Lidovci si na víkendovém sjezdu zvolili nové vedení na následující dva roky. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje budoucnost vládní strany, která v průzkumech osciluje okolo pěti procent. Mluvil také o tom, jak by měla Evropská unie bojovat proti dezinformacím a kdy by měla zastavit dodávky ruského plynu a ropy.
Jak hodnotíte sjezd KDU-ČSL. Jste spokojený s lidmi, kteří byli zvoleni do nového předsednictva?
Jsem spokojený hlavně s tím, že začínáme měnit ideologický přístup k některým věcem. Není to jen o lidech. Je to o tom, že strana cítí velký potenciál a velikou snahu k modernizaci. To si myslím, že by mělo být hlavní sdělení tohoto sjezdu.
Bylo pro vás zvolení Jana Bartoška (KDU-ČSL) prvním místopředsedou překvapení?
To určitě mnoho lidí nečekalo. Na druhou stranu se ozývala nějaká poptávka po změně a vyvážení české a moravské strany. Možná to byla reakce na tohle.
Vy jste ve svém projevu mluvil o modernizaci strany. Co by se podle vás mělo změnit v její komunikaci, ve vnímání veřejnosti?
Lidé by se měli začít více zapojovat. Je super mít 20 tisíc členů, ale pokud se nezačnou aktivně zapojovat do dění strany, tak bude marginální. Velká a silná strana má silné zázemí. To znamená, že jsou ti lidé schopni ji podporovat různými věcmi a aktivitami. Je potřeba řadu členů vytáhnout z takové letargie.
Na sjezdu zaznělo také to, že jsou lidovci vnímáni jako strana pro věřící. Je to něco, co by mělo nové vedení zkusit změnit?
Určitě. Josef Lux také nepracoval jen s věřícími a snažil se udělat lidovou stranu více lidovou. To je odkaz Jana Šrámka – neudělat z toho jen katolickou stranu, ale udělat ji otevřenou. Já si myslím, že to se nejvíce udělá právě díky našim zkušenostem a každodenní práci. Například v Chlumci nad Cidlinou chodí do kostela deset lidí, ale náš starosta tam má 40 procent. Proč tam má takovou podporu? Protože je schopný to odmakat a ukázat, že je pracovitý.
KDU-ČSL se v průzkumech pohybuje kolem pěti procent. Jak by to nové vedení mohlo ovlivnit?
Mně tohle nevadí. Dělal jsem manažera koalice SPOLU a je strašně vidět, že nás průzkumy trochu podceňují. Změřit lidovcům preference, když nemáte stejnoměrně rozšířenou členskou základnu, je těžké. Třeba ve Zlínském kraji máte 15 procent, potom ale máte Ústecký kraj, kde máte tři. Když upravíte to selektivní sbírání, tak vám ta podpora větší nevyjde. O to strach nemám.
Mám strach o to, aby strana neusnula na vavřínech. To není o pěti, sedmi procentech. Strana musí projít vnitřní modernizací, aby byla schopná se necyklit na určitých pozicích, ale otevřít se více lidem, modernějším názorům ohledně bezpečnosti, průmyslu, digitalizace a tak dále. Nesmí to být strana, která bude prezentována zemědělstvím, venkovem a popřípadě sociálními věcmi. Musí nabízet další témata, jinak si toho městského voliče není schopna získat.
Dokážete si představit, že se KDU-ČSL, ODS a TOP 09 spojí v koalici SPOLU natrvalo?
To si v tuto chvíli představit nedokážu. Koalice je postavena na obrovské sympatii a spolupráci předsedů. Myslím si, že kdyby tam byl někdo jiný, tak je to jiné a strany by fungovaly jinak. Takhle to vypadá všechno ideálně, ale já jsem tu cestu koalice prošlapával a ani u nás to nebylo jednoduché.
Jak se podle vás ve vládě lidovcům daří?
Já si myslím, že výborně. Ve vládě si musíte sednout a Anička ani Zdeněk nebyli na vládnutí připraveni. Nejsou to vrcholoví manažeři a politici. Začínali z nuly. Anička měla strašně těžké vyjednávání o dolu Turów, ale už to vypadá tak, že se postupuje, a myslím si, že Zdeněk má našlápnuto, aby byl dobrý ministr zemědělství. Tím se ale nestanete ze dne na den. Marian dnes vzpomínal, jak hrozné bylo jeho první mediální vystoupení. S ministry jsme si také zažili některá vystoupení, která nepatří k tomu nejlepšímu. Tím si ale musí projít každý.
Velkým tématem jsou v posledních týdnech dezinformace. Jaký je váš pohled na blokování dezinformačních webů?
Můj pohled je jednoznačný. V každé válce má stát právo na kontrolu informací, které přicházejí a odcházejí. My jsme ve válce, jsme součástí toho konfliktu. Dodáváme zbraně, pomáháme Ukrajincům, přijímáme uprchlíky a nemůžeme sem pouštět dezinformace nepřítele například o Ukrajincích a o tom, co se tady děje. Osobně si myslím, že je strašně důležité, aby stát měl kontrolu nad některými informačními toky.
Je reakce České republiky a Evropské unie dostatečná? Mnoho známých dezinformačních webů totiž bylo zablokováno, ale stejně fungují dál s jinou doménou. Nemělo by se to řešit na evropské úrovni?
Na evropské úrovni se to určitě nějakým způsobem řeší, ale není to jednoduché. Není to ze dne na den. Uvidíme, jestli se budou evropské státy ochotny trochu vzdát své kontroly ve prospěch nějakého evropského úřadu. V současné době je to nastavené tak, že Evropská unie pouze koordinuje postup. Je otázka, jestli by neměl přijít zásah ze strany nějakého nadnárodního orgánu.
Jak se díváte na postoj technologických gigantů, jako je Facebook, Google?
Vnímám to tak, že se jim do toho nechce. Samozřejmě je to pracné a stojí to obrovské peníze. Navíc ten robot není vždy schopný pochopit ironii a vtip, takže maže úplně všechno. Je třeba s nimi vést dialog. Vyvíjí se to, takže řadu věcí neuděláte legislativně a je potřeba je vykomunikovat s tou firmou, která třeba najde nástroj, jak omezit šíření dezinformací.
Vláda zřídila pozici vládního zmocněnce pro média a dezinformace. Je dobře, že něco takového v Česku máme?
Je to dobře, protože ten člověk nebude nikoho zakazovat, ale bude koordinovat boj a podávat z něj vládě nějaký sumář. Ten člověk může výrazným způsobem právě svojí komunikací vysvětlovat kroky vlády a za mě je to důležitá, ne-li klíčová, role.
Ve vztahu k Ukrajině je v české společnosti vidět velká solidarita. Nebojíte se ale, že to postupem času ochladne a Ukrajina zůstane sama?
Chladnout to začne. I mediálně to nebude tolik atraktivní. Vidíme to na pádu čtenosti zpráv z Ukrajiny. Pomoc ale musí být dlouhodobá. Dokud válka trvá, musíme být tím, kdo pomáhá. Ukrajina si sama neporadí. Pokud nechceme mít sociální problémy, pokud nechceme, aby k nám přicházelo daleko více lidí, tak musíme systematicky pomáhat jak Ukrajincům tady, tak Ukrajincům tam.
Část se jich začala vracet zpátky do země, ale někteří tady zůstanou a je potřeba ty problémy pojmenovat, řešit je a mluvit o nich otevřeně. Já si vzpomínám na poslední migrační krizi v roce 2015, kdy největší česká média začala ty věci zlehčovat a lhát o nich. Z mého pohledu to není dobře, věci se musí říkat na rovinu.
Cítíte, že by podpora Ukrajiny mohla být hrozbou pro vládu koalice SPOLU, kdy bude lidem vadit, že řeší válku už moc dlouho?
Já myslím, že ne. To jede hlavně SPD a ANO. Myslím si, že by vláda měla mít vlastní agendu, měla by ukázat, že pomáhá. Myslím si, že to je taková módní vlna a na české obyvatele to přestává fungovat. Říkat někomu, že dostává pět tisíc korun a on je nedostává, je podle mě dost ubohé, když ten člověk odešel z Ukrajiny jen s malým kufrem.
Měla by vzhledem k válce na Ukrajině Evropa zastavit dodávky ruského plynu?
Myslím si, že dřív, nebo později k tomu dojde. Otázkou je ale kdy. Ze dne na den to nejde, ale ten, kdo může, to už udělal, nebo se to chystá udělat. Je důležité uškrtit zdroje, které dnes slouží válce. Někdo říká, že Rusku pošleme tolik a tolik peněz na válku. To je ale hloupost. Rusko z těch peněz financuje celou ekonomiku, potřebuje je na udržení celého fungování státu. Je to poměrně dost složité. Ze dne na den vyrobit takové množství plynu a zásobovat země nedokážeme. Omezit co nejvíce, nahradit a postupně to vést k tomu, že Rusko odstřihneme.
Členové zahraničního výboru Evropského parlamentu se shodli, že by Evropská unie měla být vůči Rusku tvrdší. Jaké další sankce by mohla unie zavést?
Jsou to konkrétní sankce vůči lidem, kteří působí na Ukrajině, jsou to vojáci, jsou to členové tajných služeb. Já bych každému, kdo bojoval na Ukrajině, doživotně zakázal vstup do Evropské unie. Každému, kdo se podílel na válce, bych dal doživotní zákaz vstupu a zmrazil jeho aktiva v Evropské unii. Také bych z Evropské unie vyhazoval lidi, kteří jsou spojeni s ruským režimem. Známe milenky, známe dcery, známe rodiny všech těch ruských oligarchů. Pokud vedou válku proti suverénnímu státu, tak ať se vrátí do Ruska.
Je reálné, že Evropská unie něco takového zavede?
Myslím si, že reálné je to, že jim tak znepříjemníme život, že se tam vrátí sami. Nemyslím si, že bychom měli zavádět kolektivní vinu, ale v momentě, kdy Rusko na Ukrajině páchá genocidu, což je příklad Irpině a Buči, tak musíme adekvátně reagovat. Jak přinutíte Šojgua, Putina a Lavrova k tomu, aby změnili svoje jednání? Tak, že zasáhneme jejich rodiny. Bez toho to bohužel nejde.