Vláda ve středu schválila cestu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) do Íránu i návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně. Cesty nezískaly jednomyslnou podporu kabinetu, někteří ministři poukazovali na porušování lidských práv v Číně i Íránu. V posledních dnech vzbudila pozornost především Zemanova návštěva Číny, kde chce v prvních zářijových dnech oslavit výročí konce druhé světové války v Asii. Do země pojede jako jediný západoevropský státník, zúčastní se také vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu.
Proti cestě na středečním jednání vlády hlasoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), hlasování se podle něj zdrželo několik dalších ministrů napříč politickým spektrem. „Čína je zemí, kterou, co se týče lidských práv, nelze brát jako příkladný režim,“ řekl Herman. Připomněl pronásledování lidí z hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) a některých křesťanských kruhů. Podle Hermana na vládě nezazněla vysloveně kritika Zemanovy cesty do Číny. „Spíše upozornění na to, že je třeba zohlednit lidskoprávní téma při rozhovorech s představiteli Číny,“ podotkl.
Represe pokračuje
Ohledně Zemanovy návštěvy je třeba připomenout, že Čína má velké problémy s lidskými právy. Z naší perspektivy je to někdy zastřeno tím, že Čína vypadá jinak než socialistické Československo. Je tam kapitalistický režim, země dosahuje v některých oblastech velkých ekonomických výsledků. To všechno ale za cenu zoufalého stavu životního prostředí a nedostatečného sociálního zajištění obyvatel. Pokračuje také represe celých skupin obyvatel.
Naše možnost něco na situaci lidských práv v Číně změnit je mizivá. Je to ale také otázka naší mentální hygieny, jestli skutečně musíme dělat kulisy úplně u všeho a jestli nemůžeme dát také najevo, že aspoň my jsme lidé svobodní a můžeme si říkat, co chceme, a nebudeme se k někomu tulit jen proto, abychom udělali kšeftík. Ostatně těch obchodů není zas tolik a ani jich o moc víc nebude, mnohem důležitější je pro nás třeba Německo. Navíc, jak se v poslední době ukazuje, Čína není taková oblast jistoty a stability, jak si mnozí myslí. Mezi některými lidmi ale vládne jakýsi mýtus východních říší, které nám přinesou bohatství. Zatím z toho nebylo nikdy nic, jen problémy.
Tohle by měla vláda vědět jako celek. K pověsti naší země Zeman takovou cestou nic dobrého nepřidá. ani na tom nezbohatneme. Někdo by mu to měl rozmluvit, ale on zřejmě ví, proč to dělá.
Čína si v každém případě bude muset vybrat, jakou cestou se vydá. Pokud bude chtít mít skutečně fungující kapitalismus – a o nějaké komunistické ideje tu už dávno nejde – nezbude jí než převzít i některé západní prvky, a to nejen ty povrchní. Bez svobody slova a pohybu se dost špatně obchoduje. Zeman by to měl vědět, a pokud by ho někdo náhodou zase zval do čínské televize, mohl by si ušetřit citoslovce obdivu na tamní ekonomický růst. Průměrně znalý člověk ví, čím je vykoupen.