Otevřeným dopisem se obrátil prezident Miloš Zeman na ministra vnitra Víta Rakušana se žádostí, aby zrušil bezpečnostní prohlídky při vstupu na Pražský hrad. Odvolává se přitom na to, že prohlídky vyžaduje policie, nikoliv Kancelář prezidenta republiky.
„Současnou situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy. Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny. Spolu se svým úřadem jsem předpokládal, že Policie České republiky má pro své jednání vážné důvody a prohlídky probíhají především s ohledem na zájem veřejnosti,“ píše Zeman ve svém dopise.
Zřejmě již zapomněl, že kontroly byly zavedeny v roce 2016 jako reakce na vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem s odůvodněním, že je nutné bránit prezidentovu bezpečnost. Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus tehdy v srpnu 2016 prohlásil: „Neúspěch zabránit vyvěšení trenýrek namísto prezidentské standarty nemůže být důvodem a ospravedlněním pro znemožnění návštěvy Pražského hradu.“
Zemanův mluvčí Ovčáček zareagoval následovně: „Václav Klaus má pravdu v tom, že by taková opatření v době svého mandátu nepřipustil. Nebyl k nim totiž v té době žádný důvod. EU nečelila dramatické migrační krizi a takové míře islámského terorismu.“
„Existují určité indicie o bezpečnostním riziku pro Pražský hrad, proto jsme v areálu Hradu zavedli bezpečnostní kontroly. Věřte, že to není jenom výmysl Mynáře, který chce být něčím zajímavý, a tím pádem prudit cestovní kanceláře a Pražany,“ řekl v pořadu Devadesátka v České televizi vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.
Zavedení kontrol jako ničím neopodstatněnou šikanu návštěvníků kritizovali i Zemanův konkurent v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg či mluvčí exprezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. „Za Václava Havla by se tohle nestalo. Jeho zásluhou se Hrad otevřel lidem, aby se tam mohli procházet a posedávat,“ prohlásil Karel Schwarzenberg. „Zkomplikovat tímto způsobem vstup do celého areálu Hradu je zbytečné okázalé gesto,“ řekl Ladislav Špaček s odkazem, že nikde v Evropě to takto nefunguje.
„My budeme postupně nikoliv ještě více zpřísňovat, ale zpřesňovat technická opatření. Nebudu hovořit samozřejmě o konkrétnostech, ale je známo to, že budou užity bezpečnostní rámy v katedrále svatého Víta, která je určitým symbolem české státnosti a je místem, které může být ohroženo,“ hájil opatření mluvčí Ovčáček, který ve zprávách České televize lakonicky prohlásil, že „to, že se tvoří fronty, to je daná záležitost, ale já říkám velmi otevřeně, prostě fronty budou“.
V roce 2019 vyzvali politici z hnutí STAN Miloše Zemana, aby kontroly před vstupem do areálu Pražského hradu zrušil. „Je to jenom pomsta, na bezpečnost si to jenom hraje, a my chceme, aby ty checkpointy byly odstraněny a aby mohla veřejnost, česká veřejnost používat Hrad jako svoji přirozenou cestu, na kterou je po léta zvyklá,“ napsali Jan Lacina, místostarosta Prahy 6, a senátor Jiří Růžička.
Jiří Ovčáček však snahy o zpřístupnění Hradu okomentoval, že „veškerá bezpečnostní opatření, která jsou na Pražském hradě aplikována, jsou ve prospěch bezpečí návštěvníků Pražského hradu. Velmi dobře všichni víme, jak vypadá situace v celé Evropě z hlediska bezpečnosti, a proto jsou tyto bezpečnostní kontroly nezbytné.“
Hradní kancelář navíc politiky STAN obvinila ze šíření dezinformací a nenávisti a označila je za „neúspěšné účastníky pokusu o puč proti prezidentu republiky“. Argumentovala právě tím, že bezpečnostní kontroly na Hradě nejsou v její kompetenci.
Senátor Jiří Růžička však namítl, že „ví, že se opírají o vyjádření bezpečnostních složek, které o kontrolách rozhodují. Ale nepochybuji, že v tomto je ze strany Pražského hradu vyvíjen nátlak. Museli bychom mít krátkou paměť, abychom si všichni nepamatovali, že to, co se na Hradě odehrává, se děje od doby, kdy se tam objevily červené trenýrky. Do té doby neměl nikdo nejmenší chuť a zájem tam nějaké kontroly dělat.“
Ještě letos v lednu se Hrad oháněl tím, že vše je na základě žádosti policie a Hrad že nemá žádné kompetence cokoliv změnit. „Bezpečnostní kontroly na vstupech provádí Policie České republiky na základě vlastní analýzy rizik z května roku 2021 a na základě vlastních oprávnění podle zákona,“ reagovala Kancelář prezidenta republiky.
Pondělní výzva Miloše Zemana však nejspíš zůstane bez odpovědi. „Rozhodnutí o případném zrušení kontrol na Pražském hradě je plně v kompetenci policie. Věřím, že situace doma i v zahraničí se brzy zlepší natolik, aby kontroly mohly být zrušeny,“ napsal na twitter ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
S blížícím se koncem funkčního období Miloše Zemana je najednou vše jinak a prezident vyvíjí aktivitu, o kterou po dobu více než šesti let nejevil žádný zájem.