V posledních dnech je znovu patrné sbližování Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Prezident ocenil ministra financí za státní rozpočet na příští rok. Poté poskytl rozhovor jeho největším médiím, aby pochválil rozjezd EET. Bagatelizuje negativní dopady a podporuje tak tažení proti malým podnikatelům. Oba prosazují provozování ohrožených hospod obcemi, Babiš je chce dokonce zvýhodnit.
[ctete]88923[/ctete]
Normalizace vztahu Zeman – Babiš
Vztahy Miloše Zemana a Andreje Babiše ochladly poté, co prezident nepodržel předsedu hnutí ANO v jeho střetu s ČSSD o policejní reorganizaci, která vedla k odchodu oligarchova spojence Roberta Šlachty z policejních řad. Rozkol se projevil i v houstnoucí atmosféře kolem (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho, kdy se média vlastněná Agrofertem postavila na stranu Zemanových kritiků.
Babišovy loutky typu Jana Macháčka z Lidových novin veřejně vyzývaly k odporu proti znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem. V tisku vlastněném Agrofertem se na podzim objevovaly útoky na Zemanovo okolí, například články o prezidentově poradci Martinovi Nejedlém, jehož prý na Hradě zachránili Rusové. Pokutu ve výši 32,6 milionu korun, vyměřenou soudem jeho společnosti Lukoil Aviation Czech, měla zaplatit nizozemská pobočka ruského Lukoilu. Teď zřejmě toto ostřelování ustane.
V uplynulém týdnu došlo k obratu. Prezident přišel do Poslanecké sněmovny podpořit státní rozpočet na rok 2017 z dílny ministra financí, ačkoli plánuje absurdní schodek 60 miliard korun v té samé době, kdy avizuje přebytkový rozpočet v letošním roce. Ovšem do značné míry díky tomu, že především rezorty spravované hnutím ANO nezvládly plánované investice v řádu desítek miliard korun.
Poté poskytl rozhovor rádiu Impuls, který vyšel o den později v Mladé frontě DNES (9. 12. 2016, „Konec blbé nálady“). Zároveň jej na titulní straně doprovodil článek („Zeman chválí EET“), podle kterého kvůli evidenci tržeb „apokalypsa nenastala“. Prezident odmítl spekulace o společných zájmech s Andrejem Babišem, které jsou ovšem očividné zvláště ve snaze eliminovat Sobotkovu ČSSD. Zároveň však připustil, „že s hnutím ANO má mnoho společných názorů“.
Zeman: Horory na téma zavírání hospod beru s úsměvem
Na nahrávku moderátora rádia Impuls a šéfredaktora Mladé fronty DNES v jedné osobě Jaroslava Plesla, jak hodnotí start elektronické evidence tržeb, Zeman odpověděl: „Překvapivě dobře. Když mluvím s odborníky, tak zaprvé vysoce pozitivně hodnotí kontrolní hlášení DPH a zadruhé mají optimistická očekávání ohledně EET. Samozřejmě platí, že když se povedlo jedno, zvyšuje to důvěryhodnost toho druhého.“
Není jasné, s jakými odborníky prezident hovořil, protože výběr DPH i po zavedení kontrolních hlášení stále zaostává za růstem spotřeby a výběrem ostatních daní. Současně odmítl výhrady, že část hospodských zdražila a jiní skončili, což může ohrozit sociální soudržnost především na venkově.
„Nic nebrání obecnímu zastupitelstvu, aby provozovalo vlastní hospodu. Já tyhlety horory na téma zavírání hospod a dalších provozoven beru s úsměvem, protože si říkám, že ten člověk měl černé tržby, nezdaněné tržby a teď se bojí, že se na to přijde, a proto to radši zavře. Anebo zdraží,“ reagoval Zeman, čímž přesně kopíruje Babišovu dehonestující rétoriku plošné presumpce viny.
Babiš: Obce provozující hospodu EET mít nemusí
Samotný ministr financí přišel s myšlenkou, že by se o ohrožené malé venkovské hospody měly postarat obce, jako první. Jejich problémům se zprvu podivoval, jelikož snížil DPH na pokrmy a nealkoholické nápoje. Neuvědomil si, že řada těchto hospod nevyvařuje a DPH neplatí, a proto je jim k ničemu i slibované snížení DPH u točeného piva. Proto přišel s neotřelou myšlenkou další výjimky: „Starostové, pokud obec svým jménem na svůj účet provozuje hospodu a příjmy plynou obci, tržby se nemusí evidovat,“ napsal na svůj Twitter.
To už nelze hodnotit jinak, než jako další útok na soukromé podnikání a propagaci tzv. obecního socialismu. Takže soukromý podnikatel EET zavést musí, a hospoda ve vlastnictví obce nemusí? Je zcela absurdní motivovat obce, aby hromadně přebíraly provozování pohostinství. Budou je snad případně dotovat z obecních peněz? Budou provozovat i zaniklá kadeřnictví či malé obchůdky?
Posledním hřebíčkem do rakve mnoha malých hospod, zejména na venkově či v okrajových částech měst, bude prosazení protikuřáckého zákona. Nových povinností a administrativních změn je v posledních několika letech tolik, že se mnohým zkrátka nevyplatí podnikat. Další zdražují a nadále budou zdražovat, což prokázala i nečekaně vysoká listopadová inflace, nejvyšší za působení této vlády. Zdražují potraviny, pohonné hmoty i služby.
Analytici předpokládají, že zdražení restauračních služeb zhruba z jedné poloviny odráželo předčasné navyšování cen před chystaným zavedením EET. Očekávají, že se ještě více promítne v prosinci a ovlivní i růst inflace, což se Babišovi vůbec nehodí do krámu.
Daně se platit musí, ale jak kdo
Nálepka zlodějů je mediálně účinná a celé masivní tažení proti podnikatelské sféře povede k umělému čištění trhu, na které doplatí mnoho poctivých podnikatelů. Mantra „daně se platit musí“ sice platí, ale koliduje s tím, že si zrovna autor restriktivní EET a majitel Agrofertu v jedné osobě pro svůj holding vylobboval miliardové daňové úlevy, pobídky a nenárokové dotace. Například jeho firma Preol, dodávající téměř monopolně bionaftu státnímu podniku Čepro, podřízenému ministerstvu financí, platí díky úlevám daň z příjmu zhruba 300 tisíc korun při miliardových obratech. To se to podniká, když se daně platit nemusí.
O tom, že realita je zejména na venkově jiná, než v jaké žijí Babiš se Zemanem, svědčí aktuální zjištění. Z průzkumu Sdružení místních samospráv v ČR mezi starosty obcí vyplývá, že kvůli EET jen za první týden zaniklo zhruba 700 hospod. Zánikem drobných pohostinství, obchodů a živností jsou přímo ohroženy dvě třetiny z 900 zapojených obcí. Podle informací sdružení může skončit až dva tisíce malých venkovských provozoven.
Podle Asociace hotelů a restaurací dosahují vstupní náklady na zavedení EET pro malou restauraci na venkově s omezenou kuchyní a cca 30 místy více než 15 000 korun, u větších restaurací ve městech dvojnásobek. Asociaci už zjevně došla trpělivost po schválení protikuřáckého zákona. Otevřeně už hovoří o válce státu proti hospodským.
Mnoho z nich vynaložilo nemalé částky na oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor či kvalitní vzduchotechniku. Asociace očekává, že po posledních regulačních krocích státu skončí až pětina pohostinství, což bude mít dopady na zaměstnanost v sektoru, ve kterém pracuje 130 tisíc lidí.
Úsměvně v této souvislosti působí žehrání premiéra Sobotky, že Babišova politika jde proti zájmům dolních deseti milionů. Sám ji přitom tři roky podporuje, přičemž frontální útok proti malým podnikatelům je toho výmluvným dokladem. Odnesou jej nejen mnozí lidé z oboru, ale i jejich nízkopříjmová klientela, tedy do značné míry voličská základna ČSSD. Mnohde přijdou o levné pohostinství a další služby živnostníků, na které byli zvyklí. Že se to přinejmenším zčásti odrazí ve výsledku voleb, je vysoce pravděpodobné.
[ctete]62752[/ctete]