Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský popsal deníku FORUM 24, co všechno dělá Evropská unie, aby pomohla vyřešit aktuální koronavirovou krizi. Problém je, že se nedaří informace předat lidem, a tak se zdá, že jediným zachráncem je Čína. Podle Zdechovského z toho vyplývá jasné ponaučení – EU musí svoji komunikaci zlepšit, jinak budou demokracie ještě ohroženější než teď.
Při sledování českých médií člověk nabývá dojmu, že jediný, kdo nám v koronavirové krizi pomáhá, je Čína. Co dělá Evropská unie?
Evropská unie peníze za vratky či neproplacené projekty poskytla členským státům, aby nakoupily lékařské vybavení. EU má peníze ve fondech, které může použít v případě krize. Navýšeny byly vědecké fondy. Byla vyhlášena spousta výběrových řízení a akcí na podporu boje proti koronaviru. Některé české firmy se do toho přihlásily a již v těchto dnech budou moci čerpat peníze z EU. Byl rychle zorganizován společný nákup a výměna informací o volných kapacitách, ať už jde o roušky, respirátory, dezinfekci nebo třeba tolik potřebné postele a další věci, které jsou ve skladech členských států a mohou pomoci v Itálii nebo ve Španělsku.
Ti, kdo EU často kritizují, nyní tvrdí, že působí neakceschopně. Jak by ale mohla EU zasahovat do dění, když řešení problémů týkajících se zdravotnictví je na národních státech?
Evropská unie nemá žádné lékaře. Je to společenství států, nikoli superstát jako USA. Řada kritiků působí poměrně dost směšně. Na jednu stranu kritizují, že EU má příliš pravomocí, například co se týče ekonomiky. Ale když EU pravomoci nedali, což je oblast zdravotnictví, sociálních věcí nebo školství, nemohou si stěžovat, že tam nic nedělá. EU nemá pravomoc přesouvat zdravotníky z Dánska do Itálie. Takovéto kompetence nemá. Pokud by jí je kritici chtěli dát, ať to řeknou. Jenže oni si vůbec nedokážou představit, že kritizují něco, co ve skutečnosti nikdy nechtěli. Je to spíš tak, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.
Jak bude nadále fungovat Evropský parlament?
Někteří z nás fungují pořád. Já každý den pracuji čtrnáct až osmnáct hodin a vedle evropských záležitostí řeším ty české. Pomáhám s agendou v České republice. Evropský parlament začal normálně fungovat. Zítra začne takzvané distanční zasedání, chodí mi normálně návrhy od Evropské komise. Makáme, jako kdyby se nic nedělo. Ten, kdo byl zapojený do činnosti a má v europarlamentu nějakou pozici, je plně vytížen. Ten, kdo si do Evropského parlamentu jezdí jenom pro peníze, samozřejmě nic nedělá ani teď. Když vidím, že někteří kolegové tráví čas někde na chalupě sledováním videí, myslím, že ukazují, že nepochopili práci v Evropském parlamentu. Nebo se o ni nezajímají.
Premiér Babiš pro svoji MF DNES řekl: „Evropská unie nám nedává žádné nové peníze, jen mění podmínky při jejich čerpání.“ Můžete to nějak okomentovat?
Pan premiér má hrubé neznalosti fungování Evropské unie. V čím větší krizi jsme, tím více se ukazuje jeho slabost. Tohle nejsou peníze, které někdo někam přesouvá, to jsou peníze, které platíme za to, že některé věci nevyvíjíme sami, ale společně. Kdyby si dvacet sedm států jednotlivě vyvíjelo vakcíny proti koronaviru, v dohledné době by nevznikla. Jelikož se sdílejí kapacity, že státy si vyměňují informace, všechno je rychlejší a pružnější. A co se týká peněz – sdílíme peníze na některé věci, které jsou pro nás levnější, když je zajišťujeme společně. Pan premiér ukázal, že vůbec nerozumí fungování evropského rozpočtu. V něm jsou peníze na stavbu provozního zázemí, ať už třeba na stavbu silnic, ale z kohezních peněz třeba na projekty vědecké. Z těchto peněz budeme čerpat peníze na záchranu české ekonomiky a je jenom na nás, jak je využijeme. Jestli je pošleme do nějakých holdingů, nebo jestli je využijeme jako akcelerátor české ekonomiky.
Jak se podle vás krize promítne ve Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027?
Myslím si, že poměrně zásadně. Bude snaha vytvořit větší prostor pro fungování takzvaných záchranných balíčků a peněz, které nebudou nikam alokovány. Bude tlak na to, aby v rezervě zůstalo více než 1,5 procenta, aby se blížila pěti až sedmi procentům evropského rozpočtu. Za mě je to dobrá cesta, kterou prosazuji od roku 2015.
Myslíte, že se to projeví také v penězích, které měly být investovány do zelené politiky?
Určitě. To je to první, kde se bude škrtat. V současné době je to jedním z témat, která chtějí některé státy otevřít. Zelená politika úplně ohrožena není, Evropa se neodkloní od programu Green Deal. Ale určitě se zpomalí a minimálně v příštích dvou či třech letech investice do zelené politiky nebudou tak veliké, jak se původně myslelo.
Podařilo se vyvolat dojem, že nás zachraňuje Čína. Nemá Evropská unie nedostatek v tom, že se jí nedaří lidem jasně říci, co konkrétního pro ně dělá?
Ukázalo se, že Evropská unie musí začít s lidmi komunikovat. Neumí to. A kvůli tomu je tu obrovský prostor pro trolly. Je nutno otevřeně zkritizovat zastoupení Evropské unie a dalších institucí v jednotlivých členských státech. Ta komunikace je tristní. Podívejte se, jak nedokáží reagovat na lži českých představitelů. Český ministr zdravotnictví pan Vojtěch v televizi vypráví totální a snadno ověřitelné nesmysly o tom, co EU dělá a nedělá, a nic se neděje, žádná reakce. Opakovaně říkáme, že je třeba změnit způsob komunikace. Ne všude, kde postavíme dálnici, je potřeba dávat ceduli. Musí se investovat do sociálních sítí a do vysvětlování.
Tahle krize ukázala, že propaganda proti EU je daleko lepší a má výrazně lepší schopnost infiltrovat se mezi lidi. Má daleko větší sílu než informace o tom, co Evropská unie skutečně dělá. To je ukázka toho, že může být v budoucnosti velmi zásadním způsobem ohrožena evropská demokracie. Tyto síly se snaží EU rozložit. Vidíme to na brexitu. Ve Velké Británii působili trollové na sociálních sítích dlouhou dobu úplně volně a výsledek referenda jsme viděli.
Co by se tedy mělo udělat, aby z této krize EU nevyšla slabší?
Evropská unie musí začít dupat po velkých technologických firmách a chtít, aby samy začaly bojovat proti těmto trollím armádám, které se od začátku března vyrojily. Musí se zjednodušit a zlepšit komunikace, musí být pružná a rychlá. Je nutné mít nástroje a marketéry, kteří jsou schopni srozumitelně komunikovat. V současné době za EU často mluví amatéři a v týmech jsou mnohdy lidé bez jakýchkoli elementárních znalostí, kteří působí spíše hloupě či propagandisticky.