Kdyby Ukrajina padla tak rychle, jak si mysleli někteří analytici, a nebylo jich málo, nevyšlo by nejspíš najevo tolik věcí. Především to, kdo kde stojí a komu je bližší ruská rubaška než západní kabát. Ten základní problém je patrný z toho, co říkal prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční tiskové konferenci.
Prezident vyzval, ať mu Západ pošle aspoň letadla. „Pokud nemáte sílu uzavřít nebe, pak mi dejte letadla,“ řekl. Tím mínil prosadit bezletovou zónu nad Ukrajinou. „Pokud už nebudeme, pak, nedej bože, Lotyšsko, Litva, Estonsko budou další na řadě.“
Ačkoliv Rusko postupuje mnohem pomaleji, než se čekalo, v podstatě momentálně vůbec není vyhráno. Můžeme se na tuto válku podívat ze dvou krajních pohledů. Jeden: Západ neudělal nic, byl naivní, někteří politici byli zjevně Moskvou zkorumpovaní, Ukrajina na to zůstala sama. Evropa je značně závislá na ruském plynu. Z druhé strany se dá namítnout, že kdyby na to byla skutečně Ukrajina sama, neměla by teď armádu, která disponuje aspoň nějakými moderními zbraněmi, americká hlídková letadla by nebrouzdala ve vzduchu a neshromažďovala informace. Nedošlo by k věcem, které byly před týdnem (pro někoho) nepředstavitelné. Nord Stream 2 padl, k odpojení od SWIFT se nakonec přidali všichni, od kterých se to žádalo. K sankcím se připojilo i neutrální Švýcarsko. Jestli chtěl Vladimir Putin návrat NATO k podobě před rokem 1997, dočkal se pravého opaku. Ruská ekonomika je na tom bídně a bude na tom ještě hůř.
Válka je ale vyčerpávající. Když pohyby vojsk zamrznou na místě, nastane stav, kdy obě strany budou do střetu vrhat lidi a stroje a bude se čekat, kdy někomu dojdou síly. Rusko je kolos, sice na hliněných nohou, ale momentálně ve stavu mobilizovaného fašistického režimu. Ukrajina má paradoxní výhodu, že je v asymetrickém konfliktu tím menším bojovníkem, ale na domácí půdě, s jasnou motivací všech lidí od vedení státu po posledního občana, se sympatiemi světa na své straně. K vítězství stačí neprohrát. Jenže se může všechno rozhodnout během několika dní. A na to je třeba ta nadvláda nad nebem.
Pro Západ je bezletová zóna problém. Někdo by ji musel zajistit, to znamená sestřelit všechno ruské, co se na nebi objeví. To už je jasná válka mezi Ruskem a NATO. S ohledem na nejasný duševní stav Vladimira Putina a jeho jaderné vyhrožování se do toho nikomu moc nechce. Také by to znamenalo, že by nemohlo létat ani nic ukrajinského. Pro koho by ten stav byl výhodnější, by museli posoudit lépe informovaní odborníci.
Letadla je samozřejmě možné dodat. Některé země východní Evropy mají starší sovětské letouny, které by mohli Ukrajinci bez výcviku použít. Ty byly ale mezitím modernizované a je v nich moderní technologie NATO, kterou by bylo třeba odstranit. Zabere to nějaký čas. Je to nutné, když jde o život? Západ se probral, je pomalý, jak demokracie bývají. Je v něčem nejednotný, není to imperium. Kdyby ale chtěl, je mnohem silnější.
Bez ohledu na to, co musí udělat mechanici, je smysl Zelenského výzvy jasný. Pokud teď brzo nedostane Ukrajina silnou vojenskou pomoc, ať už se jí bude říkat jakkoli, může být zle. Na Ukrajině se Putin nezastaví. Jeho eurasijské blouznění, které bychom měli brát vážně, se nezastaví před ničím. Mělo by se zastavit před Západem.