Jako prognostik toho ohledně budoucnosti Ing. Miloš Zeman mnoho nevybádal. Svým založením je to ostatně člověk, který se s oblibou obklopoval lidmi ze starých socialistických časů, tedy z minulosti. Možná i proto a kvůli jeho megalomanskému založení v něm zůstala záliba v různých velkoprojektech, na které je třeba hodně betonu, buldozerů, a především peněz. Jeho vysněný kanál DOL, z kterého nebude nic, je jednou takovou ukázkou.
Odcházející hlava státu sice moc neumí s internetem a dění sleduje z teletextu, ale trpí představou, že ví, kam by měla v budoucnu směřovat energetika. Na schůzce prezidentů Visegrádské skupiny ve své řeči mimo jiné tvrdil, že „podstatným faktorem energetické krize, tedy cen energetických surovin, je Green Deal neboli zelený úděl“.
Důvodů je prý několik a rozhodl se jmenovat dva. Podle Zemana obnovitelné zdroje, kterým se prý podle něho říká „občasné zdroje“, musí být zálohovány pro svou nestabilitu klasickými, tedy konvenčními zdroji včetně zdrojů jaderných. S tím, tvrdí Zeman, souvisí i vysoký podíl emisních povolenek v ceně elektrické energie. „A konečně jsme v situaci, kdy Zelený úděl nás vyzývá, abychom v roce 2035 zakázali auta se spalovacími motory a abychom už dnes omezili nejenom uhelné, ale dokonce i jaderné elektrárny,“ dovršil prezident svou argumentaci.
Technologiím zjevně občasný zdroj prezidentské činnosti Zeman moc nerozumí. V duchu taháku s pracovním názvem „Obnovitelné zdroje pro nejmenší“ mu tedy můžeme vysvětlit, že jen málo zemí může počítat se stoprocentním vysazením zdrojů, kterým se říká klasické. Jinde se mluví o energetickém mixu a podle situace a podmínek je v každé zemi jiný. Německo, oblíbený otloukánek neználkovské scény, vyrobilo loni, kdy byl pro obnovitelné zdroje takzvaný špatný rok, z OZE 40 procent elektrické energie. Letos je rok lepší, takže je to přes 46 procent. Rozdíl pouhých šest procent, tolik k té „občasnosti“. Těch 40 až 46 procent je elektřina, na jejíž výrobu se nemuselo nic spálit, vytěžit, dovážet. Německo je exportér elektřiny, což zřejmě netuší ti, kteří tvrdí, že bez našeho Temelína by se kola německého průmyslu zastavila. Teď ostatně Německo exportovalo i do jaderné Francie, kde měla polovina jaderných elektráren technické problémy. Zlomyslně by se chtělo dodat, že kdyby si postavili navíc pár větrných elektráren, byli by na tom lépe.
Green Deal ještě nezačal, takže když Miloš Zeman hovoří o jeho neblahých důsledcích, má buď na mysli Energiewende v Německu, nebo ekologickou politiku spočívající v ceně povolenek. Jenže do ceny elektřiny se teď kvůli vysokým cenám podíl povolenek promítá skutečně malým dílem. „Ceny emisních povolenek v posledních dvou měsících klesají. V srpnu cena stoupla na rekordních téměř sto eur za tunu, od té doby se ale o více než třicet procent snížila a v posledních týdnech se pohybuje pod sedmdesáti eury za tunu,“ uvádí Forbes. Je dobré připomenout, že kdo vzduch málo špiní, málo za to platí.
Cena plynu, který jako „závěrný zdroj“ zdražuje celou produkci z ostatních zdrojů, stoupla loni kvůli energetickému hladu po konci lockdownů a rozjezdu průmyslu. Kvůli neochotě Ruska zvýšit těžbu a pomoci naplnit prázdné zásobníky v Evropě stoupla cena energie ještě před invazí na Ukrajinu. Lze za tím vidět kalkul Moskvy, aby Evropa byla vydíratelná. Samotný vpád na Ukrajinu všechno samozřejmě ještě dorazil. Tady je ale viníkem putinovské Rusko, ke kterému Zeman tolik vzhlížel, nikoli německá Energiewende. Spolehnout se tolik na Rusko bylo politickou chybou. Tohle ale Zeman sám prosazoval, tak by měl spíš mlčet. Jeho blíženec Václav Klaus také prosazoval obchodování bez ohledu na nějaká lidská práva a strategické hrozby, ve které nevěřil, nebo se tak tvářil. Německo se vlastně zachovalo po klausovsku, ale není jedinou zemí, která má máslo na hlavě.
To další, co Zeman vykládal, jsou jen slogany. Jaderné elektrárny nikdo nezakazuje, když je teď potřeba uhlí, tak se prostě spaluje. Problémem je ale cena plynu, která táhne cenu z ostatních zdrojů za sebou do výše. Včetně elektřiny ze slunce a větru, která díky pokroku technologie už patří k nejlevnějším. Viníkem je mechanismus obchodování, který sice dosud fungoval, ale jak už je vlastností trhu, nebyl nastaven na mimořádné události. Proto to vyžaduje mimořádný zásah.
Jen ještě poznámku k českému kontextu. Nejvíce se obnovitelným zdrojům u nás posmívaly weby šířící ruskou propagandu. Důvod je jasný. Plyn lze zdražit, přiškrtit nebo vypnout. Slunce a vítr v Moskvě nikomu vypnout neumí.