Prezident a premiér připravují český návrat do sféry Ruska. Nejde přitom o žádnou konspiraci, aktivismus nebo propagandu. Ale o syrová fakta. Ukryti v bezpečí nouzového stavu, za zády ochranek a policejních uzávěr, totiž Babiš se Zemanem využívají občanské izolace a pochopitelného strachu. A během jediného týdne pootočili českou zahraniční politikou od Bruselu ke Kremlu.
Jde to rychle. Zatímco včera Babiš Zemanovi na ruskou vakcínu neznatelně přikyvoval a sondoval veřejné reakce, dneska jeho Úřad vlády žádá SUKL „o její posouzení“. Bez registrace Sputniku V podle evropské legislativy, bez stanoviska Evropská lékové agentury a bez rozhodnutí Evropské komise tak honem šlape Zemanovu ruskou brázdu.
Odpovědné ověření vakcíny chce navíc obejít zákon o léčivech, který může skrze ministerstvo zdravotnictví udělit Sputniku V výjimku. Blatného resort si k tomu ale musí vyžádat odborné stanovisko Státního úřadu pro kontrolu léčiv. A už je tu problém! Ministr trvá u ruského Sputniku na certifikaci od Evropské lékové agentury (EMA), kterou proticovidové vakcíny před vstupem na evropský trh musí projít.
Přestože Státní ústav pro kontrolu léčiv zmíněný certifikát , resp. registraci Sputniku vydat bez ministra nemůže, tlačí Zeman zuřivě na pilu: „MNĚ by úplně stačila certifikace SÚKL,“ prohlásil bohorovně na Primě. A dodal, že SÚKL by „neměl být líný a certifikaci provést“.
Zákon nezákon, hned následuje prudká otočka Babiše. „Očkovat Sputnikem lze jedině tehdy, pokud by k ní vydala pozitivní stanovisko Evropská léková agentura (EMA),“ dušoval se premiér ještě 11.2. Ruský stát totiž evropské EMA stále nepředložil dokumenty, které by zkoumání vakcíny zahájily a teprve po něm Sputnik pustily do Evropy včetně nás. „Proč bych potřeboval EMU?!“ otočil ale zničehožnic Babiš také v neděli. Proslýchá se, že k ruské vakcíně ho vedle Zemana tlačí spíš zejména kremlofilní čeští komunisté než tragické šíření viru, kterému pomohl rokem bezbřehého populismu a stovek aktualizovaných lží místo krizového řízení. Se Zemanem, bolševiky a mrtvými na jipkách totiž leží a padá jeho vláda, jeho funkce, jeho kšefty a dotace a jeho „beztrestnost“. A hlavně svoboda.
Přichází tak další kamínek do mozaiky. „Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak je dobré jim říci, že vakcína nemá žádnou ideologii,“ ostouzí Zeman veřejně civilní rozvědku, která přitom chrání jeho zemi a zkušeně varuje před masívním prorůstáním ruského a čínského vlivu do české politiky, byznysu a médií. Vysokoškoláci života spolu s normalizačními nostalgiky ovšem nad lánským zachráncem vděčně jásají.
Chybí ještě poslední krok Zemanova ruského scénáře: odstranit ministra Blatného, který zarytě trvá na evropské garanci Sputniku a odmítá mu udělit domácí výjimku. „Já na něm pozoruji syndrom vyhoření. Kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému…, nebyl to špatný ministr. Udělal kus práce. A teď mně připadá, že už je velmi, velmi unavený,“ mluví prezident o Babišově ministrovi (sic!) už v minulém čase. Bodejť, když je vše dávno upečeno: „Jiřího Běhounka znám dlouhá léta. Byl to úspěšný hejtman, byl to úspěšný předseda Asociace krajů, je to lékař, je to velmi schopný krizový manažer,“ básní Zeman o Blatného loženém nástupci z ČSSD.
„Když budou chtít, jsem připravený pomoct, mám to v hlavě srovnané. Podmínka je, že by mi do toho nikdo nemluvil a mělo by to hlavu a patu. Někdo to musí řídit a já bych to řídil,“ spěchá teď potvrdit svůj zájem o úřad Zemanův souputník ze „staré gardy“ a prezidentův osobní přítel , který Zemana v čase spřádání pomsty na Vysočině navštěvoval v jeho chalupě v Novém Veselí. Běhounek se k radosti Zemana nikdy netajil ruskými kontakty, ke spolupráci Kraje Vysočina s ruskými regiony, iniciativně hostil coby hejtman obchodního radu Ruské federace v České republice a další. Ruská ambasáda mu není rozhodně cizí.
Padne nejspíš ale i další překážka na Zemanově a Babišově ruské cestě. Ministr zahraničí Petříček, který sbírá u veřejnosti i opozice body za proevropskou politiku či protiruské sankce kvůli věznění Navalného a Rusko i Čínu si drží od těla. Ve hře je i jeho výměna. Že jej Zeman zuřivě nenávidí, není novinka: Petříček mu dlouhodobě překáží v efektivní kolaboraci jako nikdo. Navíc, i Hamáček by se odchodem ministra zahraničí zbavil partajního konkurenta. Petříček proti němu hodlá už na jaře kandidovat na předsedu ČSSD. Že by Černínský palác vedl Babišův člověk, je nasnadě . Ten se už v Bruselu nezakecá, zato s ruským kolegou poklábosí o Dukovanech ochotně a kdykoliv.
V roce 1947 pomohlo zdejším komunistům a Stalinovi k uchvácení moci a uvrhnutí země do proklínané sovětské sféry hladové sucho. A ruská pomoc dostala od kolaborantů zelenou před západním, Marshallovým plánem a poválečným hospodářským růstem v západní Evropě. Historie se tedy zase opakuje. „Jsme v situaci, kdy se tato katastrofa blíží svému konci. Je před námi horizont maximálně šesti měsíců. Pokud samozřejmě bude dostatek vakcín. A těch šest měsíců se dá přežít,“ slibuje teď vystrašené zemi Zeman. Statistiky takový vývoj nevylučují a Zeman s nimi počítá. Jakou vakcínu má na mysli, je jasné. Označit Putina a jeho Sputnik za zachránce České republiky před smrtícím virem bude hračka.
Do sněmovních voleb zbývá stále půl roku. Na přistrčení zdecimované země k Rusku až příliš času. Na odstavení Babiše a převzetí vládní spoluodpovědnosti demokratických stran za naše životy za minutu dvanáct. Sám Zeman nezmůže nic. Slušný volební výsledek předčasných voleb a obstojná nová vládní koalice mu znemožní oblíbené manévry okolo úřednické vlády. A kdyby nestačily, je tu statečný soud a lid, který už nemá co ztratit. O zdraví a život už přichází. Čas běží.