Ministr financí Andrej Babiš navrhl ve středu zrušení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) pro podnikatele s příjmem do 250.000 Kč ročně. Premiéra Bohuslava Sobotku to podle zpráv médií zaskočilo. Babiš dal tímto návrhem za pravdu všem normálně myslícím lidem, kteří na rozdíl od vlády, ANO a vedení sociální demokracie vědí, že je ekonomický a daňový rozdíl mezi důchodcem, který si přivydělává pletením a prodejem košíků na lidových jarmarcích, a všemocným Agrofertem, koncernem ČEZ a podobnými giganty.
Proto poslanci ODS a TOP 09 napadli neústavnost zákona o EET, kdy jeden z argumentů je materiálně rozdílný dopad na malé a velké podnikatele. Bohužel tento zřejmý rozdíl neviděl premiér Sobotka a do nedávna ani Babiš.
Oceňuji Andreje Babiše, že tuto chybu EET přiznal a chce ji napravit. Pozdě, ale přece. Je to ukázka toho, že nové daňové předpisy významně zatěžující podnikatele Sobotkova vláda protlačila, aniž by znala dopady na malé podnikatele. To se netýká jenom EET, ale i kontrolního hlášení daně z přidané hodnoty, jehož neústavnost napadli senátoři v čele s Ivem Valentou.
Je hloupost jít s kanónem na vrabce. Stejná hloupost je vystavit totožné byrokratické buzeraci nadnárodní firmu a malého živnostníka, který nemá na drahé daňové poradce a administrativu vyřizuje po nocích jeho manželka. Jde o příklad byrokratizace a centralizace státu. Proto sociální demokracie pod vedením Bohuslava Sobotky ztratila voliče mezi živnostníky, byť řada z nich dříve ČSSD volila.
Na živnostníka se nelze dívat jako na nepřítele státu, ale jako na toho, kdo si vydělává vlastní prací na živobytí a nese podnikatelské riziko neúspěchu. Je hrubou chybou bývalého ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera i Andreje Babiše, že poskytli Ústavnímu soudu jménem vlády vyjádření z 29. 8. 2016, v němž zhoubné dopady EET na malé podnikatele popírají.