Starosta Řeporyjí se stal během pár dní jednou z nejvýraznějších osobností v zemi. Kdo ho neznal díky jeho prostořekosti a extravagantnímu vystupování v médiích, nyní už ví, o koho se jedná. Pavel Novotný je ten, který v přímém přenosu řekl milionům Rusů, že jejich vojáci vraždili Poláky za 2. světové války. Ten, jenž Putinovi vzkázal, ať se mu neplete do toho, co ve své městské části zamýšlí. Pro mnoho lidí se tím stal Novotný hrdinou, jiní ho ostře kritizují. Co oproti němu ovšem udělali oni, abychom nemuseli být pod neustálým diktátem Ruska a nebáli se říct, co se nám nelíbí?
Novotného kritizuje i spousta politiků, o nichž se nedá říci, že by měli k Rusku přívětivý vztah. Vadí jim totiž způsob, jakým se řeporyjský starosta vypořádal s moderátory Olgou Skabejevovou a Jevgenijem Popovem ze státní televize Rossija 1. Je však třeba si uvědomit, že právě arogantní vystupování, které však bylo podloženou řadou historických faktů, je to jediné, o co si v daný moment oba Rusové svými propagandistickými výmysly řekli.
Pokud totiž počítali s tím, že si Novotného takzvaně namažou na chleba, předvedli, že si o něm nezjistili dost. Bývalý bulvární novinář, který si za svou mediální kariéru udělal zřejmě víc nepřátel než kamarádů, jde totiž do všeho po hlavě. Nehledí kolem sebe, zeptá se na názor maximálně manželky. Ani ta ho ovšem nedokáže zastavit, když si extrémní starosta, jak ho pojmenovali v pořadu na Mall TV, něco vezme do hlavy.
Před pár měsíci to byla nečekaná ambice stát se starostou. Třeba to byla chuť dokázat něco víc než jen rozvést několik párů ze šoubyznysu. Možná šlo skutečně o slib jedné z dcer, že bude princeznou, a jinak se ke splnění nešlo ani přiblížit. Občané Řeporyjí nebyli proti, protože věděli, co v Novotném dostanou. Starostu, který díky svému zápalu i mediálnímu vlivu dokáže vyřešit i problémy, které městskou část trápily už roky.
Počítalo se přitom s tím, že občas uletí nějaké sprosté slovo, možná i kontroverzní rozhodnutí. Pro dobro Řeporyjí do toho však místní šli a instalovali si na radnici kontroverzní bytost. Tím se jedná o jednoznačné rozhodnutí těch, kteří dali Novotnému důvěru, a ostatní do toho nemají moc co mluvit.
To, co se očekávalo, přišlo. Starosta se pustil do sporu. Konkrétně se na sociálních sítích ostře obořil proti Zdeňku Ondráčkovi zvanému „Mlátička“. Komunistický poslanec totiž ostudně vystupoval jako státní delegace na území Ukrajiny, okupovaném proruskými separatisty. Padla slova o vlastizrádcích, kteří by měli viset, a na Novotného už putovalo trestní oznámení.
Mezitím se komunisté a další Putinovi trollové projevili před hlasováním o odstranění sochy maršála Koněva. Starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi vyhrožovali fyzickou likvidací, pokud si dovolí něco takového prosadit. Stalo se a proruští aktivisté v čele s Jiřím Ovčáčkem šíleli. Pomyslnou třešničkou se pak stal návrh, putující z Řeporyjí. Pamětní deska vlasovcům, bez diskuze, vzkázal tamní starosta.
Boj s komunistou se tak pro Novotného změnil ve válku proti všemu, čeho jsme se měli zbavit hned po roce 1989, ale odflákli jsme to. A proti tomu de facto vystupují všichni, kdo starostovi nadávají, jak si to dovolil mluvit s Ruskem.
Udělal to přesně tak, jak si tato konkrétní situace vyžadovala. Pokud si totiž Rusové myslí, že jsme díky Zemanovi stále jejich satelitem, je načase je vyvést z omylu. Nepochopitelně se o to nikdo nesnaží natolik, aby mohl uspět. Plácání se po zádech a bilaterální jednání totiž nezmůžou vůbec nic. Kreml si myslí, že jsme nedočkaví po tom, co pro nás zase vymysleli, a budeme vděčně papouškovat, co odprezentuje prezident.
Ne, tak to skutečně většina občanů nemá. Možnost vyjádřit se k danému tématu ovšem nedostanou. Mají to za ně udělat volení zástupci. Pokud někoho uráží, že takovou pravomoc má i Pavel Novotný, ať se přestěhuje do Řeporyjí a v příštích volbách mu nehodí hlas. Jestli mají problém politici, třeba i spolustraníci, ať řeknou, co udělali oni pro to, abychom se před Ruskem nemuseli stále ohýbat.
Novotný promluvil v ruské televizi jako starosta malé pražské městské části. Chtěli znát jeho názor na to, že se snaží mu nakazovat, co smí a nesmí. Tak se ho dozvěděli. Konečně ho někdo řekl nahlas a neschoval se za jakousi prapodivnou korektnost. Jak se říkalo už ve Švejkovi: „Zabili jste nám strejčka, tak tady máte přes držku.“