Zdraví i velmi špatná pověst ve světě. To jsou dva hlavní důvody toho, proč program prezidenta Miloše Zemana neobsahuje skoro žádné události. A nezlepší se to ani v příštích měsících, jak ukazuje sdělení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a jak to také vypadá dle informací z Kanceláře prezidenta republiky, která prezidentův doposud známý a naplánovaný program zveřejnila. 

Tou nejbližší akcí, kde by byl prezident po dlouhém letním odpočinku v Lánech očekáván, by měla být veřejná připomínka 50. výročí okupace Československa. Zeman ale nikam alespoň takzvaně položit věnec nepřijde, což na otázku, jak si bude prezident tragický milník našich dějin připomínat, potvrdil Ovčáček. „Úplně stejně jako každý rok, tichou vzpomínkou. Pan prezident kvůli jednoznačnému odporu proti okupaci přišel o práci a stal se nezaměstnaným. Byl tak odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná. Slušné lidi dnes velmi rmoutí, když se k tomuto výročí nejhlasitěji vyjadřují někdejší členové normalizačních organizací,“ napsal v sms deníku FORUM 24.

Fakt, že prezident si toto zásadní výročí nepřipomene, zaráží například poslankyni Miroslavu Němcovou (ODS). „21. srpna uplyne 50 let od počátku okupace naší země, která byla organizována Sovětským svazem a částí československých komunistů. Neumím si představit žádnou normální demokratickou zemi, kde by hlava státu podobné tragické výročí ignorovala. S ohledem na mrtvé, na masivní emigraci, která nás ochudila o mimořádné talenty, na zničené osudy celé generace, nemůže prezident mlčet. Aby bylo i dnes v Moskvě jasné, že jsme na nikoho  a na nic nezapomněli a znovunabytou svobodu budeme chránit všemi silami,” řekla deníku FORUM 24.

Do zahraničí? Možná v listopadu, nevíme

Další zajímavá informace se týká příštích týdnů a měsíců. Web stosestka.cz, který zveřeňuje odpovědi získané dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, se ptal na prezidentův program do konce roku 2018. Kancelář prezidenta republiky zná jenom tři údaje z prezidentova nadcházejícího programu. 

V říjnu to bude účast na oslavách svátku Dne vzniku samostatného československého státu, v listopadu se předpokládá zahraniční cesta, „jejíž termín a místo nejsou definitivně stanoveny“, a v prosinci víme pouze o tom, že 26. 12. vystoupí Zeman v televizi s tradičním poselstvím.

Z informací vyplývá hned několik věcí. Do konce roku se Zeman rozhodně nepodívá do Bílého domu za prezidentem Donaldem Trumpem, o čemž se mluví již od jeho prvního funkčního období. Je zjevné, že neexistují žádné dlouhodobě plánované akce a že Zeman se reálně dostal do naprosté izolace. Když už hlava státu někam jede, jedná se o akci, na kterou jsou zváni zástupci velkého množství zemí – například summit NATO. Tam se ovšem kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemůže účastnit příliš mnoha bodů programu nebo kuloárních jednání. Že prezident zvládá i ty nejnutnější povinnosti jen velmi těžko, ukázalo i setkání s jeho slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Podobně to vidí i Němcová. „Pokud platí, že do konce roku prezident nemá v programu žádnou zahraniční cestu, je zřejmé, že svou funkci není schopen plnohodnotně vykonávat,“ sdělila.

Ostuda i problém pro podnikatele

Ne všichni ale mají za to, že se kvůli Zemanovým problémům se zahraničními vztahy ocitá v izolaci celá země. „V izolaci je Miloš Zeman. Všichni už ho mají přečteného. Doufám, že vědí, jaký je ústavní pořádek České republiky, my nejsme prezidentský systém. Zeman nám dělá jen ostudu, ale v izolaci je prostě on sám,“ uvedl pro deník FORUM 24 diplomat Petr Kolář. S názorem na to, jak Zeman působí na zahraniční partnery, souhlasí i expert na zahraniční politiku Marek Ženíšek (TOP 09) a dodává: „Existují tři možnosti: nikdo pana prezidenta nikam nezve, svou roli nezvládá nebo obě předešlé varianty dohromady. Každopádně není zcela normální, aby hlava státu půl roku nikam nejela do zahraničí. Na druhou stranu, pokud bych měl být zcela upřímný, jsem vlastně rád, že současný prezident nikam moc nejezdí, té ostudy bylo už celkem dost.“

Na jiný problém ale upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Tento stav poškozuje především zájmy podnikatelů, kterým přítomnost prezidenta může výrazně otevřít dveře,“ myslí si.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora