Parlamentní listy pokračují ve svém stylu v kladení návodných otázek a ptají se poslance Humla (ČSSD): „Prezident Miloš Zeman vyjádřil názor, že pokud si Německo pozvalo ilegální migranty, nemůže formou uprchlických kvót přenášet odpovědnost na země, které je nepozvaly. Myslíte si ale, že si tato jeho slova vezme Merkelová tak říkajíc k srdci?“
„Já stále tak nějak s rozpaky čtu, že 56 procent Němců je s její politikou spokojených. Já si to nemyslím, já si myslím, že situace je jiná i v Německu. Protože ta situace tam nemůže být namalovaná narůžovo. Při tomto počtu lidí, kteří tam přišli a pro které musí ze sociálních rozpočtů vydávat peníze, vlastně z daní těch daňových poplatníků, kteří tam poctivě pracují, s tím spokojenost být nemůže, tomu nevěřím.“
Tak rozpaky jsou jistě na místě. Je pozoruhodné, že největší odpor k uprchlíkům je v zemích, kde žádní uprchlíci nejsou. Spíše je zajímavé, že má nějakou podporu veřejnosti Zeman, který je nesčetněkrát odhalený lhář, už na tom prohrál i dva soudy. Je to zřejmě nejulhanější politik v Evropě, asi tak na stejné příčce s Putinem, pokud tedy Rusko počítáme do Evropy. Rozdíl je jen v tom, že Putin umí lhát lépe a není u toho verbálně tak sprostý. Přece jen KGB své lidi naučila řemeslo o něco lépe. Nejde ale o průzkumy, kterým pan Huml nevěří. Merkelové strana sice v posledních zemských volbách utrpěla ztrátu, ale další strany, krom AfD, které měly úspěch (třeba Zelení), v podstatě mají na uprchlický problém stejné názory jako kancléřka a výsledek březnových voleb se manipulovat nedá, aspoň ne v Německu.
CDU vyhrála v Sasku-Anhaltsku a skončila druhá v Bádensku-Württembersku i v Porýní-Falci. V Sasku-Anhaltsku dostala strana kancléřky 29,8 procenta hlasů, jen o 2,8 procenta méně než v minulých volbách. V Bádensku-Württembersku poprvé v německé historii vyhráli zemské volby Zelení, hlas jim odevzdalo 30,3 procenta voličů. Druhá CDU má podporu 27 procent voličů. Tam byla ztráta největší, proti minulým volbám ztratila třetinu hlasů. Jenže je zřejmé, že to nebylo „protiimigrační“ vítězství.
Podstatná je ale manipulace s fakty. To takzvané zvaní přišlo v době, kdy se uprchlíci hromadili v Maďarsku na nádražích a tamní vláda s tím nebyla schopna nic udělat. Zůstalo to na hanobených neziskových organizacích. Už loni v březnu se psalo o tom, že do Maďarska proudí tisíce uprchlíků denně a vláda se obává, že to nezvládne. Když předtím v únoru zavedly balkánské země přísnější opatření na hranicích, hromadili se běženci v Řecku. Bylo to za této situace, kdy Merkelová řekla, že Německo Syřany přijme. Kdyby to Němci neudělali, mohli být dnes i tady. Zeman opět jednou nevyužil příležitost mlčet. Chovat se neslušně vůči někomu, kdo vyřešil v dané době i náš problém, je neslušné. Vnější hranice schengenského prostoru zatím neumí na dlouhém a členitém evropském pobřeží bránit nikdo. V době, kdy je uprchlíků v Německu milion, se u nás vedou vášnivé debaty o desítkách lidí. Ani takový počet někteří lidé nejsou schopni zkousnout.
Zeman zatím ohledně islámského světa vyzývá ke křížovým tažením jako nějaký středověký papež, ale zatím jsme na boj proti Islámskému státu nedali ani jedno letadlo, ani jednoho vojáka. Jak se říká, řeči se vedou a pivo se pije. Dočkali jsme se jen toho, že si jeho choť opatřila bouchačku. Asi nedůvěřuje ochrance a chce si připadat bezpečná. Světu v OSN prezident doporučil užívání dronů proti teroristům, přičemž ty české by nedovedly ani zastřelit zajíce na poli. Radou nezarmoutíš.
K tomu, že někdo z protimerkelovských demonstrantů volal na kolem procházející ženy, zřejmě dle oděvu muslimky, „do plynu“, Huml řekl:
„Pokud je to pravda, že někdo volal ‚do plynu‘, tak to už je vrchol. Vyvolávat tady nacistická hesla, to je na kriminál. Ale jinak samozřejmě ohledně těch demonstrací, je v demokracii svaté právo každého vyslovit spokojenost či nespokojenost s chováním politika. Tak holt paní Merkelová poznala, že Česká republika není tak úplně zabedněná, že v té hlavě ještě pořád naše obyvatelstvo něco má.“
Tak něco tu část obyvatel v hlavě jistě má. Pokud to samé jako poslanec Huml, tak už se nemáme čemu divit.