
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Skupina poslanců koalice SPOLU předložila k novele trestního zákoníku pozměňovací návrh, který by výslovně zavedl trestnost všech forem podpory a propagace komunistického hnutí. Chtějí tak aspoň částečně napravit disproporci mezi postihem nacismu a komunismu, která je podle nich pozorovatelná. Podle právníka Ondřeje Preusse je ale možné, že by návrh neobstál před Ústavním soudem.
„Kdo založí, podporuje nebo propaguje nacistické, komunistické a jiné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let,“ stojí v návrhu, pod kterým je podepsaný Martin Dlouhý (TOP 09), Šimon Heller (KDU-ČSL) a Marek Benda (ODS).
Poslanci to odůvodňují tím, že v české společnosti stále nedošlo k řádnému vyrovnání s komunistickou minulostí v trestněprávní rovině. Ve společnosti i v zákonných normách je podle nich pozorovatelná disproporce mezi postihem nacismu a postihem komunismu. Cílem pozměňovacího návrhu je tedy napravit tuto disproporci, alespoň částečně.
Návrh reaguje na výzvu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), Muzea paměti XX. století a Platformy evropské paměti a svědomí. Tyto instituce v únoru vyzvaly poslance a senátory k tomu, aby se propagace komunismu postihovala stejně jako v případě nacismu.
„Obě totalitní ideologie 20. století, tedy nacismus a komunismus, způsobily děsivé následky – miliony obětí a strašlivé dopady do životů jednotlivců i sociálních skupin. Dopady obou totalitních režimů jsou jasně viditelné i v současnosti a, minimálně v případě komunismu, mají i výrazný vliv na budoucnost světa,“ napsaly ve výzvě zákonodárcům.
Problém pro KSČM?
Proti návrhu se rychle ozvala šéfka Komunistické strany Čech a Moravy Kateřina Konečná. „To je ale náhodička… pár měsíců před volbami, kdy jsou ohrožena korýtka vládních papalášů, chtějí opět demokraticky zakazovat,“ prohlásila na sociální síti X. Konečná je nyní europoslankyní za Stačilo!, na podzim chce vést kandidátku hnutí v Moravskoslezském kraji. V případě úspěchu by se prý vzdala mandátu v Evropském parlamentu.
Ústavní právník Ondřej Preuss upozornil, že změnou trestního zákoníku nelze zrušit politickou stranu. „Zákonem nemůžete zrušit politickou stranu. To nejde. To by bylo určitě v rozporu se zákonem i principy demokratického právního státu,“ řekl deníku FORUM 24.
Na druhou stranu si ale podle svých slov dovede představit, že pokud by prošla nová úprava, kdy by se komunistická ideologie postavila na úroveň nacismu, tak by KSČM mohla čelit návrhu na rozpuštění, pokud by se nepřejmenovala nebo jinak nereagovala. „To může ale udělat jenom vláda,“ upozornil. Sám přiznal, že návrh neviděl a není si jistý, zda by obstál před Ústavním soudem.
Poslanec Dlouhý na dotaz deníku FORUM 24 řekl, že Ústavní soud neřešili. „To opravdu nelze předjímat, jak to dopadne,“ sdělil. „Ten paragraf je teď napsaný tak, že má postihovat hnutí, která potlačují nebo utlačují podle náboženských, etnických a dalších hledisek. Čili on to vlastně zakazuje už dnes. To, co my navrhujeme, je, aby to tam bylo přímo ještě jmenované,“ upozornil s tím, že je to možná mírné zesílení, ale obsahově se to vlastně příliš nemění.
To, že se návrh nelíbí Konečné, ho dle jeho slov nepřekvapuje. Myslí si, že návrh má šanci projít sněmovnou, vzhledem k tomu, že má koalice většinu. A pak taky záleží na aplikaci. „My jsme vycházeli z odborníků, i v tom návrhu je uvedené prohlášení ÚSTR a dalších, kteří říkají, že když někde namalujete hákový kříž, tak vás málem ukřižují. A když někde namalujete srp, kladivo a rudou hvězdu, tak se třeba ani nic nestane,“ dodal.