Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvážil na tiskové konferenci možnost, že se Ukrajina vzdá části svých území výměnou za členství v NATO. Třaskavý výrok pronesl tajemník šéfa Severoatlantické aliance Stian Jenssen, později se za něj omluvil.
Na tiskové konferenci během své návštěvy Dánska dostal ukrajinský prezident otázku na nedávnou polemiku s představiteli NATO ohledně možnosti, že by se Ukrajina vzdala svého území výměnou za členství v Severoatlantické alianci. Problematické prohlášení činovníka NATO vyvolalo již dříve ukrajinskou nevoli a šéf kanceláře hlavy aliance Jense Stoltenberga musel svůj výrok s omluvou vzít zpět.
Zelenskyj nyní na dotaz reagoval uvolněně. Podle něj je Ukrajina ochotná vyměnit příslib členství za ruské město Bělgorod, které se nachází nedaleko hranic znepřátelených národů. Premiérka Dánska Mette Frederiskenová, jejíž země slíbila, že poskytne Ukrajině letouny F-16, uvedla, že kritéria mírových jednání si musí Ukrajina stanovit sama, píše Ukrajinská pravda, která zveřejnila i záznam tiskové konference.
Stránka citovala také výrok Zelenského, podle něhož je těžké kritizovat Ozbrojené síly Ukrajiny v situaci, kdy země nemá zbraně, které nutně potřebuje. Ukrajina podle něj nebude riskovat životy tisíců svých obránců, aby postoupila o 5–8 kilometrů bez potřebných zbraní. Zatímco Ukrajina shromažďovala svůj arzenál, Rusové se již zakopávali a vytvářeli obranné linie, a to nejen letos, ale již od roku 2014, zdůraznil ukrajinský prezident. Vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj se již dříve nechal slyšet, že Ukrajinci vykazují úžasné výsledky v ofenzivě, kdy nemají zajištěnou vzdušnou převahu, což by žádný západní generál nepovažoval za možné.
Ukrajinská protiofenziva pokračuje v několika směrech. Těžké boje se vedou v okolí Bachmutu, kde obsadili klíčové výšiny, a také v oblasti obce Robotyne a jižně od obsazeného Urožajne, kde ukrajinské síly usilují o postup ve směrech na Melitopol a Berďansk. Jak uvedli již dříve experti pro týdeník Time, jejich jednotky se nemusí nutně probít až k Azovskému moři, aby dosáhly úspěchu. Stačí jim na jakémkoli místě přerušit důležitou silniční a železniční tepnu vedoucí z Rostova na Donu okupovaným jihem ukrajinského území. Ruská obrana na západ od takového přerušení se rázem zhroutí, uvedli analytici.