„Inflace v říjnu zaznamenala 5,8% meziroční nárůst,“ zaznívá z prohlášení Českého statistického úřadu. Po 4,9% zářijovém skoku se tak jedná o další růst. Očekávání analytiků, kteří předpokládali 5,7% navýšení, se tedy od reality významně nelišilo. Domníváte se, že po těchto „inflačních přírůstcích“ by měl všeobecný růst cenové hladiny v následujících měsících zpomalovat? Ani omylem, dezinflaci minimálně krátkodobě neočekávejte. Podle nejnovější prognózy České národní banky se totiž v zimě inflace dotkne sedmiprocentní hranice, jak ukazuje graf.
Zdroj: Česká národní banka
Je inflace skutečně jen dovezená?
V mnoha vyjádřeních vládních politiků můžeme slyšet nesouhlas vůči krokům České národní banky, jež normalizuje měnovou politiku, tj. zvyšuje sazby. Čím argumentují? Tuzemská inflace je pouze či z velké části dovezeným jevem, který po čase odezní. Podobně se vyjadřují i dva členové bankovní rady Aleš Michl a Oldřich Dědek či známý český ekonom Jan Švejnar. Mají však pravdu? Nikoli.
Domácí nárůst inflace není způsoben pouze nákladovými vlivy (přetrhanými odběratelsko-dodavatelskými řetězci, nedostatkem čipů). Je nutné říci, že tyto faktory hrají signifikantní roli, ale nejedná se o všechny proinflační tlaky v naší ekonomice. Svůj nezanedbatelný podíl hrají také poptávkové faktory. Někteří ekonomové jim přezdívají „doma upečená inflace“. Stojí za ní především přehřátý trh práce, který tlačí na růst mezd, a štědrá fiskální politika české vlády.
ČNB tyto jevy nesmí přehlížet a zvyšovat tak inflační očekávání obyvatelstva. Její úloha je totiž zákonem jasně daná – udržovat cenovou stabilitu, tj. cílovat inflaci na 2% hodnotu s tolerančním pásmem 1–3 %. Situace by samozřejmě byla jiná, pokud by drtivá část inflace byla nákladová. Centrální banka by pravděpodobně nebyla nucena přistupovat k tak razantním krokům, jako bylo zvýšení základní úrokové sazby o 125 bazických bodů na posledním měnověpolitickém zasedání bankovní rady.
Domácí faktory působící na inflaci ve 3. kvartále. Zdroj: Česká národní banka
Jaké položky nejvíce zdražují?
Z hlediska meziročních říjnových hodnot jsou mezi nejvíce zdražujícími položkami ceny pohonných hmot (26,8 %), cukru (17,4 %), olejů a tuků (15,9 %) či polotučného mléka (13,1 %) a tabáku (13 %). Jednociferný nárůst si připsalo zboží pro údržbu domácnosti (8,5 %), automobily (6,3 %), stravovací služby (6,1 %), vodné a stočné (5,5 %). Pod pětiprocentním zvýšením meziročních cen zůstalo nájemné (3,5 %), tuhá paliva (3,4 %), elektřina a víno (3,1 %), zemní plyn (2,6 %) a lihoviny (1,8 %).
Všeobecný nárůst cenové hladiny má v zimě atakovat sedmiprocentní hranici. Ta bude podpořena nárůstem minimální mzdy z letošních 15 200 Kč na 16 200 Kč v příštím roce.
V roce 2023 se ale inflace má blížit zpět k dvouprocentnímu cíli ČNB. Pomoci by měly také intervence ze strany tuzemské centrální banky, která bude od nového roku odprodávat výnosy z devizových rezerv, což bude zabraňovat jednostrannému depreciačnímu tlaku koruny na forexovém trhu. Domácí měna by tak mohla pravděpodobně posílit.
Znehodnocování úspor
„Při inflaci se snižuje kupní síla peněz,“ zaznívá obvykle v učebnicích ekonomie. Střadatelé by tedy měli zvážit, zda se jim vyplácí si nechávat své disponibilní prostředky pod polštářem.
V této situaci se doporučuje své peníze investovat. Pokud však investor není nikterak zkušený, měl by se obrátit na svého bankéře a vážně zvažovat vklad do konzervativnějšího diverzifikovaného portfolia.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.