„Zatímco běžní obyvatelé Číny dělají všechno pro to, aby se jejich životy obrátily zpět k normálu, čínská vláda a komunistická strana mají plné ruce práce, aby dostaly pod kontrolu veřejné mínění a ovlivnily dominantní narativy týkající se epidemie a jejího původu a šíření, a to doma i ve světě. Přísné kontrole a cenzuře tak nyní podléhají nejen média a sociální sítě, ale i vědecký výzkum a jeho výstupy,“ píše ve své analýze web Sinopsis.cz.
Rozbor toho, jak teď čínská propaganda funguje, je na Sinopsis rozsáhlý a lze si ho celý přečíst ZDE. Vybereme nicméně několik citací, jež nám ukazují jevy, které můžeme sledovat i u nás.
„China Digital Times pravidelně zveřejňují komentovaný přehled o dění v Číně a kolem ní, mimo jiné i v souvislosti s koronavirovou krizí. Příspěvek z 13. dubna přináší obsáhlý přehled čínské propagandistické ofenzívy, která je podle CDT ‚zaměřená na přepsání historie viru‘, což je v případě země, která úspěšně ‚přepsala‘ vlastní historii vymazáním všech ‚problematických‘ období (Velký skok vpřed a následný hladomor, částečně Kulturní revoluce, masakr studentů v roce 1989), přinejmenším znepokojující. Podle mnohých pozorovatelů se nyní Peking čím dál zřetelněji uchyluje k taktice a praktikám dříve známým hlavně z Ruska, tj. k systematickému šíření dezinformací spojenému s agresivní kampaní na sociálních sítích. Do této kampaně se nyní již otevřeně zapojili i někteří čínští diplomaté (nejvíce pozornosti v posledních týdnech vzbudil mluvčí ministerstva zahraničí Číny Čao Li-ťien) a ambasády, zejména prostřednictvím západních sociálních sítí, Facebooku a Twitteru.“
Sociální sítě jsou pro propagandu ideálním herním polem a bojištěm:
„Součástí probíhající čínské ofenzívy je i rozsáhlá dezinformační kampaň, díky níž se na sociálních sítích šíří konspirační teorie, zejména ta, podle níž byl nový kononavirus vyvinut a ve Wu-chanu rozšířen americkou armádou. Pro tyto dohady ovšem nejsou žádné důkazy, stejně jako neexistují důkazy potvrzující další konspirace, včetně té, že virus vznikl uměle v laboratoři ve Wu-chanu. Podle odborníků na šíření dezinformací a fake news se ČLR zejména v poslední době silně přiblížila k dezinformačním praktikám Moskvy a za šířením různých konspirací často stojí koordinované snahy čínského režimu. To potvrzují například zjištění Jeffa Kao a Mii Shuang Lifor, kteří pro portál ProPublica analyzovali tisíce falešných a ukradených účtů, které momentálně na Twitteru šíří čínskou propagandu.“
„New York Times citovaly pracovníky amerických tajných služeb i externí odborníky, kteří se shodují na dvou základních tématech, na něž čínské instituce ve své současné kampani cílí: ‚že Spojené státy jsou zemí původu viru a že komunistická strana virus úspěšně zvládla díky tvrdému boji, čímž dokázala, že její systém je lepší (tedy nadřazený západnímu, demokratickému)‘. Odborníci se shodují v tom, že tato taktika je značně odlišná od toho, jak ČLR fungovala předtím. Laura Rosenberger, ředitelka projektu Aliance pro zajištění demokracie financovaného německo-americkým Marshallovým fondem, se pro NYT vyjádřila:
Rusko dlouhodobě šíří různé, zdánlivě i protichůdné dezinformační narativy a pak řekne: ‚Jak si můžeme být nakonec jistí, co se vlastně stalo? Kde je pravda?‘ Čína toto nikdy dřív nedělala. Ale nyní vidíme čínské představitele a média aplikovat tyto dříve typicky ruské praktiky.“
Služebníčci na Hradě
Miloš Zeman funguje jako čínský robot už dlouho. Zvládá to paralelně s fungováním jako robot ruský. Má ještě jakýsi doplňkový program, který občas vypustí nějakou krycí mlhu, třeba že Rusku vyčiní za článek o roku 1968, nebo se jakoby zlobí, že slibované čínské miliardy jaksi ještě nedorazily, ale to jsou jen drobnosti. Podstatný je celkový obraz, který vytváří, a především kšefty, které za oponou probíhají.
Důležitou funkcí robotka Zemana je provádět šaškovské propagační úkony, ke kterým patří už jeho loajální vystoupení v čínské státní televizi, kde mával plyšovým Krtečkem a zvolal jako adolescent „wow!“ nad čínským ekonomickým růstem a pochválil tamní režim, jak stabilizoval společnost. Není možné, že by Zeman nevěděl o koncentračních táborech, mučení, cenzuře a obchodování s orgány odebíranými vězňům. Pokud to ví a stejně dělá kašpárka, je jednak lhář, jednak tím zřejmě slouží nějakým zájmům. Zájmy České republiky to nejsou. Zatím se daří spíše některým jednotlivým osobám, jako jsou třeba pánové Petr Kellner a Jaroslav Tvrdík, a samozřejmě strukturám, které s nimi souvisejí.
Když se teď Číně podařilo celý svět zamořit svým virem, robotci Zeman a Mynář přepnuli na další fázi programu a chválí Čínu jako zachránce. „Chtěl bych proto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků,“ vyhlásil Zeman v březnu v projevu k našim občanům. Pominul, že Čína předtím zdravotnické prostředky v Evropě vykoupila a že jsme je nedostali jako dar, ale prodala nám je. Jenže je to součást momentálního narativu o hodné a schopné Číně a neschopné Evropské unii.
V půlce dubna se zase na Pražském hradě setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem kancléř Vratislav Mynář. Přítomen byl i Jaroslav Tvrdík. Mynář řekl: „Byla to plánovaná oficiální návštěva čínského velvyslance na moje pozvání…, abych oběma stranám poděkoval za to, co dělají pro Českou republiku v rámci dodávek humanitárních a hygienických prostředků.“
Co pro nás Čína udělala? Prodala nám zboží. Bylo nám dovoleno si od ní koupit ochranné prostředky proti viru, který z Číny vzešel a jehož rozšíření Čína svým tajením a pronásledováním odborníků na počátku na cestě po Číně i do světa pomohla.
Že se takoví lidé jako Zeman dostali do tak vysokých funkcí (a to jsme ještě vynechali naši udatnou vládu), ukazuje, v jakém stavu společnost je. Dost bídném. Tedy přinejmenším půlka společnosti, která těmto kreaturkám věří. A říká se tomu stavu mysli teď selský rozum, kdybyste to nevěděli.