Prezident ČR Miloš Zeman tvrdí, že k případu tragické exploze muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 existuje více vyšetřovacích verzí. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale trvají na opaku. Novináři chtěli zjistit, z jakých analýz Zeman čerpá a kdy se k němu první informace vůbec dostaly, všechny žádosti ale Pražský hrad zamítl.
Server iROZHLAS.cz Pražský hrad žádal o zveřejnění analýz, které hlava státu sesbírala. Výsledek? Zamítnuto. Nejasnosti panují i kolem toho, kdy se Zeman o Vrběticích dozvěděl. Zprávu BIS měl Hrad totiž dříve než premiér. „Zahrabal jsem se týden v Lánech, abych se vyfutroval informacemi pro můj desetiminutový projev,“ prohlásil prezident Miloš Zeman 25. dubna, když po týdnu prolomil mlčení k Vrběticím. V projevu tehdy mimo jiné uvedl, že si k případu „nechal zpracovat celou řadu analýz“.
A o ně posléze Zeman také opřel svoje tvrzení, že vyšetřovatelé pracují se dvěma verzemi, jak mohlo k výbuchům v areálu muničního skladu v roce 2014 dojít. „Ta první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem. A tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky,“ řekl prezident pro CNN Prima News. Server iROZHLAS.cz proto o hradní analýzy požádal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Kancelář prezidenta republiky ovšem žádost s odkazem na ochranu utajovaných informací zamítla. A to plošně.
Jenže redakce požadovala také informace o tom, kdo je autorem daných analýz či kdy přesně Zeman dostal ohledně Vrbětic zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS). V tom, kdy se k prezidentovi dostaly informace tajných služeb, panuje rozpor. Prezident totiž uváděl, že se o možném zapojení ruských agentů do mohutných explozí dozvěděl až 16. dubna od premiéra Babiše. Den poté byla kauza zveřejněna. Jenže Zeman je ze své pozice ze zákona mezi prvními, komu se podobné informace adresují. A tak to bylo i nyní – zprávu BIS tak Pražský hrad dostal už 7. dubna. „Mohu potvrdit, že zákonní adresáti byli informováni,“ uvedl mluvčí zpravodajců Ladislav Šticha. Pražský hrad tak dokument se stěžejními informaci k Vrběticím měl k dispozici oproti premiérovi s více než týdenním předstihem.
A odkud tedy Zeman informace čerpal? Na téma Vrbětic prezident hovořil například s policejním prezidentem Janem Švejdarem či ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Benešová se poté nechala slyšet, že souhlasí ohledně více vyšetřovacích verzí s prezidentem. „Myslím, že jsem měla velmi obdobný názor jako pan prezident, aniž jsme se vůbec stihli domluvit, protože já jsem ten názor říkala první,“ uvedla. Premiér přitom Zemanova slova opět odmítl a potvrdil, že z výbuchů v muničním skladě jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. „Na začátku tam byla jiná verze, ale v tuhle chvíli je podle mých informací jen jedna,“ dodal.
Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého Zeman svým počínáním akorát zpochybňuje závěry tajných služeb. „A dostává je do pozice nevěrohodných organizací, které neefektivně pracují a nechávají se unést některými ne úplně ověřenými informace, a to dneska používá ruská propaganda a bohužel i naši partneři v Evropské unii a Severoatlantické alianci.“