Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval na údajnou kritiku západních analytiků, podle nichž Ukrajina nesprávně rozmístila své jednotky, což jí brání v postupu v nejslibnějším sektoru fronty na jihu země. Poukázal na to, že Rusko rozmístilo na východě mocné síly, které ukrajinská armáda drží v šachu.
„Tuší někdo z těch odborníků, kolik okupantů je na východě? Přibližně 200 tisíc. Řekněme, že bychom odtamtud odvedli naše síly. Nechci říkat kam, řekněme někam, kde je budeme chtít nebo potřebovat. Pak se stane následující, Slovjansk, za pár dní Kramatorsk a potom půjdou do Pavlogradu, Dnipra,“ uvedl mimo jiné Zelenskyj, jehož reakci citovala Ukrajinská pravda. „Nevzdáme se Charkova, Donbasu, Pavlohradu ani Dnipra. A ať s tím všichni světoví analytici ani nepočítají,“ řekl rovněž Zelenskyj.
Reagoval tak na kritiku, že ukrajinské jednotky jsou příliš rovnoměrně rozptýlené, místo toho, aby vyvíjely soustředné úsilí o postup v oblasti u obce Robotyne v Záporožské oblasti, kde dosud zaznamenaly největší úspěchy a blíží se zřejmě ke druhé ruské obranné linii.
Američané podle webu The Wall Street Journal také tlačí na Ukrajinu, aby provedla náročnější kombinovanou operaci a prolomila ruskou linii s využitím zbraní, které jí ve velkém měřítku dodali právě za účelem letošní protiofenzivy. Podle nich Západ nebude v příštím roce ochoten poskytnout bránící se zemi stejné dodávky jako v letošním roce. To ale odmítl vrchní velitel ukrajinských sil Valerij Zalužnyj, podle něhož lze současné válečné úsilí Ukrajiny přirovnat k bitvě u Kursku. Ukrajinci zároveň trvají na tom, že stávající taktika omezených útoků jim umožní prolomit ruskou obranu a je nezbytná pro zachování jejich dlouhodobého bojového potenciálu a minimalizaci lidských ztrát.
Jak uvedl web The Moscow Times s odvoláním na zmíněný americký zdroj, výcvikem na základnách zemí NATO prošlo letos na 70 tisíc ukrajinských vojáků, jejichž úkolem měla být právě kombinovaná operace s využitím obrněné techniky, kterou Západ Ukrajině poskytl. Takové operace rovněž nacvičovali, zatímco západní vojáci sloužili během manévrů jako obdoba ruských bránících se jednotek. I Američané si ale uvědomují, že několikatýdenní výcvik nemůže nahradit roky pečlivých příprav, které absolvují vojáci armád NATO.