Prezident Zeman při projednávání státního rozpočtu pochválil ministryni financí Alenu Schillerovou za její erudici. Učinil tak už jednou při jednání vlády, kdy ji označil za „božský dar“, kterého se premiéru Babišovi dostalo z nebes. Jaká je realita?
Miloš Zeman nezvykle zastoupil Andreje Babiše před poslanci při obhajobě státního rozpočtu na příští rok. Premiér naopak zaskočil za prezidenta při korunovaci japonského císaře Naruhita. To však nebyla jediná anomálie, která provázela prezidentovo vystoupení před prvním čtením klíčového zákona vlády v Poslanecké sněmovně. Jeho jediný smysl lze spatřovat v nekritické obhajobě díla jeho vlády, kterou pomohl pracně poslepovat s komunisty v zádech.
Pochvala Schillerové
Prezident se více než českému státnímu rozpočtu věnoval německé ekonomice. Zkritizoval státní podporu solárních baronů, a zároveň vynechal státní podporu biopalivového barona Andreje Babiše. Pochválil ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou za úsporu 600 tabulkových míst na zcela zbytečném fondu vzdělávání, a přehlédl, že příští rok se počet státních zaměstnanců znovu rozroste na 475 tisíc. Prudké zvyšování jejich mezd přitom výrazně převyšuje průměrné platy v soukromé sféře, která je živí.
Nakonec se zaskvěl jistě nevážně míněným návrhem na zrušení všech daňových výjimek ve výši 318 miliard korun, což by znamenalo dramatické zvýšení daně z příjmů, které by nejvíce dopadlo na nízkopříjmové skupiny a rodiny s dětmi.
Prezident však ještě stačil pochválit ministryni financí Alenu Schillerovou. „Při této příležitosti musím vysoce ocenit jak ekonomickou erudici paní ministryně, tak i její diplomatické mistrovství, s nímž jednala s jednotlivými ministry,“ vyzdvihl její údajné zásluhy.
Ne každý ovšem sdílí jeho optimismus a náhled na ministryni, které si podle něj premiér Babiš málo váží. Spíše než o jejím „diplomatickém mistrovství“ při letním jednání s ministry se dá hovořit o „papírové“ fintě, postavené na vodě.
Zdroje jsou
Ministři ČSSD původně požadovali 20 miliard korun navíc, což Schillerová razantně odmítla jako naprosto nepřijatelné. „Nemohu podobná prohlášení vnímat jinak než jako torpédování státního rozpočtu v přímém přenosu,“ reagovala koncem července. Připojil se k ní i premiér Babiš, který udeřil na sociální demokracii, že neumí šetřit a pořád má ve své DNA Špidlovo heslo „zdroje jsou“.
V září ale bylo všechno jinak. Skončila nesmyslná vládní krize kolem jmenování ministra kultury a zavládlo příměří. Schillerová náhle našla 20 miliard a rozdala je rezortům ČSSD a ANO, aniž došlo k požadovaným úsporám v provozních výdajích státu. Oproti červnu zvýšila o tuto částku odhad příjmů i výdajů státního rozpočtu, prý kvůli změně inflace. „Diplomatické mistrovství“ nahradil ten nejjednodušší účetní trik, který neodpovídá realitě.
Tento manévr se nezamlouvá nezávislým ekonomickým expertům. Národní rozpočtová rada upozorňuje na to, že už letošní růst příjmů bude nižší, než se předpokládalo. Tyto varovné signály jsou vysílány od počátku roku, průběžný vývoj státního rozpočtu je nejhorší od ekonomické krize. A totéž lze očekávat v příštím roce.
Šetřit se nebude
Prvotní náznaky, že Babišova vláda bude šetřit, jelikož si počíná mnohem rozhazovačněji než předchozí Sobotkův kabinet, rychle vzaly zasvé. Vládní a především povinné mandatorní výdaje stoupnou o dalších astronomických 110 miliard korun. To je ovšem pro marketingové fungování této vlády zcela nepodstatné.
Návrh státního rozpočtu v prvním čtení podle očekávání prošel, protože ho podpořili i komunisté. Opozice kritizuje vládní rozpočtovou politiku jako antireformní, do budoucna rizikovou, zvyšující daně a nezodpovědně rozpouštějící rezervy. Když už nemá peníze ve státní pokladně, sahá do rezerv soukromých pojišťoven a zisků bank.
Investice jsou v poměru k HDP stále nižší než v době krize. Tolik vzývaný růst důchodů eliminuje inflace, tedy růst cen zboží, služeb, nájmů a energií. V poměru k průměrné mzdě jsou dnes penze nižší než v době kritizovaných pravicových vlád. Na vině je do značné míry i Babišovo brzdění jejich vyššího růstu v Sobotkově vládě.
Zhoršení pozice podnikatelů
„Erudovaná“ ministryně umí vytáhnout z kapes peníze podnikatelů za cenu přitvrzení státního dozoru a zvyšování sankcí. Příští rok mají vstoupit v platnost zbývající dvě vlny EET pro stovky tisíc živnostníků v téměř 800 profesích. Daňový balíček obsahuje kromě skokového zvýšení spotřebních daní na cigarety a alkohol i rozšíření až půlmilionových pokut za nesprávně vyplněná kontrolní hlášení DPH.
Souběžně projednávaná novela daňového řádu rovněž přináší takové změny, které zhorší postavení podnikatelů. Prodlouží lhůtu pro vrácení odpočtu DPH ze 30 na 45 dnů, což může mnoha firmám s napjatým cash-flow zkomplikovat provoz. Hodlá zrušit pravidlo, které podnikatelům umožňuje beztrestně podat přiznání s pětidenním zpožděním, a také se bez rizika sankce opozdit o několik dnů s platbou daně.
Schillerová trojnásobně snižuje okamžitě vyplácené sankční úroky, které stát platí nezákonně exekuovaným firmám zejména použitím likvidačních zajišťovacích příkazů jako jistou formu odškodnění. Nejenže ušetří, ale ztíží jim tak cestu ke spravedlivé náhradě škody vinou Finanční správy, protože je Ministerstvo financí arogantně odkazuje na civilní soudy. Tedy na klopotnou, nákladnou a dlouhou cestu, trvající zpravidla pět i šest let.
Ministryně financí tedy jistou erudici prokazuje, ale její „božský“ koktejl není stravitelný pro každého. Ve schopnosti utahovat šrouby, ždímat ze živnostníků každou korunu a současně držet ochrannou ruku nad dotačními problémy premiéra. O tom však prezident Zeman nehovořil.