Žofínského fóra se dnes již po desáté zúčastnil prezident republiky Miloš Zeman. Hovořil o svém pozitivním vztahu k Číně a Rusku, několikrát pochválil sám sebe a opět všechny poučil o svém názoru na historii Tibetu. Jen tak mimochodem sdělil, že dalajláma ne náhodou emigroval v době, kdy bylo v zemi zrušeno otroctví.
Zeman se na začátku pochválil, že neměnil názory podle svých funkcí. Zavzpomínal na 90. léta, kdy byla výrazně utlumena zbrojní výroba a export zbraní. „Bylo to hezké, pacifistické gesto,“ prohlásil. „Tehdy jsem si poprvé, nikoli naposled uvědomil, jak nebezpečné je moralizování v zahraniční politice,“ uvedl.
V současnosti se podle Zemana ocitáme v podobné situaci a připomněl své návštěvy v Rusku a Číně. „Měl jsem zájem udržovat přátelské vztahy s těmito zeměmi i v době, kdy se proti mě vedla kampaň, která mi nepřipadala zcela přiměřená,“ politovala se hlava státu. „Česká republika se nepřipojuje k těm zemím, kteří se těchto akcí neúčastnily,“ dodal Zeman a řekl, že Angela Merkelová byla v Číně již osmkrát.
„Nemám nic proti tomu, když se občané na ulicích zahalují do tibetských vlajek,“ sdělil Zeman a opět se opřel do historie Tibetu svými názory, které tak rád předkládá svým fanouškům a jimiž obhajuje své servilní chování vůči Číně. Dalajláma podle něj odešel do Indie v roce 1959 proto, že bylo tehdy zrušeno otroctví. Zdá se tedy, že prezident nemá pocit, že by se v zemi stalo ještě něco jiného.
Další částí Zemanova projevu byl výsměch sankcím. Srovnával sankce vůči Kubě, Íránu i Rusku. „Ti, kdo tvrdí, že Rusko tyto sankce ničí, se hluboce mílí. Ruskou ekonomiku ničí nízká cena ropy,“ myslí si Zeman. „Když zpochybňuji ono moralistní kazatelství, musím navrhnout vlastní alternativu. Tou je co nejširší výměna turistů, studentů, podnikatelů a samozřejmě i politiků,“ objasnil prezident.
Na první dotaz se Zeman vyjádřil k migrační krizi a dohodě s Tureckem. „Jestliže Evropská unie neuhne, žádná bezvízová dohoda s Tureckem nebude. Já si myslím, že je to dobře. V opačném případě bychom místo dvou a půl milionu migrantů dostali do Evropy několik desítek milionů lidí, Turků i Kurdů,“ myslí si.