Z mého pohledu by plošné pozastavení vydávání víz ruským turistům byla nejlepší varianta. Prostě bych Rusům tyto cesty do zemí Evropské unie zavřel, říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví mimo jiné o tom, jak by mohl vypadat osmý balík protiruských sankcí, i o tom, jak na zdražení víz může Rusko reagovat.
Evropská komise navrhla zdražení víz pro Rusy a prodloužení čekací doby na jejich vydání. Nově by měly stát 80 místo dosavadních 35 eur a čekat na ně budou 15 dní místo deseti. Jak hodnotíte tento krok Evropské komise?
Je to mírný krok, jehož cílem je rychlé schválení státy Evropské unie. Osobně bych byl pro větší zpřísnění, jak finanční, tak i delší čekací doby, což zase ale nechtěly některé jiné státy. Obávám se však, že to občané Evropské unie budou považovat jako slabý krok Evropské komise, kterému se ruští turisté vysmějí.
Musíme si totiž uvědomit, že na dovolené do Evropy jezdí bohatší vyšší střední třída, která tiše souhlasí s politikou Kremlu. Videa opilých Rusů v turistických destinacích ještě více rozdráždí občany Evropské unie, kteří volají po razantnějších krocích.
Aby návrh komise vstoupil v platnost, musí jej schválit členské země. Jak dlouho to může trvat? A dá se podle vás očekávat, že některé státy nebudou s postupem Evropské komise souhlasit?
Očekávám, že to bude rychlé. Jak už jsem uvedl, to zpřísnění není nějak drastické a v rámci solidarity s Ukrajinou, ale i pobaltskými státy, kam ruští turisté často cestují, země na tyto podmínky přistoupí.
Některé země jako Polsko, pobaltské státy či Česká republika už dříve navrhovaly plošné pozastavení vydávání víz ruským turistům, pro řadu dalších zemí to však bylo nepřijatelné. Nebyl by tento krok s ohledem na válku na Ukrajině, kvůli které se debata o vízech otevřela, lepší variantou?
Z mého pohledu by to byla nejlepší varianta. Prostě bych Rusům tyto cesty do zemí Evropské unie zavřel. Je válka, vyvolalo ji Rusko a vy musíte zapomenout na to, že si budete užívat krásné dovolené, zatímco vaše armáda páchá zvěrstva ve vedlejší zemi.
Můžou členské státy přijít s vlastním opatřením, kdy nebudou Rusům vydávat víza z vlastní iniciativy?
Schengenské vízum je platné téměř po celé unii, proto je důležitá shoda členských zemí. Pokud bychom zakázali turistická víza pro Rusy, nebudou cestovat do Evropy přes Českou republiku. Bylo by to ale hezké gesto.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že snaha některých zemí Evropské unie zastavit vydávání víz ruským turistům je iracionální a nezůstane bez odpovědi. Jaká může být ta reakce ruské strany? A měly by se na ni státy Evropské unie nějak připravit?
Iracionální je Dmitrij Peskov a známé video jeho manželky, jak si užívá v Turecku, zemi NATO, dovolené, při které rozbíjí talířky, jak kdyby se nic nedělo. Těmhle lidem je válka naprosto ukradená. Nevím, jak by chtělo Rusko dál vydírat Evropu, plyn nám zastavili a my se bez něho už obejdeme, bude to těžká zima, ale dostatek plynu už máme a dál pracujeme na tom, abychom ho měli ještě víc.
Litva, Lotyšsko a Estonsko se ve středu také dohodly na výrazném omezení vstupu ruských občanů, kteří mají schengenská víza, na své území. Znamená to, že na polsko-litevských hranicích budou opět zavedeny kontroly?
Nevím, jestli budou zavedeny kontroly, ale určitě posílení namátkových kontrol bude.
Evropská unie vůči Rusku přijala už sedm balíků sankcí. Vy jste deníku FORUM 24 na konci července říkal, že sedmadvacítka „půjde na osmý, devátý, desátý a že sankce budou pokračovat, dokud válka poběží“. Jak to aktuálně vypadá? Jedná se o osmém balíku sankcí?
V kuloárech se o tom stále mluví, ale konkrétní návrhy jsem ještě nezaznamenal. Není se čemu divit, protože unie intenzivně řeší zajištění energií a jejich cen v celé Evropské unii, aby nebyly likvidační pro evropské občany. To je priorita, protože to podle zpráv vypadá, že Rusko začíná tahat ve válce s Ukrajinou za kratší konec, ale berme ty informace s rezervou. Konflikt nějakou dobu ještě potrvá.
Co by mohlo být součástí balíku?
Další embargo na některých suroviny, které Rusko vyváží do Evropy, například hliník a nikl, rozšíření osob na sankčním seznamu EU. Těch nástrojů je mnoho. Stále se můžou sankce rozšiřovat a postupně utlumovat ruský průmysl.
Z uniklého dokumentu, který byl v těchto dnech zveřejněn a který se týkal stavu ruské ekonomiky, vyplývá, že Putinův režim na tom není dobře. Přestože vydělal na vysokých cenách plynu, dlouhodobější prognózy nejsou dobré. Válka zemi vyčerpává, stále se stahují z ruského trhu další a další západní globální firmy. Rusko to nezvládá aktuálně ani na Ukrajině, ukrajinská armáda na Chersonu prolomila linii a postupuje pomalu k Izjumu. Podle informací dochází Rusku zbraně a poptává je u KLDR. Těch problémů musí jednoduše hasit mnoho.
Mělo by být jeho součástí i embargo na dovoz ruské ropy, o kterém se mluvilo u přijímání šestého balíku, ale nakonec k němu nedošlo?
Částečné embargo na ruskou ropu bylo schváleno u šestého balíčku sankcí. Česko, Slovensko a Maďarsko dostaly částečnou výjimku. Myslím, že je otázkou pár měsíců, kdy už nebudeme potřebovat ani ruský plyn, ani ropu. A Putinovi praskne žilka, protože největší eso v rukávu bude v prachu.
Co otázka dodržování sankcí? Už dříve se objevily informace o tom, že řada členských států není ochotná sankce dodržovat, nebo lidem, kteří mají peníze a moc, umožňují sankce obcházet. Jak to vypadá teď?
Bohužel, tyto zprávy se v minulosti objevovaly. Otázka sankcí pro země Evropské unie je však podle mého až moc tvrdá a mimo. Už tak schválené sankce částečné postihují i členské státy, které se třeba spoléhaly na levnou ropu, plyn či další suroviny a výrobky z Ruska. Nemůžeme v tak těžkých časech ještě postihovat samotné členské státy. Důležité je apelovat na lídry států, aby se drželi společného plánu.