Světové burzy padají a padají a odpůrci Miloše Zemana by se mohli smát, kdyby byli škodolibí. Škodolibost ale není na místě, protože mnoho podnikatelů, kteří uvěřili vábení Miloše Zemana, se již dostali, nebo dostanou do velkých ekonomických potíží. Především ti, kteří v minulosti investovali v Rusku a Číně. Dá se tedy zcela jednoznačně říct, že Miloš Zeman ekonomice nerozumí a svojí orientací na Rusko a Čínu to dokázal.
K čemu došlo? Došlo přesně k tomu, co Tomáš Sedláček již dlouhou dobu na některých ekonomech kritizuje – počítají ekonomický růst na desetiny procenta, aby potom zjistili, že se spletli o desítky procent. Jinými slovy, ekonomika není matematika, a proto se nedá matematicky predikovat. Pro ekonomiku a obchod potřebujete instinkty a cit.
Situace v Číně a Rusku
V Číně, která poslední roky rostla úchvatným tempem, se dostavilo to, co se vždy dostaví – bublina praskne a investoři, kteří mají peníze v akciích, se začnou akcií zbavovat, aby svoje ztráty minimalizovali. Složení investorů je také rozdílné od Evropy či USA, kde jsou především profesionálové u kormidla a udávají tón na burzách (banky a velké fondy), zatímco v Číně je to hodně soukromých investorů a mnozí z nich si brali úvěry na nákup akcií. A jak známo, když roste poptávka, roste i cena komodit – takhle vzniká ekonomická bublina, když banky rozpůjčí velké množství peněz.
Ruku v ruce s pádem akcií padají i ceny ropy – dnes se ropa obchodovala již pod $ 40 za barel. Je to pokles o téměř 70 % za posledních 12 měsíců. A každý, kdo se alespoň trochu zajímá o situaci v Rusku, ví, že ruská státní pokladna je z 50 % závislá na příjmech z prodeje ropy. Odhadem ztratí Rusko tento rok 35 % příjmů oproti roku 2013 – a to je ještě optimistický odhad založený na předpokladu, že zbytek ruské ekonomiky se nebude nadále propadat.
Predikce dalšího vývoje je samozřejmě vždy těžká, ale za současného stavu se velký růst ceny ropy očekávat nedá. Proč? Na trh se vrací Írán – jeden z velkých hráčů při těžbě ropy – USA a především Saúdská Arábie zvyšují produkci a teď přijdou na řadu ještě Rusové, kteří jsou na ropě závislí a musí naplnit státní pokladnu. Co udělají? Ano, budou se také snažit vytěžit víc ropy, aby se jejich státní pokladna naplnila. Takže na trhu bude čím dál tím víc ropy a zároveň, jeden z největších ropných odběratelů, tedy Čína bude poptávat méně ropy, protože čínská ekonomika je nemocná.
Shrnuto a podtrženo – Čínská ekonomika se ze svého propadu zotaví během krátké doby, protože Čína je technologickou velmocí a její produkty jsou různorodé – tedy Čína není závislá na jedné komoditě jako Rusko, které dostalo další ekonomický úder, z kterého se bude jen těžko dostávat.
A teď si ještě na závěr položme cvičnou otázku? Kdo má zájem na tom, aby se investovalo do technologií vyrábějících obnovitelnou energii? Solární energie a elektroauta jsou noční můrou pro ekonomiky závislé na nerostném bohatství.