Prezidentův mluvčí korigoval zprávy šířené aktivisty kolem Martina Konvičky, že se Miloš Zeman zúčastní protiislámské demonstrace na Albertově. Prezident to prý nemá v úmyslu, položí zde pouze květinu. Pokud se tam ovšem lidé sejdou, promluví k nim. To nic nemění na tom, že Konvička se Zemanem souzní dlouhodobě.
[ctete]31701[/ctete]
Spojíme síly
Jak se vyvinou vzpomínkové akce k výročí pádu komunismu, se teprve ukáže. Ty loňské se nesly v duchu červených karet v reakci na řadu skandálních výroků prezidenta, které vyvrcholily jeho bagatelizací brutálního zásahu policie proti studentům na Národní třídě.
Dnes je atmosféra jiná. Blok proti islámu na svém Facebooku hlásá: „Jdeme za svým prezidentem! Pan prezident Miloš Zeman se 17. 11. 2015 rozhodl navštívit demonstraci na Albertově od 14:00. Již v loňském roce pan prezident oznámil, že se na Albertov vrátí, a proto jeho rozhodnutí chápeme a podporujeme jej.“
Blok proti islámu dále uvádí, že podporu prezidentovi vyjádří řečníci Martin Konvička, Marek Černoch a další. Jsou si prý vědomi, že je třeba „v jejich úsilí spojovat síly“. Proto se sejdou s ostatními příznivci prezidenta republiky.
Prezidentská kancelář si možná v návaznosti na tento typ reklamy uvědomila, že příliš okaté propojování s postavami typu Martina Konvičky může být kontraproduktivní. Zeman si je dobře vědom, že se v otázce migrační krize veze na vlně většinového veřejného mínění, ale všeho moc škodí.
V případě Martina Konvičky to však zdaleka není první pokus, jak adorovat Zemanovy názory. Ve svém blogu „Islamofob dne: Miloš Zeman“ (27. 9. 2014, iDNES.cz) prezidenta za postoje k islámu pochválil, že se „odporem k tomu barbarskému hnusu nikdy netajil“.
Konvička se v článku sice pozastavil nad jeho „švejkováním“ s vyvěšováním eurounijní vlajky, ale dodal: „To nic nemění na tom, že je nejvýše postaveným otevřeným islamofobem v dnešní Evropě, a pravděpodobně i celém západním světě. Už to je důvod být na něho pyšný.“
„Všelijací Hollandeové a Cameronové mu jen stěží mohou zavřít hubu, a protože jej předchází pověst nespolehlivého opilce, nikdo neví předem, co Zeman řekne při nejbližším projevu, zahraniční návštěvě, tiskovce,“ píše dále Konvička. „Je skoro jisté, že ta parta kašparů, která si říká „vůdcové Evropy“, se třesou hrůzou, kdykoli má Zeman někde promluvit. Kdykoli může říct něco, z čeho budou šílet na al Džazíře, co rozohní arabský svět a rozhoupe nestabilní loďku evropské kolaborace.“
Nejmocnější muž Evropy
Stejně obdivně se Konvička o Zemanovi vyjádřil v rozhovoru pro Parlamentní listy (11. 8. 2015). „Miloš Zeman je dnes nejmocnějším mužem Evropy. Myslím to naprosto vážně. Každý ví, že je schopen říci leccos a tímto způsobem vyvolat skandál i odhalit karty různých politiků. Evropští politici, kteří jsou mnohem hloupější než on a mají slabší mandát, se ho nefalšovaně bojí.“
Jeho kolega z Bloku proti islámu sociolog Petr Hampl jde ještě dál. „Zeman a Konvička na jednom pódiu? Samozřejmě že k tomu dojde, dříve či později,“ domnívá se. „Konvička vyjadřuje podporu Zemanovi jednoznačně a konzistentně, Zeman hovoří méně často, ale rovněž se sympatiemi. Všem je jasné, že skupina, která se formuje kolem Bloku proti islámu, a prezident jsou dlouhodobými strategickými spojenci.“
Blok proti islámu v čele s Konvičkou zjevně pochopil, že je výhodné vyvézt se spolu s „největším evropským islamofobem“ na vlně popularity u jeho příznivců. A nezdá se, že by tato zatím platonická symbióza Zemanovi nějak zásadněji vadila. O tom svědčí i aktuální vyjádření hradního kancléře Vratislava Mynáře, že Konvičkovu podporu prezidentovi vítá.
[ctete]31782[/ctete]