
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opustil Bílý dům. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Většina Čechů se domnívá, že by se USA a Ukrajina měly vrátit k jednáním. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury NMS Market Research pro server Novinky.cz. Víc než polovina Čechů soudí, že roztržku v Oválné pracovně před týdnem vyvolali americký prezident Donald Trump a jeho viceprezident J. D. Vance. Více než 60 procent respondentů si myslí, že Spojené státy hází Ukrajinu přes palubu.
„Jako zavržení Ukrajiny jejím doposud nejsilnějším spojencem si hádku ve Washingtonu vykládá celkem 63 procent Čechů,“ píší autoři průzkumu. Myslí si to 87,1 procenta voličů koalice SPOLU. U stoupenců hnutí STAN s tím souhlasí 92 procent. U voličů ANO je to mírná většina, 53,1 procenta.
Podle většiny českých občanů prezident Trump a viceprezident Vance konflikt v Oválné pracovně vyprovokovali, myslí si to 58 procent dotázaných. Voliči ANO to tak vidí jen z 45,1 procenta, ale stoupenci SPOLU z 86,9 procenta a STAN až 89,9 procenta.
Češi také hodnotili, jestli se měl Volodymyr Zelenskyj více ovládat. Většina (55,5 procenta) míní, že ano. U příznivců Babišovy strany s tím souhlasí 73,8 procenta, u stoupenců SPOLU pouze 30,4 procenta, u STAN 28,9 procent, u Pirátů 31,8 procent. Nejvíce sebeovládání Zelenskému doporučují voliči Stačilo!, a to 90,9 procenta oslovených.
Sympatií pro Trumpa vynikají čeští komunisté dlouhodobě.
„Při srovnání politických preferencí v rámci tuzemské scény vynikne patrně největší paradox, kterým je skutečnost, že nejvyšší podpoře se Trump těší u voličů komunistů (70 procent). Těm zjevně nevadí, pokud to zaznamenali, že Trump s oblibou pejorativně označuje svou protikandidátku za komunistku,“ psaly Novinky.cz loni v říjnu.
„Harrisovou většinově podporují stoupenci stran vládní koalice, Pirátů, SOCDEM či Přísahy. Trumpa by krom komunistů upřednostnili ještě voliči SPD a Motoristů. Voliči ANO jsou zjevně rozpolceni, neboť 39 procent se vyslovilo pro Harrisovou a 39 procent pro Trumpa. Pětina pak nemá vyhraněný názor.“