Prezident Miloš Zeman se ve středu postavil na stranu pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování, kteří kvůli sporům s ministrem pro lidská práva Dienstbierem stávkují. Podle Zemana ministr chyboval při odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka a rovněž plánované rozdělení agentury na dvě části je prý pouhým důkazem zdařilé snahy se zbavit schopného člověka.
Napjaté vztahy mezi Zemanem a Dienstbierem panují už delší dobu. Ministr často kritizuje prezidentovy kroky a také navrhl omezení jeho pravomocí. Na oplátku Zeman projevuje nespokojenost s ministrovými rozhodnutími, která znovu kritizoval nyní. „Rozdělení agentury bylo pouze úhybným manévrem, jak člověka, který agenturu vedl jako celek a byl schopný, zbavit vedoucí funkce. A tím se ho zbavit jako člověka, který na každé poradě nejmenovaného ministra demonstruje rozdíl schopností obou těchto lidí. K rozdělení agentury nebyl žádný důvod,“ komentoval Zeman současné problémy na Dienstbierovu ministerstvu a odvolání Martina Šimáčka z postu šéfa agentury pro sociální začleňování.
Zeman podporuje stávkující
Podle prezidenta k rozdělení této instituce není žádný důvod. Je prý jen „úhybným manévrem“ pro odvolání schopného ředitele. Většina pracovníků začala v pondělí kvůli neshodám s ministrem o budoucnosti agentury stávkovat. Protest zatím přerušili. „Sympatizuji s těmi, kteří vstoupili do stávky, a vyjadřuji jim podporu proti nesmyslnému rozhodnutí,“ řekl Zeman při návštěvě Olomouckého kraje. Poukazoval na nedávné odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka a na plánovanou reorganizaci agentury kvůli služebnímu zákonu. Podle původního ministrova plánu se měla rozdělit na dvě části od července.
Zaměstnanci nechtějí poslouchat ministra
Pracovníci agentury žádají pro svou instituci samostatnost a nezávislost na ministrovi. Jejich spor s Dienstbierem vyvolalo odvolání jejich šéfa, neshody kolem využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů i chystaná reorganizace. Změny ministr zatím odsunul na leden.
Situaci bude řešit i Sobotka
Protestující pracovníci agentury žádali o jednání premiéra Bohuslava Sobotku. Stávku po jednom dni přerušili zatím do 19. května, kdy je předseda vlády přijme. O dalším postupu pak rozhodnou 20. května. Dvě desítky zaměstnanců jsou připraveny podat výpověď.
Agentura působí v 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. V příštích letech by mohla na začleňování čerpat až deset miliard korun z EU. Pracovat by mohla v sedmi desítkách míst a měla by mít stovku zaměstnanců, plánuje Dienstbier.