Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se obrátí na policii. Důvodem je lživý příspěvek, který na facebooku zveřejnila žena jménem Lea Sojková. Ta veřejně napsala, že si měl známý politik objednat vraždu Čecha na Ukrajině. I přesto, že své tvrzení později smazala, všimlo si jej několik lidí, kteří na něj upozornili na sociálních sítích.
„Na paní Leu Sojkovou, která s tímto tvrzením přišla a sdílela jej na facebooku, podávám trestní oznámení,“ potvrdil deníku FORUM 24 europoslanec Zdechovský.
„Když jsem ráno ten příspěvek viděl, zaskočilo mě to. Za svou politickou kariéru jsem zvyklý na ledacos a viděl jsem ledacos, ale aby mě někdo obvinil z objednání vraždy Čecha na Ukrajině, to je teda síla,“ prohlásil politik.
Že dotyčná žena příspěvek nakonec smazala, Zdechovského prý vůbec nezajímá. „Informace už je v online prostředí a mně chodí výhrůžky do zpráv. Je odporné, k čemu se někteří lidé dokážou odhodlat. Paní Sojkové vzkazuji, ať příště napočítá do deseti, než napíše takovou prasárnu,“ vzkázal europoslanec. „Někteří uživatelé sociálních sítí si myslí, že svoboda slova nemá hranice,“ dodal.
Proruský dezinformátor
Lživý příspěvek se měl týkat údajného českého bojovníka na Ukrajině jménem Matouš Bulíř. Ten zveřejnil video, ve kterém tvrdí, že v napadené zemi nejsou žádné západní zbraně. Jeho slova se následně masivně šířila na dezinformačních kanálech, upozornila stanice CNN Prima News.
„Ano, nějaká západní technika tu je. Vzadu. Ale nic, co by se promítlo do přímého boje, to vám garantuji. Tady se furt jezdí ve staré sovětské technice a tam, kde se bojuje, vůbec nic tu není. Proto jsem proti bezmezné pomoci Ukrajině, stát vyhazuje peníze oknem,“ prohlásil na videu proruský dezinformátor. Jeho slova pobouřila české bojovníky, kteří působí na ukrajinských bojištích. Rozhodli se ho proto vyzpovídat a jeho odpovědi zveřejnit na sociálních sítích.
Malé proruské nic
Po ostré konfrontaci vyšlo najevo, že o situaci na bojišti neví téměř nic a ani se nenacházel na bitevní frontě. Na dotaz jednoho z českých bojovníků, kolikrát na Ukrajině vystřelil, Bulíř odpověděl, že jednou. „Viděls nějakou západní techniku? Kde bys ji asi viděl, když jsi nikde nebyl a nic jsi nedělal? Kritizuješ to, o čem víš úplné h*vno,“ pokračoval v otázkách na Bulíře český bojovník.
„Říkám, že jsem viděl západní techniku na západě Ukrajiny. Nikde nepíšu o tom, že jsem velký bojovník,“ reagoval dezinformátor, který měl být po konfrontaci poslán zpět do Česka. Za ostrým výslechem má podle lživého příspěvku Sojkové stát právě Zdechovský. Tedy že si měl díky svým kontaktům objednat jeho zmlácení a zabití.
„Pan Bulíř asi neunesl mou ostrou kritiku Moskvy a podporu Ukrajiny, neověřil si informace a ‚pozval‘ mě na Ukrajinu. Od vypuknutí války jsem tam byl několikrát. Poprvé hned v březnu 2022, kdy jsem do ukrajinského Lvova s Charitou ČR dovezli humanitární zásilku,“ vysvětlil europoslanec s tím, že se poté začal zajímat o pozadí Matouše Bulíře.
„Ptal jsem se ukrajinské strany, která o něm nic nevěděla. Ptal jsem se Čechů, kteří na Ukrajině dlouho působí, a zprvu ho také nikdo neznal. Až oklikou se ke mně dostala informace, že je to jen pohádkář, který natáčí videa, ale na frontě nikdy nebyl. Za Ukrajinu nikdy nebojoval,“ pokračoval Zdechovský.
Do Bulíře se pustili také další čeští bojovníci, kteří už delší dobu působí na Ukrajině. „Tak na šaška Bulíře došlo ještě dřív, než jsem to stihl já. Přeju ti nehezký návrat do České republiky, s brekem, jak malý proruský nic. Přijeď ještě jednou, chci ti to vysvětlit ještě já, co jsi to za šaška,“ napsal sociální síti bojovník jménem Honza, se kterým letos v únoru natáčel zahraniční reportér televize Prima Matyáš Zrno.
Urážlivé nápisy o Romech
Bulíř v minulosti dostal trest za popírání a schvalování genocidy. Společně s Pavlem Kozákem v roce 2018 umístili urážlivé nápisy o Romech v areálu památníku v Letech na Písecku. V někdejším romském táboře se v letech 1942 a 1943 nedobrovolně ocitali zejména Romové, někteří tam zemřeli, mnohé čekal transport do vyhlazovacích táborů.
Okresní soud v Písku uložil Bulířovi a Pavlu Kozákovi tresty dvanáct a osm měsíců vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Táborská pobočka krajského soudu čin překvalifikovala na výtržnictví a uložila mužům sedm a pět měsíců vězení, v obou případech s odkladem na 1,5 roku. Nejvyšší soud dovolání odsouzených odmítl. Bulíř ještě podal ústavní stížnost, ani tam však nepochodil.