
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Zdravotní stav Evropanů není nejlepší. Vypovídá o tom zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), podle které obyvatelé starého kontinentu čelí celé řadě onemocnění, jako jsou například srdeční choroby či obezita. U mladých lidí se pak často objevují psychické potíže.
Každé tři roky zveřejňuje WHO zprávu, která vyhodnocuje zdravotní stav obyvatel Evropy, Kavkazu a Střední Asie. Aktuální dokument z konce února dokládá, že se Evropané potýkají s mnoha zdravotními problémy. Zpráva rovněž upozorňuje na vysokou míru duševních potíží u mladé generace.
Podle WHO zemře každý šestý člověk v Evropě před sedmdesátými narozeninami, a to kvůli nepřenosným nemocem. Nejčastější příčinou bývá rakovina, mrtvice, infarkt, cukrovka či různá respirační onemocnění.
Evropané pak patří k největším konzumentům alkoholu na světě. Průměrně člověk ze starého kontinentu vypije 8,8 litru čistého alkoholu za rok.
Zhruba čtvrtinu dospělých v Evropě trápí obezita, dalším problémem je potom nadměrné užívání tabáku. V Evropě údajně stagnuje také pravidelné očkování, díky němuž by se dalo některým nemocím předejít.
Důraz kladla WHO také na psychické zdraví dětí a dospívajících. Z výsledků vyplynulo, že duševní nastavení této cílové skupiny je pro společnost velkým problémem, což dokazuje nárůst sebevražd. „Ze zdravého dítěte s větší pravděpodobností vyroste zdravý adolescent, zdravý dospělý a zdravý starší člověk. V evropském regionu je poprvé v historii více lidí starších 65 let než mladších 15 let,“ sdělil regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Henri Kluge.