Udavač. Slovo, které vystihuje nejhlubší bažiny lidského charakteru, zažívá za Babišovy vlády nečekaný rozkvět. Jakkoliv je spojováno především se zástupy českých jmen ve službách gestapa a Státní bezpečnosti a odtud pak s kriminály a hroby jejich obětí, padá teď z nevymáchaných úst premiéra s typicky pokryteckou lehkostí. Nejčastěji na adresu Pirátů, kteří jsou i s dalšími opozičními stranami ve Sněmovně obklíčeni hlasovací mlátičkou Babišovy koalice a komunistů.
Že Pirátům nadává do udavačů ausgerechnet pětašedesátiletý agent Bureš, kterého měla podle expertů komunistická tajná policie za jednoho z nejspolehlivějších spolupracovníků, je pak hotový majstrštyk drzosti. Té se v ANO meze nekladou, naopak. Příklady táhnou: s gustem vládní partaje, podporované komunisty a stafáží socialistů, se teď po vzoru bosse naváží do Pirátů i kdekterý nýmand z Babišova hnutí.
Naposledy včera, když místopředseda Evropského parlamentu a pirátský europoslanec Marcel Kolaja pozval na unijní Výbor pro kulturu a vzdělávání Věru Jourovou. Výbor má v gesci i svobodu a nezávislost médií, stejně jako eurokomisařka. Kolaja přitom nechce po Jourové nic víc než vysvětlení, co udělá pro svobodná média „bez náhubku“, když do Rady České televize zasedly provládní a prohradní kádry, jež navíc zpochybňují samotný smysl veřejnoprávní televize. Důvod ptát se zrovna Jourové je pak o to větší, že je sama v hnutí ANO coby režiséra mocenského ovládnutí České televize skrz skandální volbu Hany Lipovské a Lubomíra Veselého do Rady ČT. Ti v ní nově doplňují další, nedávno zvolené vyslance Babišovy partaje.
Že místopředseda Evropského parlamentu vůbec nefantazíruje, když má obavy o osud nejvlivnějšího média v zemi, dokazují hned první rozjezdy nových radních. Dukova (rozuměj Zemanova a Babišova) Lipovská se chce o všem radit s bývalou prezidentskou kandidátkou za KSČM Janou Bobošíkovou, ausgerechnet moderátorkou Veselého „televize“ XTV, provařenou v televizní krizi na Kavčích horách z přelomu let 2000 a 2001. I tehdejší role Bobošíkové dovedla na Václavské náměstí statisíce občanů k obraně České televize před jejím ovládnutím politiky. Aniž by zatím vůbec do nové židle usedla, má ale Lipovská už předem jasno: ČT prý není věc veřejná, nýbrž politická. A to se musí změnit. Jakým směrem, lze už předem vytušit: Duka posloužil, Hrad slaví a premiér je spokojen. Nelení ale také Zemanův a Babišův mazlík Veselý. Byť se teď v médiích snaží předstírat bezmála fanouška ČT, na internetu rozjíždí na její adresu nenávistnou debatu „veřejnosti“.
Marcel Kolaja je udavač a žalobník, když v tom vidí problém. Na paškál si ho teď berou paradoxně ti, kteří domácí opozici ve Sněmovně válcují s bolševickou přesilovkou a svobodu slova chtějí zase umlátit k smrti jako za Husáka. Že si do pirátského europoslance kopne i proruský snaživec z Trikolóry nebo kolega z Evropského parlamentu, který má sám za zády čínského poradce, už nijak nepřekvapí. Populismus mají za pracovní nástroj, ovšem prebendy z EU jim nesmrdí.
Urážky od Babiše a jeho klaky jsou ale sofistikovanější. Jsou ochotnickým představením pro místní hlupce, kteří hru na zlou Evropu a vlastence Bureše baští i s navijákem. Že v zákulisí ztloustly účty Babišova holdingu i na úkor dotací z Evropské unie o trojnásobek (sic!) a na bruselských zasedáních hraje premiér velkého Evropana, hlupcům nevadí, dál než k Aši stejně nedohlédnou. Scénář je přitom pokaždé stejný: kdokoliv v Evropě ukáže na premiérovy praktiky, je buď pomatenec, nebo udavač.
Zloděj tak křičí chyťte zloděje. Jejich Babiš je hodný pán, co zachránil zemi a myslí to dobře. Marcel Kolaja má pravdu, nezávislost a svoboda v České televizi jsou skutečně ohroženy. V Poslanecké sněmovně v rukou Babišovy hlasovací mašiny není žádná šance na její obranu a Radu ČT má už Babiš v hrsti. Zbývá už jen Evropa. České Kavčí hory totiž dobyl… udavač.