
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) FOTO: Úřad vlády ČR
FOTO: Úřad vlády ČR

Oblast zdravotnictví je jednou z těch nejstěžejnějších, kterou bude muset kabinet Petra Fialy řešit. Jak je ovšem zřejmé z vládního prohlášení, ministerstvo Vlastimila Válka nebude dbát pouze na covidovou pandemii. I když to například opoziční politici kritizují, je to správný přístup.
Stejně jako i v několika dalších částech programového prohlášení, je i zde zřejmé, že Fialův kabinet uvažuje v horizontu celého čtyřletého volebního období. Proto se téma covidu sice v pasáži o zdravotnictví vyskytuje, ale není stěžejním tématem.
„S onemocněním covid-19 se musíme naučit žít. Nebudeme donekonečna omezovat zdravotní péči pro ostatní pacienty. Z covidu-19 se musí stát další závažné onemocnění, které umí zdravotnictví řešit a předcházet závažnému průběhu tohoto virového onemocnění,“ vrací se vláda k myšlence, která se diskutovala před příchodem varianty delta.
Tehdy především Velká Británie a Singapur razily názor, že do budoucna bude třeba zařadit covid-19 mezi běžná respirační omezení. K návratu k tomuto přístupu nyní některé odborníky vede přesvědčení, že varianta omikron nebude mít na zdravotnický systém takový dopad jako předešlé mutace, stejně tak nebude pro nakažené tolik život ohrožující.
V prohlášení je také zmíněna různost stanovisek, která veřejnost za dobu pandemie dostávala. „Jasně se ukázalo, že občany matou stanoviska různých ‚mediálních odborníků‘. Proto vytvoříme ve spolupráci s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) všeobecně respektovanou a srozumitelnou odbornou autoritu, která bude odborná stanoviska formulovat. Inspirací pro nás je německý Kochův institut, který fungoval výtečně nejenom během pandemie,“ stojí v dokumentu.
Vláda si také uvědomuje, že je třeba zlepšit komunikaci a spolupráci se zdravotními pojišťovnami. Oproti očekávání některých kritiků se ovšem v prohlášení nevyskytuje žádná zmínka o spoluúčasti pacientů.
„Budeme přísně kontrolovat realizaci odpovědnosti pojišťoven za tvorbu sítě zdravotnických kapacit a její rovnoměrnou distribuci, včetně lékařské pohotovostní služby. Ve spolupráci s pojišťovnami vytvoříme systém monitoringu a správy čekací doby na plánované zákroky a plánovaná vyšetření,“ slibuje Fialova vláda.
V současné době je tento bod důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pandemie totiž způsobila odložení mnoha tisíc lékařských zákroků. Někteří pacienti tak již druhým rokem čekají na operace, které měly proběhnout již v minulosti. Jakkoliv se někteří laici snaží tyto posuny zákroků označovat za marginální záležitost, zdravotní stav pacientů se může zhoršovat, nehledě na bolesti, které mohou některá onemocnění způsobovat.
Nový kabinet se také v následujících letech hodlá zaměřit na „vstřícnější a efektivnější model postgraduálního vzdělávání lékařů i nelékařských oborů“. K tomu má podle vlády mimo jiné sloužit přímá finanční podpora studia nelékařských oborů, stomatologie a financování kmene i odměny školitelů ze státního rozpočtu dle analýzy počtu potřebných v jednotlivých oborech. „Prioritou budou i motivační programy pro návrat našich špičkových vědců ze zahraničí,“ stojí v dokumentu. Místo zavádění povinnosti pro studenty, aby strávili několik let v českých zdravotnických zařízeních, než budou moci odejít do zahraničí, pokusí se je vláda spíše motivovat, aby nejen zůstávali, ale také se vraceli pracovat zpět do vlasti.
Na zřetel se v prohlášení bere i často zanedbávaná prevence. „Vytvoříme prostředí podporující zdravý životní styl a návrh realizace se zapojením všech relevantních složek společnosti, zejména pojišťoven, škol, zaměstnavatelů a neziskového nevládního sektoru,“ slibuje vláda s tím, že bude zvyšovat zdravotní gramotnost a odpovědnost občanů za vlastní zdraví.
Píše také o podpoře produkce lokálních potravin s důrazem na kvalitu a prevenci civilizačních chorob a také přidanou hodnotu v místě produkce. Zde se vláda zavazuje připravit do konce tohoto roku legislativní podmínky pro tuto změnu.
I když se v části vládního prohlášení věnujícího se zdravotnictví objevuje i mnoho často opakovaných slibů, zmíněné kroky, které se Fialův kabinet chystá podniknout, vypadají pozitivně. Důležité ovšem bude, kolik peněz ze státního rozpočtu na plnění těchto slibů zbyde, a také bude záležet na komunikačních schopnostech ministra Válka.
Nový šéf zdravotnictví má totiž stále problém s tím, aby své myšlenky dokázal veřejnosti smysluplně vysvětlit takzvaně „na první dobrou“. Jeho výroky se tak velmi snadno vytrhávají z kontextu a slouží opozici k útokům na současnou vládu. Pokud ovšem dokáže plnit to, co slibuje prohlášení, může svými činy překonat slova.