Severní Korea spolu s vojáky poslala do Ruska i tři generály. Na půdě OSN to oznámil ukrajinský velvyslanec. Údajně by mezi nimi měl být velitel speciálních sil, šéf rozvědky a také šéf Generálního operačního ředitelství. Jihokorejská tajná služba uvádí, že KLDR chce do Ruska přesunout na 12 tisíc svých vojáků, kteří mají bojovat po boku Ruska proti Ukrajině.
V prohlášení pro Radu bezpečnosti OSN Kyjev uvedl, že tři generálové jsou mezi nejméně 500 severokorejskými důstojníky vyslanými do Ruska. Plány údajně počítají s tím, že severokorejští vojáci budou zformováni do nejméně pěti formací po dvou až třech tisících vojácích a začleněni do ruských jednotek, aby byla jejich přítomnost utajena.
Jihokorejská zpravodajská agentura podle agentury Reuters oznámila, že přinejmenším někteří generálové mohli doprovázet hrstku vojáků, kteří již byli přesunuti do oblastí bojů.
Ruský vyslanec Vasilij Něbenzja na stejném zasedání Rady bezpečnosti prohlásil, že vojenská interakce Moskvy se Severní Koreou neporušuje mezinárodní právo a že má právo požádat o pomoc své partnery.
Podle Kyjeva byl do Ruska spolu s vojáky vyslán Kim Yong Bok, který velí speciálním jednotkám a vede Úřad pro výcvik lehké pěchoty. Jak agentuře Reuters vysvětlil Michael Madden, odborník na Severní Koreu ze Stimsonova centra v USA, generál je v Rusku jako důvěrník Kim Čong-una. Moskva ho podle něj může potřebovat k tomu, aby se postaral o administrativní úkoly spojené s nasazením korejských jednotek.
V roce 2015 se Kim Yong Bok stal velitelem Útočného sboru Korejské lidové armády. V roce 2017 byl povýšen na generálplukovníka a v té době velel speciálním jednotkám korejské armády. V uplynulém roce se zúčastnil nejméně sedmi akcí za účasti Kim Čong-una, včetně cvičení speciálních sil.
️Další z vyslaných je Ri Chang Ho. Působí jako zástupce náčelníka generálního štábu a vedoucí Generálního zpravodajského ředitelství KLDR. Jižní Korea na něj uvalila sankce za organizování kybernetických útoků za účelem krádeže technologií a měny a za obchodování se zbraněmi. Byl obviněn z financování vývoje jaderných zbraní. Generál také letos doprovázel vůdce KLDR na mnoha akcích, například na inspekci námořní základny.
Posledním z vyslaných generálů je Sin Kum Cheol, který je pověřen vedením Generálního operačního ředitelství. Jak naznačuje Madden, je možné, že převezme velení sil KLDR v Rusku poté, co jej opustí další dva generálové.
Jihokorejská tajná služba už dříve informovala o tom, že Severní Korea přesunula na ruský Dálný východ na 1500 příslušníků speciálních sil, aby na tamních vojenských základnách podstoupili výcvik pro boj na Ukrajině. Celkově chce podle ní Pchjongjang vyslat na podporu Ruska okolo 12 tisíc vojáků.
Čísla jihokorejské tajné služby potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Víme však, jak na tuto výzvu reagovat,“ dodal ve svém projevu. „A je důležité, aby se této výzvě nevyhýbali ani naši partneři. Všichni partneři.“ Soul v reakci na zprávy o vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu oznámil, že může zvážit dodávky zbraní Kyjevu. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov v úterý večer informoval, že první jednotky KLDR mohou dorazit do ruské Kurské oblasti už ve středu.
Vladimir Putin zapojení severokorejských vojáků do války na straně Ruska přímo nepotvrdil, ale 24. října na tiskové konferenci po summitu BRICS odpověděl na otázku reportéra ohledně satelitních snímků, které ukazují přítomnost vojáků KLDR. „Snímky jsou vážná věc. Pokud existují snímky, znamená to, že něco odrážejí,“ řekl Putin.
Podle generálního tajemníka NATO by vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu představovalo zásadní eskalaci. „Vyslání jednotek Severní Koreje, aby bojovaly na Ukrajině, by znamenalo zásadní eskalaci,“ napsal Mark Rutte na sociální síti X s tím, že hovořil s jihokorejským prezidentem o obranné spolupráci mezi NATO a východoasijskou zemí či o možnostech kooperace zbrojního průmyslu.
Severní Korea v posledních letech utužila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s vůdcem Kim Čong-unem podepsal obrannou dohodu. Obě země si slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Obě země popírají tvrzení ukrajinských a západních činitelů o dodávkách severokorejských zbraní a munice Rusku.