Andrej Babiš říká, že si neumí vysvětlit, proč prezident Zeman pořád trvá na tom, že existuje více vyšetřovacích verzí výbuchu ve Vrběticích. Je přece jen jedna, že za to nesou odpovědnost příslušníci ruských tajných služeb. Jenže ono není těžké si vysvětlit, proč Zeman na takovém nesmyslu trvá. Je to přesně v duchu ruské hybridní propagandy.
Je to pořád kolem dokola, i po posledních Zemanových vyjádřeních. ČTK informuje: „Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen o tom, že existuje jen jedna vyšetřovací verze explozí ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vedle zapojení ruských tajných služeb podle něj dlouhodobě existuje i verze o neodborné manipulaci s výbušninami. V rozhovoru na Frekvenci 1 navíc odkázal na rozhovor s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO), podle které mohly výbuchy sloužit k zakrytí manka v muničním skladu. V reakci na dnešní Zemanovo vystoupení Babiš zopakoval, že věc prezidentovi vysvětlil. Víc verzí podle něj bylo jedině od roku 2014, nyní je jedna, což tvrdí i policejní prezident Jan Švejdar a šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek, dodal premiér. ‚Neumím si to vysvětlit, proč prezident stále trvá, že je víc verzí,‘ řekl Babiš Frekvenci 1. Jde podle něj asi o nedorozumění.“
Ale kdepak nedorozumění. Zeman dobře ví, jak to je. Jen se prostě chová jako vlivový agent Kremlu – a Marie Benešová taky. Abychom se vyhnuli případným tahanicím, ještě jednou: „chová se jako“. My mu teď nedokážeme, že byl někdy naverbován jako agent nějaké ruské tajné služby a má nějaké krycí jméno a číslo a podobně. O to ale vůbec nejde, to jsou formality. Prostě se do puntíku jako vlivový agent Moskvy chová.
Používá při tom metodu jako z příručky pro propagandisty, agenty a trolly. Je to způsob lživé kampaně, které se říká „firehosing“, v podstatě něco jako hasičská stříkačka nebo vodní dělo. Metoda se popisuje takto: „Je to propagandistická technika, při níž se rychle, opakovaně a nepřetržitě vysílá velké množství zpráv prostřednictvím různých kanálů (například zpravodajství a sociálních médií), aniž by se dbalo na pravdivost a konzistenci. Od roku 2014, kdy ji úspěšně použilo Rusko při anexi Krymu, si tento model osvojily i další vlády a politická hnutí po celém světě.
Charakteristickými rysy, které tuto techniku odlišují od propagandistických technik sovětské éry studené války, jsou velký počet zpráv a kanálů a ‚bezostyšný‘ přístup k šíření nepravdivých a protichůdných zpráv. Bezprostředním cílem je pobavit, zmást a ohromit publikum. ‚Firehose‘ využívá moderní technologie, jako je internet a sociální média, a nedávné změny ve způsobu, jakým lidé vytvářejí a konzumují zprávy. Vysoký objem zpráv a využití více kanálů jsou účinné, protože lidé pravděpodobněji uvěří zprávě, která vypadá, že ji podalo více zdrojů. Kromě rozpoznatelného ruského zpravodajského zdroje RT například Rusko šíří propagandu pomocí desítek proxy webových stránek, jejichž spojení s RT je ‚zamaskováno nebo bagatelizováno‘. Lidé také s větší pravděpodobností uvěří nějaké zprávě, pokud si myslí, že jí věří mnoho dalších lidí, zejména pokud tito další lidé patří ke skupině, se kterou se ztotožňují. Armáda trollů tak může ovlivnit názor člověka tím, že vytvoří falešný dojem, že většina jeho sousedů daný názor podporuje.“
V knize The Death of Truth autor Michiko Kakutani popisuje metodu, jakou používali Vladimir Lenin i ministr propagandy Joseph Goebbles. Je třeba působit na emoce, a ne na intelekt. Je nutno užívat stereotypní formulace, které se stále opakují. Napadají se protivníci a nálepkují tak, aby to probudilo nízké pudy. Je jedno, jestli mluvčího lidé nenávidí, milují, nebo se mu smějí. Důležité je, aby byl pořád slyšet a vidět.
Zeman postupuje přesně takto. Opakuje kolem dokola, že „je více verzí, je více verzí, je více verzí“. Po něm to samozřejmě okamžitě do hodiny převezme agentura TASS a ruská média a všechny naše dezinformační weby a tvůrci řetězových mailů. Co na tom, že ty nesmysly byly dávno vyvráceny, je třeba opakovat a opakovat. A drze, drzost je totiž v tomto typu propagandy podstatná.
Kolem sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou rozpoutali ruští trollové přesně takové divadlo. Vypustili do éteru nesčetně vlastních variant, „jak to taky mohlo být“. Kromě té jedné, která je zdokumentovaná a prokázaná: že letadlo sestřelil ruský systém BUK dopravený z Ruska. Nevadí, hlavně když je chaos. Jako výsledek stačí, když si lidé řeknou, že „by na tom něco mohlo být“.
Kdo nesouhlasí, je označen. Naše zpravodajská služba jsou čučkaři, novináři by se měli postřílet. Pomocná škola života je nadšena. Zeman vypouští zprávy, které jsou naprostý nesmysl, třeba že se u nás „vyráběl“ novičok. Nevyrábělo se nic, bylo to mizivé množství na pokusy a jiná šarže, než byl novičok nastražený na Sergeje Skripala. Ale nevadí. Posloužilo to.
Andrej Babiš se diví, a není divu. On zná svět agentů staré školy. Takhle už se dneska nepracuje. Zeman je přece prognostik, jeho oborem bylo něco, co neexistuje, a dokázal se tím nějak uživit. Dneska také dovedně operuje s něčím, co neexistuje. Je mu jedno, že byl odhalen jako lhář a že je směšný. Prostě slouží. Hlavně on sám musí vědět, proč to dělá.