Radní České televize Zdeněk Šarapatka v rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětlil, co se to v České televizi vlastně děje. Je přesvědčen o tom, že poslední události včetně nezákonného odvolání dozorčí komise jasně ukazují snahu některých radních pouze plnit přání politiků. Podle Šarapatky je konečným cílem změna veřejnoprávního média v poslušné médium státní.
Překvapila vás rezignace předsedy Rady ČT? Jak byste popsal příběh dnešního zasedání Rady?
Nepřekvapila. René Kühn je slušný člověk a intrik, házení klacků pod nohy a zákulisních dohod nově zvolené partičky v radě měl už plné zuby. Poslední dobou si mi na ně soukromě stále častěji stěžoval, aniž by s tím ale mohl cokoliv dělat. Skutečnou poslední kapkou byl podle mě článek radního Matochy z Babišova holdingu, kde se zamýšlí nad možností Kühna z funkce odvolat. Coby Ostraváka jej taky znechutilo to zjevně koordinované sabotování situace kolem ostravské ČT a odvolání dozorčí komise, o kterém se sám dozvěděl teprve dvě hodiny před schůzí rady.
Co to bude pro ČT znamenat?
Únavu, vyčerpání a stres z permanentní ostražitosti před nezákonnými postupy a návrhy z rady, z její šikany vedení ČT a útoků na obsah vysílání a jeho tváře. Samozřejmě také fatální nedůvěru veřejnoprávní instituce v kontrolní orgán, který je většinou očividně řízen režimními politiky a jejich zájmy. V tom se dlouho pracovat vážně nedá.
Jak byste popsal příběh dnešního zasedání Rady?
Jako další z dílů syrového seriálu studené války proti generálnímu řediteli televize, který je podle mě dalším terčem personálních čistek. Pelíšky hadr: „Muž s koženou brašnou nesmí projít!“ Po rezignaci předsedy a místopředsedy byla sice díky schopným právníkům ČT vyřešena krize s pozemky pod ostravským studiem bez ohledu na původní nesouhlas hlasovací mašiny v radě, ale radní Matocha dál vyžadoval po Petru Dvořákovi naprosto nezákonně interní materiály ČT, k nimž má ze zákona přístup výhradně dozorčí komise. Kterou si ovšem tahle úderka sama odvolala. Generální ředitel to správně odmítl. Pak dostal papalášský „kartáč“ ostravský ředitel Miroslav Karas. Taktéž od Matochy, když si dovolil ohradit se proti zjevné nepřipravenosti některých radních na strategická rozhodnutí a proti vylhaným a urážlivým komentářům (radního Veselého) na sociálních sítích, že záležitost s pozemky už „je na dálku cítit podvodem“. Místo Veselého ale Matocha peskoval Karase. Za „urážku rady“. A snažil se jej umlčet odkazem na chybějící kompetence ke kritice radních.
Jak proběhlo zasedání Rady ČT, na němž byla odvolána dozorčí komise?
Odvolání komise bylo zcela nečekané. Aniž by jeho iniciátoři brali vůbec zřetel na riziko čínského viru, byla ve středu dopoledne do místnosti o velikosti sídlištního obýváku na Kavčích horách svolána pracovní schůzka patnáctičlenné rady, kde si její část odvolání upekla. Že se logicky někteří radní za takových podmínek jednání nezúčastnili (a nebyla ani technická varianta připojit se online), jim hrálo do karet. Například sám předseda rady se o plánu odvolat komisi dozvěděl pouhé dvě hodiny před veřejným zasedáním Rady ČT. A po několikahodinové debatě o kritické situaci s cizím pozemkem, na němž stojí ČT Ostrava a který televize díky předkupnímu právu nakonec stejně odkupuje za necelých 1,5 milionu korun, přičemž k tomu ale nedostala souhlas rady v poměru hlasů 4:9, hned vystoupila radní Lipovská s návrhem na odvolání celé dozorčí komise. Přestože jsem se na obrazovce domáhal slova, nebyla k tomu otevřena vůbec žádná diskuze, ani nebyly uvedeny kokrétní důvody. Lipovská jen suše konstatovala, že se tak dopoledne dohodla „část radních“ a bylo. Komise byla v rozporu se Zákonem o ČT odvolána.
Měl jste již dříve nějaké náznaky toho, že by se to mohlo stát?
Ne. O odvolání dozorčí komise nepadlo v novém složení rady ani slovo. Před časem jen z úst radního Kratochvíla, tedy člověka, který je v radě už desetiletí. A rád by byl zase. Ten se s odvoláním na kritiku hospodaření ČT poslancem Juříčkem z ANO domáhal „okamžitého“ odvolání dozorčí komise, protože prý cit.: „nesleduje ČT s péčí hospodáře, ale předkládá jen čísla“. Prostě hudba z Marsu. Na můj protest, že do rozhodování Rady ČT nepatří politické vlivy, hned reagoval radní Bradáč, že prý je poslanec ANO Juříček odborník. Exporadce hnutí ANO Váňa a radní Kysilka sice chvilku diskutovali na téma, že po případném odvolání komise musí následovat scénář, co dál, ale víc nic, a nápad Kratochvíla byl zamítnut. Jen předseda rady Kühn ještě trefně poznamenal, že právě Kratochvíl v roce 2010 inicioval okamžité odvolání jiné, také čerstvě zvolené dozorčí komise, protože se zajímala o konkrétní výběrové řízení. A její zájem nesl Kratochvíl značně nelibě. Kdoví proč.
Ti, kdo věc nepovažují za zásadní, poukazují na to, že pro odvolání hlasovalo deset členů rady. Neznamená to tedy, že komise dělala svou práci špatně?
V práci dozorčí komise za celé ty roky se samozřejmě najdou i sporné momenty. Sám jsem měl před rokem problém s jejím rozkladem k rozpočtu na rok 2020, který podpořil velkorysé programové plány generálního ředitele. Ale v normálních poměrech si lze rozpory vydiskutovat a najít z nich cestu. Což se stalo. Komise jako celek ale dělala svoji práci dobře. Teď je situace úplně jiná: motivace k odvolání nebyla hlasovací většinou radních, aspoň podle mých poznatků, vedena skutečným zájmem o hospodaření televize, ale společným úsilím o sestřelení generálního ředitele skrze šikanózní nálety a revize komise nově dosazené a jimi už plně ovládané. A už tu jsou první vlaštovky: „stará“ dozorčí komise si ještě neodnesla věci, a Matocha už do ní navrhuje svého kamaráda ze šachů. Jak to celé dopadne, si asi umíte představit.
Co vlastně komise dělá a co znamená, když nyní žádná nefunguje?
Komise funguje jako poradní orgán Rady České televize s kontrolními pravomocemi vstupovat do interních dokumentů ČT, realizovaných účetních operací, majetových transakcí atd. Vyjadřuje se i k rozpočtu veřejnoprávní televize, dává odborné stanovisko k výročním zprávám o hospodaření televize, které se předkládají sněmovně. Už z toho, co vám říkám, je jasné, že vakuum po jejím odvolání v době sestavování rozpočtu na rok 2020 je prostě malér.
Co je podle vás cílem nových radních?
Zdestruovat řídící strukturu ČT ve stávajím složení a posloužit svým loutkovodičům, tedy Babišovi, Zemanovi a extremistickým partajím ve sněmovně, dosazením vlastních lidí na klíčové posty a plně ovládnout obsah vysílání České televize tak, aby jej zbavilo moci kritické žurnalistiky a udělalo z ní prorežimní selanku. A v dohledné době státní televizi, placenou ze státního rozpočtu a defacto řízenou aktuální vládou. Mouřenínů má tahle rada jasnou většinu.
Spolupracují na změnách v ČT s konkrétními poslanci?
Ani na okamžik o tom nepochybujte! V Čechách se prozradí všechno a tihle lidé jsou jen loutkami Babišovy strany, Hradu a – což je obzvlášť odporné – extremistů. Včetně komunistů. Už tu byla řeč o odkazech na poslance Juříčka z ANO, rušno je prý i u tajemníka SPD, radní Veselý slíbil svůj hlas Klausovi z Trikolóry a se Zemanem vaří v Českém rozhlase koprovku a slečna Lipovská neudělá krok bez Jany Bobošíkové coby prezidentské exkandidátky komunistů.
Jak zásadní je pro situaci v ČT veřejný tlak, například demonstrace, která proběhla 17. listopadu?
Obrovsky. Nebýt toho, že se veřejnost s výjimkou občanů zblblých proruskou propagandou á la Parlamentní listy, Svobodný vysílač a Sputnik za svoji Českou televizi postavila, troufla by si tahle parta politických pohůnků v radě na její plné ovládnutí podstatně dřív. Už teď. Protože je ale do rady protlačili vládní politici a jejich hlasovací perpetuum, kteří už vůbec nepotřebují mít před parlamentními volbami zaplněná náměstí demonstracemi na podporu ČT, tak se ještě plně nerozjeli. Bohudíky.
Řekněte mi, jaké vedení by si radní, kteří zastupují vládnoucí garnituru, představovali? Slyšel jste někdy nějaká konkrétní jména?
Svého trojského koně podle mě v radě už mají. Roman Bradáč, bývalý ředitel zpravodajství ČT a kdysi šéfredaktor, který v roce 2000 šikoval před kamerou hlavních zpráv všechny moderátory ČT k protestům proti ovládnutí televize politiky opoziční smlouvy a na protest jejich vedení Janou Bobošíkovou, je paradoxně značně oblíben v Babišově ANO, které nevynechá příležitost, jak s Českou televizí zúčtovat. A Bradáč ANO a dalším imponuje i jako rival současného generálního ředitele Dvořáka, který jej před lety porazil právě v boji o trůn Kavčích hor. Ambice a msta jsou dost spolehlivý hnací motor. Ten se bude Babišovi dobře ovládat.