Ruské dezinformační kanály nadále chrlí jednu falešnou zprávu za druhou, a dokonce už ovlivňují i republikánské zákonodárce hlasující o pomoci pro válkou postiženou Ukrajinu. Podle nejnovějších lží investoval ukrajinský prezident peníze od Američanů do nákupu dvou luxusních jachet. Ministr obrany Rustem Umerov musel zase uvádět na pravou míru nesmysly o tom, že on i celá jeho rodina mají americké občanství.
Další várku dezinformací vyslaly do éteru proruské informační zdroje. Tentokrát ovšem poměrně úspěšně zasáhly cíl. Jak zjistila BBC, nejnovější smyšlené narativy se již promítly dokonce do nejvyšších pater americké politiky, kde ovlivňují debatu o poskytnutí, resp. neposkytnutí slíbené pomoci pro Ukrajinu vzdorující ruské agresi. Na webu působícím pod – na první pohled seriózním – názvem Washingtonský týdeník si totiž přečetli, že ukrajinský prezident Zelenskyj si za peníze poskytnuté americkým spojencem koupil hned dvě luxusní jachty. Někteří z republikánů tomu patrně uvěřili, anebo přinejmenším šířili ruskou propagandu dál.
Na začátku všeho nenápadný účet na webu youtube zveřejnil dezinformaci, že Zelenskyj utratil 75 milionů dolarů (tedy v přepočtu takřka 1,7 miliardy korun) za nákup dvou jachet, jmény Lucky Me a My Legacy. Od něj pak tuto informaci převzaly stránky bývalého amerického vojáka žijícího od roku 2016 v Rusku a provozujícího web Washingtonský týdeník, který dlouhodobě zveřejňuje ruskou propagandu. nechyběly ani falešné dokumenty, potvrzující zmíněnou transakci. Obchodníci, kteří obě jachty prodávají, sice řekli, že jde o nesmysl, prodejní smlouvy jsou padělky a obě jachty mají nadále v nabídce, protože nikomu prodány nebyly, ale na problém bylo už zaděláno, a to i mezi kongresmany a senátory zvolenými za Republikánskou stranu.
Chopila se ho totiž republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greenová, která ho sdílela na sociální síti s tím, že kdokoli podporuje financování Ukrajiny, podporuje zároveň nejzkorumpovanější podvodné finanční praktiky v historii USA. Republikánský senátor Tom Tillis zase připustil, že téma Zelenského jachet se dokonce řešilo na posledním setkání ukrajinského prezidenta s americkými zákonodárci, kde je musel vyvést z omylu. Opakovaně se o něm totiž hovořilo mezi republikány a stalo se součástí jejich debaty, zda má Amerika podpořit Ukrajinu, či nikoliv. Ruské dezinformace tak zasáhly do nejvyšších rozhodovacích procesů.
Dezinformace o tom, že manželé Zelenští utrácejí miliony za luxusní zboží, se objevují průběžně. Podobně jako nedávná „zpráva“ o tom, že si ukrajinský prezident za půl miliardy koupil na Floridě ohromnou usedlost. Ani ta samozřejmě neměla nic společného s realitou. (Deník FORUM 24 o falešné kauze informoval.) Čelí jim i manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská, která je opakovaně obviňována z toho, že nakupuje za horentní sumy v luxusních buticích v Paříži či v New Yorku. Naposledy se ukázalo, že účtenka, jež to měla prokazovat, byla vydána v době, kdy se první dáma Ukrajiny již nacházela v Kanadě.
Nejen manželé Zelenští jsou ovšem terči intenzivního tlaku ruské propagandy. Bránit se musel i nedávno jmenovaný ministr obrany Rustem Umerov, a to proti tvrzení, že jeho rodina, včetně dětí, má americké občanství. Reagoval na to prostřednictvím tiskového odboru ukrajinského ministerstva obrany, kde vysvětlil, že po nuceném útěku z okupovaného Krymu, kde se jako příslušník krymskotatarské menšiny silně angažoval proti ruské okupaci poloostrova, byl nucen kvůli výhrůžkám s rodinou uprchnout a cestovní doklady jim pak vydávalo ukrajinské velvyslanectví ve Spojených státech.
„Informace šířené v masmédiích, že členové rodiny ministra obrany Rustema Umerova jsou údajně občany USA, nejsou pravdivé. Ministrovy děti (syn – 10 let, dcery – 8 a 2 roky) jsou výhradně občany Ukrajiny. Členové rodiny Umerových nemají občanství jiných zemí,“ informovalo ministerstvo. „Ukrajinské pasy, které jim byly vydány po vypršení platnosti předchozích, obdrželi na Velvyslanectví Ukrajiny v USA,“ dodalo.