Poslanecká sněmovna by mohla prezidentu Zemanovi navrhnout na udělení Řádu bílého lva ředitele Bezpečnostní informační služby plukovníka Michala Koudelku. „Když to vezmeme v kontextu toho, co jeho služba odvedla v České republice i v kontextu mezinárodní spolupráce, tak si myslím, že to je zcela namístě,“ popsal pro deník FORUM 24 předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).
„Tímto návrhem i návrhy na povýšení do hodnosti generála jsme jako poslanci řekli svůj vlastní názor na to, že zde je jistý souboj ze strany prezidenta republiky vůči řediteli BIS. V celkovém kontextu si myslím, že je adekvátní, abychom navrhli ocenění za to, co pod vedením plukovníka Koudelky naše domácí zpravodajská služba dokázala,“ doplnil Žáček.
Podle něj existuje šance, že by návrh prošel na plénu poslanecké sněmovny, na kterém se bude hlasovat o jednotlivých jménech. „Myslím si, že šance je, protože na rozdíl od prezidenta republiky a Kanceláře prezidenta republiky má pan ředitel u poslanců vysoký kredit a v zásadě bych řekl, že i u vlády, která navrhla jeho povýšení.“ Doplnil také, že Miloš Zeman se nejspíš bude držet své dlouhodobé linie a nejvyšší státní vyznamenání Koudelkovi neudělí.
Redakce deníku FORUM 24 požádala o reakci na možné ocenění plukovníka Koudelky tiskový odbor BIS. Podle mluvčího Ladislava Štichy je ale na takové otázky brzo vzhledem k tomu, že se návrhem ještě nezabývala poslanecká sněmovna. Ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček na otázku, jestli by Koudelkovi Miloš Zeman nejvyšší státní vyznamenání udělil, ani po opakovaných žádostech neodpověděl.
Zeman už plukovníka Koudelku nejmenoval do hodnosti generála celkem sedmkrát. Naposledy tak odmítl učinit na návrh vlády koalice SPOLU, Pirátů a Starostů letos v dubnu, kdy se podle zdroje blízkého Hradu na návrh „ani nepodíval a roztrhal ho“.
Hlava státu Bezpečnostní informační službu i jejího ředitele dlouhodobě kritizuje. Například v roce 2018 označil výroční zprávu zpravodajské služby za „plácání“ a její agenty za „čučkaře“. O Koudelkovi také dříve prohlásil, že není mužem na svém místě. V poslední době vznikla pře mezi prezidentskou kanceláří a BIS kvůli zprávě o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.
„Jeho důvody jsou jeho důvody. My to vidíme jinak, a proto se vyjadřujeme vůči BIS a jejímu řediteli takovým způsobem. Podívejme se, kolik jmenoval generálů v bezpečnostních sborech, ve zpravodajských službách, u hasičů, v armádě, a u této důležité zpravodajské služby to neudělá,“ okomentoval jednání prezidenta Zemana předseda bezpečnostního výboru.
Povýšení by se ale podle Žáčka Koudelka mohl dočkat po lednových prezidentských volbách. „Počkáme si na nového prezidenta, který k tomu bude přistupovat tak, jak má. To znamená, že povýšením bude reagovat na úspěchy informační služby v rámci naší zpravodajské komunity, kterou vede s těmito výsledky plukovník Koudelka.“
Kromě plukovníka Koudelky, který je ve službách české kontrarozvědky už od roku 1992 a jejím ředitelem se stal poprvé v roce 2016, je na seznamu, o kterém bude hlasovat dolní komora Parlamentu České republiky, řada dalších jmen. Objevil se mezi nimi například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.