Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval OSN a Červený kříž za neposkytnutí pomoci lidem, kteří byli postiženi zničením Kachovské přehrady. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal mezitím ve videovýzvě vyzval humanitární organizace, aby okamžitě jednaly. Ukrajina musela podle zpráv ze středečního poledne kvůli zničené Kachovské přehradě evakuovat více než dva tisíce lidí. Ukrajinské úřady doufají, že by voda mohla přestat stoupat do konce středy. Ruské okupační úřady v Chersonské oblasti uvedly, že zvýšená vodní hladina na jejich straně Dněpru vydrží tři až deset dní, napsala agentura TASS.
Zelenskyj uvedl, že je „šokován“, jak to nazval, selháním OSN a Červeného kříže v souvislosti s poskytnutím pomoci po zničení přehrady. Přestože se katastrofa odehrála už před řadou hodin, „nejsou tady“, řekl Zelenskyj v rozhovoru s deníky Bild a Die Welt a serverem Politico. „Nijak nereagovali. Jsem v šoku,“ dodal. Řekl rovněž, že ruští vojáci z dálky střílejí na probíhající záchranné operace.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal ve videu zveřejněném na telegramu vyzval právě OSN, Mezinárodní výbor Červeného kříže a další organizace, aby okamžitě jednaly a pomohly lidem v zaplavených oblastech jižní Ukrajiny, kterým se v oblastech kontrolovaných ruskými okupačními silami nedostává žádné pomoci. „Ruští okupanti se ani nesnaží těmto lidem pomoci, nechávají je umřít,“ uvedl Šmyhal. „Mezinárodní humanitární organizace, jménem ukrajinské vlády vás vyzývám: musíte okamžitě jednat,“ dodal. „Vyzýváme vás, abyste převzali zodpovědnost za evakuaci lidí z Chersonské oblasti okupované Ruskem. Musíme zachránit životy lidí, které okupanti odsoudili ke smrti,“ doplnil.
Podle ukrajinského vicepremiéra Oleksandra Kubrakova, který ve středu navštívil město Cherson, bylo katastrofou zasaženo celkem přes 80 osídlení. Ze zaplavených lokalit se podle Oleksije Kuleby z ukrajinské prezidentské kanceláře dosud muselo evakuovat na dva tisíce lidí. Voda podle něj kulminovala v 17 obcích, kde dohromady žije zhruba 16 tisíc lidí. Ukrajinské záchranné služby před polednem hovořily o nejméně 1900 zaplavených domech.
Evakuace ve středu pokračovala v Chersonu, kde voda v nízko položených čtvrtích vystoupala do několikametrové výšky. „Se ženou jsme byli od včerejška (úterý) na střeše domu. Byl zaplavený až po strop,“ řekl listu Ukrajinska pravda 58letý Oleksandr z chersonské ulice Perša Rybna.
„Teď nemůžu mluvit, nemůžu se z toho vzpamatovat,“ citovala agentura Reuters 67letou Ljubov, která byla evakuována z Chersonu společně se svým 40letým synem. „Jsem (na Rusy) hrozně naštvaná. Ani to nedokážu popsat…Nevím, co nás čeká, náš dům je nejspíš zničený,“ dodala. Podle šéfa Chersonské oblasti Oleksandra Prokudina dosáhla voda v některých částech Chersonu výšky 5,34 metru. Vzestup hladiny se nicméně podle něj zpomalil.
Zvýšená hladina vody v Ruskem okupované části Chersonské oblasti vydrží podle agentury TASS až deset dní. Okolo stovky obyvatel Nové Kachovky voda uvěznila v jejich domech, uvedl Ruskem dosazený starosta okupovaného města Vladimir Leonťjev. Při záplavách podle něj uhynuly tisíce divokých zvířat v přilehlém národním parku.
Ve městě Olešky a v dalších oblastech na levém břehu řeky Dněpr, který je okupován ruskou armádou, uvázly na půdách či střechách domů stovky místních obyvatel. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC s odvoláním na místní dobrovolníky a internetové komunity. Na jednom z telegramových kanálů pro lidi postižené zničením přehrady z levého břehu Dněpru dobrovolníci zaznamenali již více než 650 žádostí o pomoc a záchranu.
Podle Jekatěriny, jedné z dobrovolnic a koordinátorek, se chatu na telegramu účastní již asi pět tisíc lidí. Kanál založil syn jednoho z penzistů, který zůstal kvůli vodě zablokován na půdě svého domu právě ve městě Olešky (rusky Aljoški). „Lidé nejdříve psali náhodné žádosti o pomoc. Pak ale začali vše sami organizovat a začali hledat čluny, záchranáře i palivo, sbírat žádost a umísťovat je na mapu,“ dodala Jekatěrina. Kolik lidí zůstalo na střechách či půdách zaplavených domů je těžké odhadnout, právě jen ve městě Olešky jich ale podle ní mohou být stovky. Město mělo před válkou asi 25 tisíc obyvatel.
Kromě lidských obydlí a přírody záplavy ohrozily či poškodily desítky kulturních objektů a muzeí, uvedlo podle ruskojazyčného serveru BBC ukrajinské ministerstvo kultury. Voda poničila komplex budov Kachovské vodní elektrárny, historické centrum Nové Kachovky a tamní palác kultury. Škody hlásí také několik archeologických nalezišť v okolí Dněpru.
Ukrajinské i ruské úřady ve středu také podle agentury Reuters varovaly před ruskými minami, které spláchla voda. Podle ukrajinského vojenského analytika Oleha Ždanova mohlo protržení přehrady zasáhnout minová pole na Ruskem kontrolovaném levém břehu Dněpru. „Zaplavilo to minová pole, miny to spláchlo a nikdo neví, kde se vynoří,“ řekl. O zaplavení minových polí na Ruskem okupované straně Dněpru hovořil i šéf okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo.