Vláda osekala možnosti financování zdravotnictví. Po čtyřech letech jsme se tak dostali do situace, kdy nemocnice nebudou mít žádné peníze na opravy a hrozí, že záchranná služba bude zajištěna jen na půl roku.
Nedostatek peněz se projevil již začátkem roku 2017. Tehdy místopředseda společnosti DSA Daniel Tuček upozornil Českou televizi, že má ministerstvo zdravotnictví s touto společností provozující leteckou záchrannou službu v Královéhradeckém a Ústeckém kraji smlouvy pouze na část dne, na „pohotovostní dobu“. Mimo ni přitom není ochotné zásahy proplácet. Jinak řečeno, pokud jste z uvedených krajů, můžete zavolat leteckou záchranku, aby vám zachránila život, pouze v určených hodinách. V ostatních krajích však je situace obdobná.
Nyní ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) zjistil, že vláda při sestavování rozpočtu úplně zapomněla na peníze např. na opravy v nemocnicích, o nových investicích ani nemluvě. Přesněji řečeno, vláda nepočítala s tak rapidním zvyšováním platů ve zdravotnictví, pro jaké se nakonec rozhodla. Ubyly tak peníze na ostatní položky, přičemž každodenní náklady na běžný provoz (světlo, teplo, voda) příliš osekat nelze.
Podle jeho zběžných propočtů tak budou muset v roce 2018 opravy i investice klesnout možná až na nulu, jak uvedl pro ČTK. Pokud by se však jednalo o krizovou situaci, např. by v nějaké státní nemocnici (příspěvkové organizaci) praskl vodovod, jistě by bylo možné odchýlit se od strukturu rozpočty a vodovod ještě v roce 2018 opravit. Také není vyloučeno, že ještě bude rozpočet narychlo po volbách upraven.
Podle Ludvíka jsou ještě i další možnosti, jak získat peníze na opravy či investice. Zvažuje se mimo jiné, že by byla letecká záchranná služba zajištěna pouze na půl roku.
Samozřejmě, že opravy není prakticky možné v příštím roce zcela vynechat, pokud má české zdravotnictví nadále fungovat. Stejně tak si ministerstvo jistě netroufne na půl roku zrušit leteckou záchranku. Řešením tak nesporně bude nějaký kompromis mezi těmito variantami: budou omezeny opravy i záchranná služba, ale nikoli tak razantně.
„Nyní tedy stojíme před volbou, zda zajistit leteckou záchrannou službu pouze na půl roku, ukončit program specializačního vzdělávání zdravotnických pracovníků, zakonzervovat veškeré investiční akce nebo na polovinu snížit výdaje na výzkum, vývoj a inovace. To vše jen proto, že provozní výdaje a výdaje na neinvestiční dotační programy byly sníženy na minimum,“ prohlásil Ludvík pro ČTK.
Vláda zkrátka rezignovala na zvyšování efektivity ve zdravotnictví (zejména na zavedení elektronických zdravotních knížek) i na alternativní způsoby financování lékařské péče (např. platby přímo od pacientů za nadstandardy) a začínáme na to doplácet.