Pan prezident Miloš Zeman je čestný muž. Svým rozhovorem pro Blesk v neděli 11. dubna jednoznačně potvrdil, že centrální úřad pro schvalování registrace léků v Evropské unii je nutný a nezbytný. A že, pokud by nebylo EMA, by byla (alespoň ta východní, postkomunistická) Evropa pravděpodobně doslova projedovaná nejrůznějším svinstvem vydávaným za léky. Smyslem Evropské lékové agentury totiž je ochrana evropského trhu s léky před preparáty, jejichž nákup a schválení pro konkrétní zemi si nějaký evropský lokální satrapa vymohl z politických důvodů. Miloš Zeman svým rozhovorem přesvědčil, že takové nebezpečí on sám skutečně představuje. A doložil, že rozhodně nesmíme k použití v ČR bez schválení EMA přijmout Sputnik ani jinou evropsky neschválenou vakcínu vyráběnou v zemích kamarádů pana prezidenta.
Sedmého dubna psal denik.cz: „Dosavadní ministr zdravotnictví Jan Blatný končí. Prezident Miloš Zeman ho na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal. Zeman v březnu vybídl k odvolání Blatného a ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové kvůli odmítání ruské vakcíny Sputnik V.“
Očkovat se bude po mém!
Současná ředitelka SÚKLu Mgr. Irena Storová, MHA je absolventkou Univerzity Komenského v Bratislavě, jako její profese wikipedie uvádí: farmaceutka, úřednice a manažerka. Od prosince 2017 dočasná, od 29. června 2019 platně jmenovaná ředitelka české národní lékové agentury má tedy všechny předpoklady pro výkon funkce. Státní ústav pro kontrolu léčiv byl v naší době pandemie pod takovou palbou zájmu, že všichni gramotní v této zemi vědí: SÚKL, na rozdíl od dlouhé řady státních institucí a úřadů, v době epidemie neudělal žádný malér a fungoval tak, jak by měl. Což je v našem státě malý zázrak. Takže věcný důvod k jejímu odvolání není. Paní ředitelka však nikdy nepodpořila ani náznakem myšlenku očkovat české občany jakoukoliv vakcínou neschválenou Evropskou lékovou agenturou EMA. Takže je plně pochopitelné, že Miloši Zemanovi vadí.
Dnešní doba pokročila, tajná spiknutí se odehrávají na webu a v masmédiích. Ministra Blatného, který 7. dubna skončil, Zeman kritizoval za čekání na vakcíny schválené EMA. Nyní v rozhovoru pro Blesk výslovně řekl: „Pokud vakcínu schválí národní registrační orgán, v našem případě SÚKL, bude to dostačující.“ A odvolal se, jako správný populista, na mínění lidu. Průzkum MF DNES totiž zjistil, že asi čtyřicet šest procent lidí by si nechalo Sputnik píchnout. To je jen o pár procent víc, než je těch, kteří věří dezinformacím. Těch je dle sociologů asi čtyřicet procent.
Smysl EMA
Miloš Zeman jistě zná tak pokročilý informační nástroj, jako je wikipedie. A pokud ne, mohl mu to přečíst pan Ovčáček. „V obecné rovině je smyslem existence agentury usnadnit a zlevnit schvalování léků napříč Evropskou unií a také bránit protekcionismu států, tedy neschvalování léků konkurenčních k lékům domácích výrobců.“ Připomínám – i česká, proti té anglické maličká wiki ví, že se v rámci jednoho státu může splašit systém, a – třeba personální politikou v národním lékovém ústavu – může Moc pustit do oběhu lék, aby pomohla nějakému svému národnímu výrobci, a při schvalování toho léku na národní úrovni trochu přimhouří oči. Že by mohla nastat situace, kdy politická moc – prezident – chce personálně změnit vedení národní lékové agentury, aby na národní úrovni schválila lék vyráběný v zemi politikových kamarádů, to nenapadlo ani wikipedisty. Přesto i tomuto jevu účinně brání schvalování nových léků nadnárodním orgánem – EMA.
A nejde jen o nepodujatost, ale i o kapacity. SÚKL má rozpočet a počty pracovníků adekvátní desetimilionové zemi, a bezprostřední informace o případných nežádoucích účincích léků o nich dostává od deseti milionů českých občanů. EMA tvoří celkem 27 takových národních agentur, a data o negativních účincích léků také měla od celé Unie – v roce 2019 tedy od 446 824 564 lidí. A na jejím webu najdeme:
„Úspěch agentury EMA je založen na spolupráci v rámci evropské regulační sítě pro léčivé přípravky – jedinečné partnerství mezi Evropskou komisí, regulačními orgány pro léčivé přípravky v zemích Evropského hospodářského prostoru a agenturou EMA. Spolupráce podpořila výměnu znalostí, nápadů a osvědčených postupů s cílem zajistit nejvyšší standardy regulace léčivých přípravků. Sedm vědeckých výborů EMA a více než 30 pracovních skupin dnes poskytuje vědecké odborné znalosti pro regulaci léčivých přípravků tím, že využívá síť několika tisíc evropských vědeckých odborníků ze sítě národních lékových agentur. Jakmile je léčivý přípravek registrován pro použití v EU, EMA a členské státy EU neustále sledují jeho bezpečnost a přijímají opatření, pokud nové informace naznačují, že léčivý přípravek již není tak bezpečný a účinný, jak se dříve myslelo.“
Takže – je-li lék schválen EMA a používá se po celé EU, tak se nejen na celém jeho schvalování podílely tisíce vědců a desítky vědeckých pracovišť. Ještě důležitější asi je, že EMA dostává zpětnou vazbu o možných rizicích léku ne od deseti milionů Čechů, ale od skoro půl miliardy obyvatel Unie. Takže i velmi vzácný negativní vedlejší efekt EMA umí zachytit mnohem rychleji než národní autorita kteréhokoliv jednotlivého státu EU. EMA schválený a sledovaný lék je prostě o řád bezpečnější než lék schválený a sledovaný jedinou národní certifikační autoritou.
To nebyl projev, ale marketing!
Přesto, že vše výše uvedené Miloš Zeman jistě ví, v nedělním rozhovoru pro Blesk horoval pro vakcínu Sputnik jak prodejce hrnců na prezentaci důchodcům. A pro schválení vakcíny na národní úrovni – až SÚKL vyčistí od neposlušných odborníků a manažerů jako Mgr. Irena Storová a nahradí je kamarády. Provinila se dle Zemana již tím, že sama iniciativně Sputnik neprosazovala! A on neprosazuje jen Sputnik, ale i čínské vakcíny. Protože je vakcín prostě málo. To, že má kamarády i v Číně, nedodal.
V průběhu rozhovoru však zazněla z prezidentových úst zajímavá slova: „Desítky odborníků považují Sputnik za kvalitní vakcínu.“ A po chvíli dodal, že nezná opačný názor. V tom případě bych doporučil jeden meziprezidentský telefonát. Argentinský prezident Alberto Fernández byl očkován Zemanem velebeným Sputnikem. V den jeho dvaašedesátých narozenin se mu udělalo zle, měl horečku, a bolela ho hlava. Když ho otestovali, byl pozitivní. Z čehož jasně vyplývá, že bychom si tak kvalitní vakcínu určitě měli dovézt a nechat do sebe napíchat i bez schválení EMA. Jistě, pane prezidente!