Jak už jsme uvedli, norské úřady posílají mladšího syna českých rodičů Michalákových do adopce. Ke staršímu ztrácí matka podle rozhodnutí rodičovská práva. Rozhodnutí soudu dnes jako první zveřejnila Česká televize. Mladšímu Davidovi je šest let, staršímu Denisovi deset. Norská sociálka odebrala rodičům děti v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání, ta se ale nepotvrdila. Rozhodnutí soudu mimo jiné znamená naprostý zákaz Michalákové s dětmi. Otci Norové rodičovská práva ke staršímu synovi ponechali, vyplývá z informací právních zástupců Michalákové.
Jak na norský rozsudek reagují čeští politici?
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) považuje rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího z chlapců za velmi tvrdé. Petr Mach (Svobodní) prohlásil, že je v šoku a rozezlen na českou vládu, a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) dokonce žádá kvůli případu o vyhoštění norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové z České republiky a přerušení diplomatických vztahů s touto zemí. „Norsko ukradlo české matce děti. Je to nevídané a připomíná mi to nacistické postupy. Obracím se na premiéra Bohuslava Sobotku, aby přerušil diplomatické vztahy s Norskem, a budu žádat o okamžitý odchod norské velvyslankyně,“ uvedl Zdechovský.
Kvůli případu se odpoledne sešel také šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se zástupkyní norské velvyslankyně v Praze Monicou Stenslandovou, tlumočil jí rozhořčení nad přístupem norským úřadů v případě bratrů Michalákových a zároveň jí sdělil, že Černínský palác pošle norské vládě nótu, ve které bude žádat o vysvětlení.
Černínský palác nyní také podle tiskové zprávy analyzuje všechny dostupné informace a příslušné rozhodnutí. Ministerstvo je připraveno podpořit Evu Michalákovou v případě, že podá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
[ctete]26152[/ctete]
„Během jednání nám bylo opakovaně sdělováno, že pokud bude mít o péči zájem biologická rodina a nabídneme pomoc, v takovém případě adopce nepřichází v úvahu. To je důvod, proč to rozhodnutí, které dnes padlo, pokládám za nehorázné,“ řekl Zaorálek ke kauze. Uvedl, že stát zaštítil nabídku rodiny. Vzhledem k tomu považuje rozhodnutí norských úřadů za porušení slibu.
Korunu diplomacii mezi Českou republikou a Norskem, našimi spojenci, a zároveň vlnu rozhořčení vyvolal prezident Zeman, jenž ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru uvedl, že návrh europoslance Tomáše Zdechovského na vyhoštění norské velvyslankyně „není úplně špatný nápad“. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nám k tomu ovšem napsal: „Reakce pana prezidenta je samozřejmě určitou nadsázkou. Podle pana prezidenta by bylo jasným a zřetelným vyjádřením postoje povolání českého velvyslance v Norsku ke konzultacím do Prahy.“
Prezidentův zvláštní smysl pro humor je všeobecně znám, je ovšem otázkou, zda je vhodné jej využívat v takových chvílích a na takových místech.
[ctete]8394[/ctete]
[ctete]7503[/ctete]
[ctete]1938[/ctete]