Přátelské vazby veřejnoprávního moderátora Luboše Xavera Veselého na politickou moc, která má v rukou osud mediálních rad a tím i existenci ředitelů veřejnoprávní televize a rozhlasu, jsou pro šéfa ČRo Reného Zavorala zjevně důležité, píše ve svém komentáři člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka.
Komentář je reakcí na Veselého atak vůči novinářům pořadu České televize Newsroom, kteří ho chtěli konfrontovat s fakty zveřejněnými v článku HlídacíPes.org.
Ten rozebíral rozhovor moderátora s premiérem Andrejem Babišem na ČRo Region z pohledu Kodexu ČRo.
Přítel prezidenta a Babišův oblíbenec
Generální ředitel Českého rozhlasu je vstřícný muž. Rozhodnutí angažovat ve veřejnoprávním rádiu Luboše Veselého, pro kterého někdejší šéfka Frekvence 1 Barbora Tachecí vymyslela Xavera, nebylo jen ranou z čistého nebe. Přítel prezidenta republiky a Babišův oblíbenec byl po letech moderace vesměs servilních rozhovorů s politiky odsunut do nočního vysílání Frekvence 1 a záhy osloven veřejnoprávní rozhlasovou stanicí.
Tam byl Veselému ušit na míru hned celý pořad, který se nemá zabývat politikou, nýbrž lifestylovými tématy. Přátelské vazby veřejnoprávního moderátora na politickou moc, která má v rukou osud mediálních rad a odtud existenci ředitelů veřejnoprávní televize a rozhlasu, jsou pro šéfa ČRo Reného Zavorala zjevně důležité. Zda přitom použil svůj legendární politický čich nebo došlo rovnou na přání Hradu a Úřadu vlády, se nikdy nedozvíme.
Bohatě by ale Zavoralovi mohly stačily už věty, které o Veselém vyřkl Miloš Zeman a Andrej Babiš: „Považuji Vás za skvělého člověka a novináře… Patříte k těm reportérům nebo novinářům, o kterých neříkám, že jsou sebevědomí analfabeti. Važte si toho, Xavere“, prohlásil před časem Zeman.
Jako rajská hudba pak řediteli ČRo musela znít pochvala Andreje Babiše: „Luboš Xaver Veselý měl jako vždycky dost dobré otázky,“ napsal totiž premiér na sociálních sítích záhy po hostování u Veselého v XTV v polovině letošního července.
Kádrový plus
Co má být pro moderátora veřejnoprávního média zaručeným polibkem smrti, je teď v rozhlase nejspíš kádrový bonus. Babišovo nadšení lze ale pochopit; i tentokráte vysílací čas, určený pro slibované lifestylové otázky a odpovědi, totiž nerušeně převálcoval obvyklými monology o svých politických úspěších a kauzách a na lifestyl došlo jen okrajově.
Veselého moderátorský majstrštyk v tak neotřelých otázkách, jako zda Babiš umí vařit nebo jestli věří v Boží mlýny, premiér přehlušil politikou, aniž by na ni byl tázán, natož pak přerušen. Rozhlasová selanka, kterou přitom ČRo anoncuje jako „Rozhovory, které mají šťávu“, tak nestála Babiše a jeho PR dělníky ani pětník. Zaplatili ji koncesionáři veřejnoprávního rozhlasu.
Veselého pořad s Babišem zaujal také Ústav nezávislé žurnalistiky. Kritický text k průběhu rozhovoru, který ústav zveřejnil na svém serveru HlídacíPes.org, neušel pozornosti pořadu Newsroom ČT 24. Ten se zabývá přehledem hlavního dění v českých a světových médiích a vybočení Českého rozhlasu z veřejné služby včetně způsobu vedení rozhovoru s premiérem, v jiných pořadech ČRo nemyslitelným, jej inspirovalo k natočení reportáže přímo s moderátorem Veselým.
Namísto věcné reakce na konkrétní otázku, jaký má moderátor názor na skutečnost, že premiér v jeho nepolitickém pořadu dostal prostor mluvit o svých kauzách a zda nedošlo ke kolizi s etickým kodexem rozhlasu, ale mladá reportérka ČT čelila Veselého agresivní, místy vulgární a ukřičené reakci. Coby taktice, jak nedopustit řeč o nadbíhání moci. „Pořad Newsroom je ten nejodpornější bulvár, kterej existuje… Stoka… Vy na mě koukáte, jako kdybyste odněkud spadla,“ arogantně mlžil Veselý.
Kodex ČRo má přitom zcela jasno. „Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně, nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů,“ popisuje černé na bílém. Co jiného je Babišova politická samomluva ve veřejnoprávní stanici, než prosazování jeho zájmu?
Vedení ČRo ale o zjevném přešlapu moderátora nechce ani slyšet. Že Veselého nemine ani kontroverzní Krameriova cena, v jejíž porotě v minulosti seděl právě Zavoral a dodnes sedí třeba šéfredaktor Plesl z Babišovy MF Dnes, si lze vsadit skoro na jistotu.
Vděčnost Václava Klause jr.
Videozáznam rozhovoru České televize s Xaverem Veselým teď sklízí ovace především od místní proruské scény, přes parlamentní i mimoparlamentní populisty a nácky, až po zaryté komunisty a aktivisty ANO v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.
Blahem se tetelí i Ovčáček i televizní všeuměl z Barrandova. Vesměs jde přitom o společnost, která Českou televizi jako vlivnou součást domácího a evropského, resp. západního veřejného prostoru z duše nenávidí, usiluje o její zestátnění a podřízení aktuální politické moci včetně postupného vymývání mozků občanů à la Parlamentní listy.
Ještě pikantnější je ovšem čerstvá podpora, které se Veselému dostává od Václava Klause ml. a jeho Trikolóry. Porušení Kodexu ČRo politikovi zjevně nevadí a aroganci veřejnoprávního novináře má nejspíš za Veselého heroickou zásluhu a ostruhy pro další kariéru. Trikolóra chce totiž Veselého poslat (sic!) do Rady ČT.
Ausgerechnet té samé televize, ve které Xaver Veselý jako moderátor s vlastní talk show, ne nepodobnou té dnešní v ČRo, pro nezájem diváků a nízkou sledovanost před lety neuspěl a veřejnoprávní televize – už v éře současného ředitele Dvořáka – musela propadák zrušit. Nenávist k ČT, kterou v sobě zhrzený moderátor od té chvíle nosí, se teď projevuje takřka v jeho každé moderaci na internetové televizi XTV.
Klaus mladší má k plánům s Veselým pochopitelný důvod. Letos v červnu mu totiž Xaver Veselý slíbil hlas pro jeho politické hnutí:
„Na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu, pane Klausi. Až budou volby, máte jistý jeden hlas,“ prohlásil při interview s Klausem v XTV, které bylo na internetu publikováno 13. června, tedy v době, kdy už byl Xaver Veselý zaměstnancem Českého rozhlasu.
„Ó, děkuji!“ zářil vděkem poslanec. Kodex Českého rozhlasu je přitom nekompromisní: „Není přijatelné, aby se zaměstnanci vystupující v pořadech Českého rozhlasu prezentovali v jiných médiích způsobem, který by byl v Českém rozhlasu nepřípustný“. Preference politika nebo jeho strany k takovým prezentacím bezesporu patří. Ke strojům, pane Zavorale!