Prakticky už sedmého října, když Hamás zaútočil bezprecedentně na Izrael, se ve veřejném prostoru vynořila spousta lidí, kteří se hrozili toho, že by naše veřejnost mohla být podobně solidární s Izraelem jako s Ukrajinou, a začala poukazovat na to, že „tady nejsou věci tak jasné“. Rád bych poskytl jinou perspektivu – ono to celkem jasné je.
Abychom pochopili, co se děje, a proč je tahle situace morálně jasná, je potřeba znát její detaily a kontext. Detaily jsou následující: Totalitní hnutí Hamás provedlo útok, při kterém zavraždilo mimořádně krutě přes 1 500 Izraelců, přes dvě stě jich uneslo do Gazy, přičemž rozpoutalo velmi silný raketový útok na zbytek země. Aby toho nebylo málo, útoky na Izrael začaly i ze severu od šíitského hnutí Hizballáh, s nímž Hamás ty své koordinuje, a z některých míst na Západním břehu Jordánu (Tulkarem, Kalkílija). To, co Hamás provedl, je tak hrozné, že pro to není absolutně žádná omluva. Ani stav věcí v Gaze, ani kriminální činnost některých osadníků z tzv. „illegaloutposts“ na Západním břehu, ani jakákoli minulost Státu Izrael.
V Evropě je zvykem se na situaci mezi Izraelem a palestinskými Araby, potažmo mezi Izraelem a Gazou, dívat skrze špatně pojatou optiku zápasu Davida a Goliáše, kdy Gaza je viděna v pozici onoho Davida. Když zmiňuji, že je ta optika špatná, je špatná fundamentálně. Hnutí Hamás útočí na izraelské civilisty, tedy ty slabší, nikoli primárně na izraelskou armádu, takže už z tohoto stavu věcí nedává přirovnání k Davidovi a Goliášovi smysl; naopak Izrael útočí na Hamás i za cenu nevinných obětí, které byly v nesprávný čas na nesprávném místě, jejichž počet se snaží co nejvíce minimalizovat (varováními v esemeskách, na letácích i „poklepáním“ na budovu zvukovou bombou před samotným útokem), ne protože by snad civilisty zabíjet chtěl, ale protože nemá jak jinak provést operace, které chrání jeho samotnou existenci. Za této situace je viníkem ten, kdo civilisty do nebezpečí staví, což je Hamás.
à propos, kdo je vlastně Hamás? Zdráhám se je označovat za teroristickou organizaci, ale ne proto, že by byli něco „méně hrozného“, nýbrž proto, že jsou něco výrazně horšího. Když se řekne teroristická organizace, lidé…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.