Pochází z rodiny statkáře, kterého okradli v 50. letech komunisté o majetek. Před rokem 1989 pořádal festival, kde hrála Hudba Praha nebo Psí vojáci. Opakovaně ho vyslýchala StB. Ve dnech Sametové revoluce demonstroval v ulicích Prahy, za což si odnesl nejednu ránu obuškem. Od 90. let úspěšně podniká. Provozuje několik prodejen, Galerii u Brány, organizuje farmářské trhy v České Lípě a vyhlášené historické jarmarky v městečku Úštěk. Nikdy nebyl členem politické strany, nyní se rozhodl pro kandidaturu do senátu ve svém obvodu Litoměřicko – Slánsko. V rozhovoru Libor Uhlík vysvětluje, co ho k tomuto rozhodnutí vedlo.
Proč jste se rozhodl vkročit do politiky právě teď? Co bylo impulzem?
Celé roky od revoluce byly plné zvratů, ale teď se blížíme směrem k Ukrajině, Bělorusku a Rusku a přispívají k tomu naši politici a někteří naši spoluobčané, kteří se nechají nachytat na jednoduchý slib. Za tím je ale jen touha po penězích a touha po moci, ať jde o Okamuru, nebo Babiše. Bohužel u našeho pana prezidenta… kdysi byl asi dobrý prognostik, ale dnes už je zcela mimo realitu a škodí naší zemi. Tento vývoj se nám, kteří jsme zažili rok 1989, samozřejmě nelíbí. Myslím si, že každý by měl přispět nějakým dílem k tomu, aby se to zlepšilo. Celý život jsem prožil v severních Čechách, můj rod pochází od Mšeného-lázní, kde měl děda statek. Moji předci museli utíkat před nacisty a komunisty. Nerad bych se vrátil do této doby, kdy budeme muset utíkat před režimem. Nechci malovat čerta na zeď. Litoměřicko a Slánsko si zaslouží v senátu slušného a pracovitého člověka, který není poplatný straně, proto kandiduji jako nezávislý s podporou Severočeši Litoměřice. Rád bych nabídl své služby všem slušným lidem. Rád bych se o náš region staral, aby byl vidět. To se zatím ne každému senátorovi povedlo.
Je možné zemi pomoci z pozice jednoho senátora?
Senátor zastupuje svoje voliče. Je zajímavé, že každý člověk, který má diktátorské sklony, by jako první zrušil senát, protože senát je taková pojistka naší demokracie. Mně přijde, že naše demokracie je momentálně dost silně ohrožená. Je potřeba z politiky vytěsnit ty, kteří naší zemi škodí. A to se dá udělat jen tak, že tam půjdou ti slušní, ale ne bojácní.
Od počátku vystupujete proti Elektronické evidenci tržeb. Co je na systému špatného?
Je to naprosto amorální záležitost. Tak, jak EET Babiš a jeho lidé připravili, staví podnikatele a živnostníky do pozice nějakých zlodějů. To je naprosto nepřijatelné a mě to neskutečně rozčiluje. Ve srovnání s lidmi typu Babiš, kteří si tu doslova dělají, co chtějí. Jen dupe po těch malých, chudých dole. Je to kriminalizace a likvidace celé jedné sociální vrstvy. Každá země, pokud chce být úspěšná, demokratická a svobodná, což není zájem Babiše, Zemana a Okamury, tak musí mít silnou střední vrstvu. Tu, která svobodně myslí, umí se svobodně rozhodnout a nese svoji kůži na trh. Naproti tomu vznikají za podpory státu další a další haly a montovny. Ty potom berou pracovní síly malým podnikatelům. Je opravdu na zvážení, zda toto naše republika potřebuje. Jestli ono by nebylo lepší podpořit běžný život na malých obcích a městech, kde život skomírá.
Pozorujete praktické dopady kroků této a minulé vlády? Podepsaly se například na počtu obchodů v ulicích, nebo na počtu řemeslníků na vašich akcích?
No tak samozřejmě. Ti, kteří fungovali na hranici životnosti firmy, tak skončili. Byl to poslední hřebíček do rakve jejich podnikání. Nemyslím tím velké firmy, ale majitele malých obchodů, drobné výrobce a podobně. Když už tady chtěl někdo narovnávat podnikatelské prostředí, tak měl začít odshora. Moje babička říkala: schody se zametají shora. Ale my jsme v situaci, kdy ten, kdo pije víno, káže vodu. Tady je vše naprosto absurdní.
V souvislosti s EET Andrej Babiš argumentuje tím, že vybere víc na daních a zabrání daňovým únikům…
To je absolutně zavádějící argument. Ty velké firmy mají týmy lidí, které mají na starost takzvanou daňovou optimalizaci. Jejich práce je vymyslet opatření, aby jejich zaměstnavatel zaplatil na daních co nejméně. Tohle je velký problém, tam by se vybralo na daních daleko více. Stačí se podívat do Německa nebo do Skandinávie. U nás by se mělo začít nahoře, ale to by nesměl být ministrem financí oligarcha s nejasnou minulostí. Ten si do vlastních řad nesáhne, s těmi ostatními miliardáři se domluví a dovolí si jen na ty malé, kteří se nemohou efektivně bránit. Nemají armády poradců, právníků, ekonomů a nemají ani vlastní stranu, která by chránila jejich zájmy.
Jestli si kadeřnice vydělala o tři stovky za den více nebo méně, nebo jestli nějaký zelinář, který má ruce jak lopaty, prodá o pět mrkví více nebo méně, je úplně jedno. Za to si asi nekoupí jachtu na moře nebo dům na Seychelách. Ten si maximálně vymění okap na baráku nebo si koupí nový výfuk na auto, protože mu upadl a na lepší auto nemá.
A pokud se tady uměle vytváří závist až nenávist vůči těmto pracovitým lidem a nahoře se tiše rozděluje majetek a kšefty v řádu milionů a miliard ve prospěch pana Babiše a pár vyvolených, je něco hodně špatně. Je to podle mě záměrná a možná až trestná dezinformace, kterou Babiš mate lidi. Daří se mu to také díky tomu, že skoupil nejvlivnější média a díky nim vytváří jakýsi třídní boj proti zlým zlodějům živnostníkům.
To už tady jednou bylo, že. Vzpomeňte si na padesátá léta. Ovšem teď to nebude tak, že by se znárodňovalo. Babiš s podporou svých věrných vytváří podmínky ve prospěch těch velkých a ty malé postupně zadušuje. Jsem přesvědčen, že záměrně poštvává jednu skupinu obyvatel proti druhé. To jsou typické estébácké metody. Mě hrozně uráží, že se snaží dostat do pozice vyvrhelů lidi, kteří se o sebe dokážou sami postarat a mají vlastní názor. Bohužel tuto zemi rozdělil na babišovce a antibabišovce. Špatné je, že je s ním v jedné partě i prezident.