Jedním z velkých předvolebních témat se stalo zdražování. Žádný div, inflace v České republice je na rekordních hodnotách. Za srpen dosáhla meziročně 4,1 procenta, tak vysoká nebyla posledních 13 let. Zásadní otázka samozřejmě zní, kdo za takovou inflaci může a jaké jsou její příčiny.
Inflace si za běžných okolností, pokud se nevymkne kontrole (Česká národní banka má dvouprocentní inflační cíl), nikdo příliš nevšímá. Přitom plíživě vede k tomu, že si toho za naše peníze můžeme koupit stále méně a naše úspory v případě, že je máme na běžných účtech, ztrácejí na hodnotě. Nyní ale inflace vyskočila natolik, že ji nelze ignorovat, zdražování je opravdu významné, a kromě toho máme před volbami do poslanecké sněmovny, takže se tohle téma probírá i v rámci volební kampaně.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek už na začátku září na své facebookové stránce sdílel příspěvek s titulky různých zpravodajských serverů o tom, jak zdraží pivo a elektřina, jak rekordně zdražují byty a prudce potraviny a samozřejmě, jak se odehrává prudké zdražování stavebního materiálu.
Michálek, který ve volbách kandiduje jako dvojka na kandidátní listině Pirátů a Starostů v Praze, k tomu přidal následující komentář: „Už je líp, pane Babiši? Běžným lidem se neúnosně zdražuje úplně vše, včetně základních potřeb, jako jsou potraviny nebo energie. Jejich úspory, výplaty a mzdy každý den ztrácejí na své hodnotě. Inflace a tohle šílené zdražování totiž drtí úplně každého, kdo zrovna není miliardář-oligarcha,“ upozornil pirátský poslanec, který dále pokračoval.
„A kdo za to nese svůj díl viny? Kdo vysává naši zemi na dotacích jako tasemnice, jen aby nakrmil své vlastní byznysové impérium? Kdo rekordně zadlužuje naše děti i děti jejich dětí, aby mohl rozdávat z veřejných peněz občanů této země nákladné předvolební dárečky (a pak navrhne schodek rozpočtu 390 miliard Kč?) Opozice? Ta těžko. To vy jste už dlouhých 8 let ve vládě. To vy máte odpovědnost za řízení této země,“ poukazoval Michálek.
Tím se dostáváme k tomu, kdo je za současné zdražování zodpovědný a jaké jsou jeho příčiny. Není úplně jednoduché na to odpovědět, protože to není tak, že by bylo pouze jedno zdražování a jedna inflace, za kterou by stála jenom jedna příčina. Zvyšování cen elektřiny se samozřejmě odehrává z trochu odlišných důvodů než zdražování potravin či stavebních materiálů a růst cen bytů je zase jiný příběh. Něco mají společného a něco ne.
Přifukování vysoké inflace
Jakub Michálek naznačuje, že Andrej Babiš nese za vysokou inflaci svůj díl viny, protože je už dlouhých 8 let ve vládě a má odpovědnost za řízení této země. Místopředseda poslaneckého klubu ODS a ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček tento týden ve svém komentáři také zmínil, že hnutí ANO obřími rozpočtovými deficity přifukovalo nynější vysokou inflaci. Ještě dál šla koalice SPOLU v Ústí nad Labem. Podle lídra TOP 09 v Ústeckém kraji Michala Kučery se Babišova vláda na inflaci výrazně podílí.
„Na inflaci má vliv zaprvé růst státního dluhu. Když Andrej Babiš tiskne peníze, nesmí se divit, že klesá jejich kupní síla. Zadruhé má na inflaci vliv zaškrcení ekonomiky a délka lockdownu. Když ekonomika rychle naskočila, poptávka po surovinách i po zboží vzrostla, tím vyrostly ceny a některé zboží se stalo nedostatkovým. Proto už nepřipustíme žádný další lockdown. Zatřetí dlouhodobě inflaci táhne bydlení. A proč ceny bydlení rostou tak raketově? Protože se nestaví! Za vlády ANO a ČSSD se protáhlo stavební řízení na dvojnásobnou dobu. Koalice SPOLU na to má řešení,“ vysvětlil Kučera.
Poslanec za ODS a lídr kandidátky SPOLU v Ústeckém kraji Karel Krejza k tomu doplnil: „Koalice SPOLU má recept, jak dalšímu růstu inflace zabránit. Ukázalo se, že zrušení superhrubé mzdy byl správný krok. V dalším volebním období musíme podpořit ekonomiku, nedopustit další lockdown a udělat vše pro to, abychom se rekordního zdražování zbavili.“
Premiér Babiš peníze samozřejmě netiskne, Česká republika si je půjčuje na finančních trzích, ale aktuálně si jich vzhledem k vysokým rozpočtovým schodkům půjčuje opravdu hodně. Loni byl deficit státního rozpočtu 367,4 miliardy korun, na letošní rok byl schválený dokonce ve výši 500 miliard korun a na příští rok ministerstvo financí počítá se schodkem 377 miliard korun.
Spoluzodpovědnost za inflaci
Hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda k příčinám inflace pro FORUM 24 uvedl: „Současná rapidní inflace je ze zhruba 70 procent ‚dovezená‘. Z valné většiny tedy za citelný růst hladiny spotřebitelských cen může celosvětová ozvěna pandemie v podobě mezinárodní přepravní a výrobní krize. Přeprava a výroba prostě ‚nestíhají‘. Nestíhají dohnat měsíce zameškané kvůli pandemickým uzavírkám a dalším omezením. Část ze zbývajících přibližně třiceti procent pak představuje příspěvek české vlády,“ zdůrazňuje Kovanda.
Ekonom posléze dodává: „Například takzvané zrušení superhrubé mzdy je nepochybně inflační. Zaměstnancům díky snížení daně ze mzdy totiž zůstává více peněz k osobní spotřebě. Utrácí více, než by utráceli nebýt zrušení superhrubé mzdy, přičemž jejich útraty inflaci pohání. Obecně mocné pandemické zadlužování vlády za účelem záchrany pracovních míst a celkově záchrany ekonomiky je inflační. Na náš společný enormně narůstající veřejný dluh si vlastně kupujeme rychlejší zdražování. Zaplatíme dvakrát. Vyšší ceny teď, větší dluh později. To nám budou se splácením pomáhat také dosud nenarození, naši vnuci či děti. Jednáme vůči nim amorálně,“ upozorňuje Kovanda.
Jeho slova působí střízlivě a logicky. Nedá se říct, že by Babišova vláda byla zodpovědná za vysokou inflaci ze 100 %, protože některé věci zkrátka ovlivnit nemohla a nemůže, a je pravda, že vyšší inflace není jen u nás. Na druhé straně to není tak, že by odpovědnost neměla žádnou a že by kroky vlády na zvyšování cen žádný vliv neměly.
Druhá věc je, že bez některých vládních podpůrných programů by se naše ekonomika pravděpodobně opravdu zasekla, respektive její rozjezd by byl pomalejší, ovšem celá řada dalších výdajů vedoucích k velkým rozpočtovým schodkům už zřejmě byla zbytečná a jen přispívala k inflaci.