Předseda ANO Andrej Babiš se 16. ledna pustil v rozhovoru pro Právo na poněkud křehký led, když tvrdil, že nemáme povinnost přijímat žádné uprchlíky. Zní to dobře, ale asi by bylo dobré znalce obchodů s biopalivy upozornit aspoň na nějaké právní detaily.
Babiš řekl: „Situace se dnes zásadně změnila. Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky… Západoevropští politici stále opakují, že je naší povinností vyhovět migrantům s ohledem na jejich lidská práva. A co práva Němců nebo Maďarů?“
Jeho slova vzbudila menší pozornost, než by bylo záhodno, protože se ukazuje, že Babiš mluví o věcech, kterým nerozumí. Třeba o závazcích našeho státu ohledně uprchlíků. (Píše o tom třeba 27. 1. v Deníku referendum komentátor Martin Rozumek.)
Na Českou republiku se vztahují ustanovení Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků a také Evropská úmluva o lidských právech a základních svobodách. Protože jde o mezinárodní dohody, mají přednost před naším právem.
Podle Ženevské úmluvy musíme status uprchlíka udělit osobě, která „se nachází mimo svou vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů, je neschopna přijmout, nebo vzhledem ke shora uvedeným obavám, odmítá ochranu své vlasti“.
Kromě toho pak na základě toho, co je uvedeno v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv, musíme poskytnout „doplňkovou ochranu“ osobě, které hrozí mučení, nelidské a ponižující nebo svévolné násilí v situacích mezinárodního nebo vnitřního ozbrojeného konfliktu. Doplňkovou ochranu je možné získat i v případě, že je něčí život ohrožen proto, že v jeho zemi probíhá válka. Na rozdíl od azylu není pro udělení doplňkové ochrany nutné, aby ke špatnému zacházení došlo z nějakého zvláštního důvodu (rasa, náboženství atd.).
Mýlí se tedy i Miloš Zeman, který nyní při své cestě do Jihomoravského kraje tvrdil, že podle Ženevských úmluv musíme přijímat jen politické uprchlíky.
Zeman také pokračuje v svých nepravdách o struktuře uprchlíků, když tvrdí, že „fakta potvrzují, že 80 procent jsou zdraví muži, kteří by měli bojovat za svobodu své země“. Jenže to není pravda. Podle Eurostatu, mezi loni evidovanými žadateli o azyl je podíl mužů ve věku 18–34 let 42 procent (v tom jsou i ženatí a boje ze zdravotních důvodů neschopní) a mužů všech věkových kategorií je mezi neevropskými žadateli o azyl asi 70 procent.
Názory jsou jedna věc, neznalost a případně lhaní věc druhá.