V závěrečném roce svého (možná teprve prvního) funkčního období má prezident Miloš Zeman v plánu větší než obvyklou diplomatickou aktivitu v podobě zahraničních cest.
Na poslední zahraniční cestě, státní návštěvě Portugalska, byl Zeman vloni v polovině prosince. Do vládního speciálu nasedne znovu až na konci března; poletí prakticky jen za humna – na návštěvu Chorvatska.
V dubnu se ale dočká svého dosavadního prezidentského vrcholu, oficiálního přijetí americkým prezidentem v Bílém domě. Poslední český prezident, jemuž se předtím této diplomatické pocty dostalo, byl Václav Havel.
Hedvábný prezident
I když se Hrad snažil Zemanovu návštěvu v Bílém domě dojednat již za prezidenta Baracka Obamy, pozvání přišlo až po zvolení Donalda Trumpa. Toho také Zeman jako jeden z mála zahraničních státníků na dálku otevřeně v kampani podpořil.
„Byl jsem skutečně jediná evropská hlava státu, která ho veřejně před prezidentskými volbami podpořila. Druhý, ale to byl premiér, ne hlava státu, byl maďarský premiér Viktor Orbán,“ připomněl své zásluhy Zeman.
V květnu má pak prezident v plánu další dalekou cestu – do Číny na konferenci One belt, one road, o nové hedvábné stezce v Pekingu.
Projekt, který chce investovat miliardy dolarů do infrastrukturních projektů – železnice, přístavů i rozvodných energetických sítí – propojujících Asii a Evropu osobně zaštiťuje čínský prezident Si Ťin-pching.
Zájem o účast převyšuje nabídku organizátorů, česká delegace tak bude v Pekingu jen jedna z mnoha.
„Čína si vybírá země, jež považuje za své přátele a spojence a ty, které mohou nejlépe pomoct propagaci projektu nové hedvábné stezky. Pro Čínu je to diplomatická událost roku,“ napsala agentura Reuters s tím, že mezi pozvanými je i britská premiérka Theresa Mayová.
Snaha zbytečně nedráždit před tímto setkáním čínskou stranu stála také podle informací HlídacíPes.org za zrušením cesty náměstka ministra průmyslu Eduarda Muřického na Tchaj-wan – poté, co se tehdejší ministr Mládek sešel s čínskou velvyslankyní. Nejistá je i plánovaná červnová cesta na Tchaj-wan náměstka Vladimíra Bärtla.
V červnu má pak Zeman naplánovanou další dlouhou cestu do Asie. Nejprve do Vietnamu a následně do Kazachstánu, kde by se měl účastnit zahájení výstavy Expo 2017.
Teplota, tlak, rosný bod
Dohady o tom, zda náročné cesty a časové posuny nemohou mít negativní vliv na prezidentovo zdraví, rozptyloval sám Miloš Zeman ve chvíli, kdy potvrzoval, že se hodlá ucházet i o druhé funkční období:
„Teplota, tlak, rosný bod, okluzní fronta, tlak 120−130/80 a teplotu jsem si sám už patnáct let neměřil, takže předpokládám, že je stále stejná a normální. Protože můj zdravotní stav se ani nezlepšuje, ani nezhoršuje, je tento faktor při rozhodování o prezidentské kandidatuře neutrální.“
V listopadu by měl prezident Zeman odletět do Ruska na setkání s Vladimirem Putinem. Detaily k okolnostem této schůzky zatím nejsou známy.
Miloš Zeman každopádně zmíněnými plány na zahraniční cesty pro rok 2017 drží směr (s výjimkou USA) – především na východ.
Už v předchozích letech navštívil země jako Mongolsko, Tádžikistán, Čína, Rusko a Kazachstán, do západních demokracií na oficiální návštěvy ale zván prakticky nebyl a není.
Celkově pak Zeman místo cestování po světě a reprezentaci země dává přednost návštěvám českých, moravských a slezských krajů. Všechny stihl zatím navštívit čtyřikrát.
Text je publikován s laskavým svolením hlidacipes.org