
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
KOMENTÁŘ / Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl obnovení dodávek plynu na Slovensko a do Maďarska. Má jen jednu podmínku, nesmí to být plyn ruský, ale ázerbájdžánský. Háček je v tom, že tato země sice disponuje nalezišti plynu v Kaspickém moři, jen ho zatím nedokáže dodat dost. Část dodávek tedy bude stejně nejspíš pocházet z Ruska. To jistě Zelenskyj dobře ví. Jenže tímto návrhem sebral Maďarsku jeho vydírací potenciál při prodlužování protiruských sankcí EU. A o to se nejspíše hraje. V pondělí už Viktor Orbán oznámil, že sankce blokovat nebude.
Proruská dezinformační scéna v Česku se již od soboty raduje a směje se. Zelenskyj je podle nich zoufalý hlupák, který nabízí ruský plyn. Prý si neuvědomuje, že přeprava plynu z Ázerbájdžánu je ve skutečnosti nákupem ruského plynu. Případně to využívají jako důkaz toho, že bez ruského plynu to nejde. Asi mají tak trochu pocit, že když oni jsou hloupí a nechápou svět v souvislostech, musí tak uvažovat všichni. Jenže to je omyl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve skutečnosti o víkendu rozehrál sérii strategických tahů na evropské energetické šachovnici. Po jednání s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem oznámil ochotu obnovit transport plynu přes plynovod Bratrství. Následně během tiskové konference s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou přidal další trumf – možnost dodávek plynu do proruského Podněstří, které se momentálně potýká s kritickým nedostatkem této suroviny.
Zelenskyj hraje hlavně o sankce
Zelenského iniciativa nebyla okamžitým nápadem. Přišla jako přímá odpověď na Orbánův pokus podmínit podporu protiruských sankcí obnovením dodávek plynu přes Ukrajinu. „Nedovolíme Rusům profitovat. Ale necháme Ázerbájdžánce vydělávat? S radostí. Pomůžeme Slovákům? S radostí. To je to, co můžeme udělat rychle. Můžeme podepsat smlouvu a rychle ji nastavit, když slyšíme signály od lidí v Tiraspolu, na Slovensku a v dalších zemích Evropy,“ cituje server Politico Zelenského reakci na maďarský nátlak.
Kyjev si je dobře vědom limitů ázerbájdžánské produkce. Současná těžba 37 miliard kubíků ročně nemůže plně uspokojit evropské požadavky. Je proto pravděpodobné, že část dodávek bude ve skutečnosti pocházet z Ruska, byť raději bude Ázerbájdžán dodávat vlastní surovinu. Z té má totiž větší zisk. Naopak pro Gazprom znamená nutnost prodávat plyn přes prostředníka nepříjemnou zprávu. Bude totiž muset jeho cenu snížit, aby zůstal konkurenceschopný.
Tento tah postavil otevřeně prorusky orientované lídry Fica a Orbána do složité pozice. Pokud přijmou ukrajinskou nabídku, nezbude jim než ustoupit od blokování sankcí. Pokud ji odmítnou, odhalí své skutečné priority – nejde jim o energetickou bezpečnost vlastních zemí, ale o podporu Moskvy.
První výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Orbán v pondělí oznámil, že již nebude blokovat prodloužení sankcí. Pro Ukrajinu je to zásadní vítězství – výpadek příjmů z prodeje plynu představuje pro ruskou ekonomiku citelnou ránu. Ruský podíl na evropském trhu s plynem se již propadl z původních 60 na pouhých 10 procent a připravovaný další balík sankcí EU má tento trend ještě posílit.
Zdá se, že Zelenskému se tato partie daří.