Jak uvedl server Neovlivní.cz (celý text ZDE), během jednání o ruském dluhu vůči ČR za tehdejšího premiéra Zemana se „i ty nejmenší provize pro bezejmenné hráče pohybovaly v řádech milionů. Tak například podle mandátní smlouvy mezi společností Falkon Capital a Ing. Ivanem C. z 1. března 2001 získal jmenovaný konzultant tři miliony korun“.
[ctete]117374[/ctete]
Ing. Ivan C se „zavázal, že bude pro mandanta, tedy společnost Falkon vykonávat poradenskou činnost a technické zabezpečení naplnění příslušných ustanovení ohledně finančního vyrovnání na základě mezivládní smlouvy mezi Ruskou federací a Českou republikou, účastnit se na přípravě podkladů pro jednání se stranami zúčastněnými při deblokaci dluhu, dohled nad aplikací spol. Falkon navržených postupů při realizaci transakce apod. Za výkon činnosti náležela Ing. Ivanovi C. odměna ve výši 3 000 000 Kč.“
Jak se to ví? Došlo k soudnímu sporu kvůli daním. „Finanční úřad konzultantovi Ivanovi C. zpětně doměřil daň, ten to zpochybnil a díky tomu, že se případ v roce 2013 dostal až před Nejvyšší správní soud, jsou nyní známy i detaily o odměně.“
Reportérce Sabině Slonkové kdysi řekl Vojtěch Slówik, který se zabýval vymáháním podobných pohledávek: „Soukromé firmy do těchto transakcí vstupují ve chvíli, kdy stát není schopen vymoci dluh sám. V 99 procentech případů vám pak v zemi dlužníka řeknou – peníze na dluh pustíme, až když zařídíte, že nějaké peníze dostaneme i my. Prostě nejde to jinak, než když je tam nějaká osobní zainteresovanost.“
Bylo třeba dávat provize na obou stranách? Slówik na to řekl: „To na mně chcete něco, na co bych vám strašně nerad odpovídal.“
Na doplnění, Slówik byl poslaneckým asistentem ministra zemědělství Jaroslava Palase, bývalého člena KSČ. Jak uvedlo v roce 2013 Euro.cz: „Před listopadem 1989 působil jako poradce předsedy ÚV SSM Jaroslava Jenerála a zároveň byl spolupracovníkem I. správy Státní bezpečnosti, tedy komunistické rozvědky. ,Nestydím se za to. Nebyl jsem žádný práskač, pracoval jsem v úseku vědecko-technického vývoje. To nemělo s politikou nic společného. Při této práci jsem se mnohému naučil,‘ řekl Slówik v rozhovoru pro týdeník Euro před necelými deseti lety. A také jistě potkal řadu vlivných lidí, chtělo by se dodat.“
Zpět k ruskému dluhu. Všechno tehdy bylo tajné. Peníze dorazily do Čech přes několik bank a účet ruské elektrárenské společnosti RAO JES.
Za pozornost stojí i to, že konečnou sumu dojednali vyjednavači na asi dvacet miliard korun a ruská vláda na „splacení českého dluhu“ uvolnila padesát miliard. Rozdíl mezi dvaceti a padesáti miliardami zmizel někde v Rusku.
Neví se, kdo stál za firmou Falkon Capital a kde na to všechno vzala miliardy. „Za firmu vystupoval bývalý šéf Slovnaftu Jozef Čimbora, postupně v ní působil například Tomáš Chňoupek, syn komunistického ministra zahraničí, nebo Zdeněk Rachač, někdejší poradce Václava Klause,“ uvádí Neovlivni.cz.
Falkon Capital pak koupil od Prahy 6 za půl miliardy komunistický vládní hotel Praha na pražské Hanspaulce. Ten nakonec skončil v rukou Petra Kellnera.
[ctete]117029[/ctete]
Na doplnění, tehdy šlo o část ruského dluhu. Splácelo se ale až do konce roku 2013. „Můžeme potvrdit, že v letošním roce došlo ke splacení zůstatku ruského dluhu vůči ČR, původní ruský dluh byl z velké části umořen již v minulosti. V posledních letech se jednalo již jen o zbývající část pohledávky, poslední splátka ve výši cca 6,5 milionu dolarů byla uhrazena letos v říjnu,“ řekl pro iDNES.cz 23. 13. 2013 tehdejší mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.
Dohodu s Ruskem o splacení zbývajícího dluhu schválila vláda premiéra Jiřího Rusnoka v srpnu 2013. Česká republika měla získat ze zbytku dluhu za zhruba osm milionů dolarů, což je přibližně 80 procent, minimálně asi 6,45 milionu dolarů (128 milionů korun). Dluh byl podle ruského ministerstva uhrazen dodávkami průmyslové produkce a částečně penězi. Ta průmyslová produkce by byla jistě zajímavá. Máte někdo doma nějaký ruský výrobek? Ale dejme tomu.
Kdo tedy na našich starých obchodech s Moskvou nakonec vydělal? Tak to nevíme. Co je někomu po tom. Teď ještě vysvětlit dolním deseti milionům, proč někdo nevrátil, co si půjčil. Nechce? Nemá peníze? Pokud nemá, kde jsou?
A vůbec, ještě se někomu stýská po staré dobré „suverenitě“ v rámci RVHP? A pochybuje někdo o tom, že se prognostik Ing. Zeman obklopuje samými odborníky?
Jak by mohl!