Hrad podle prezidenta Miloše Zemana možná nalezl stopu k článku Ferdinanda Peroutky, ve kterém novinář podle prezidenta nazval Hitlera gentlemanem. Je jím Peroutkova poznámka v Přítomnosti z března 1938, že byl cenzurován jeho článek, ve kterém prý ocenil „vynikající schopnosti říšského kancléře“. Zeman to dnes řekl ČTK.
Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl tehdy. Článek, který podle odborníků Peroutka nikdy nenapsal, se ale jeho kanceláři nepodařilo dohledat. Zeman poté vypsal odměnu 100.000 korun pro toho, kdo článek nalezne.
„Možná jsme našli stopu. Ta stopa je datována 23. březnem roku 1938, je to článek Ferdinanda Peroutky publikovaný v Přítomnosti, kde říká, cituji: Cenzura mi zabránila v publikaci článku, v němž jsem ocenil, cituji doslova, vynikající schopnosti říšského kancléře,“ řekl Zeman. Na článek podle mluvčího Hradu, Jiřího Ovčáčka, upozornil v e-mailu nejmenovaný občan ČR.
[ctete]26151[/ctete]
„Takže jestliže Ferdinand Peroutka byl cenzurován již za první republiky, která byla nepochybně demokratickým státem, pak patrně ten článek Hitler je gentleman byl v některém z exemplářů Národní knihovny, kde jsem se k němu dostal, zatímco jiné svazky Peroutkovy Přítomnosti už obsahovaly článek, který vlastně neexistoval, čili článek po cenzuře,“ dodal prezident. Je to podle něj jedna z možných hypotéz.
Poznamenal, že ten, kdo si chce vydělat 100.000 korun, musí v Národní knihovně prostudovat všechny svazky Přítomnosti, které tam jsou.
Kvůli výrokům Zemana o Peroutkovi zažalovala vnučka Peroutky Terezie Kaslová v dubnu stát. Domáhá se tak omluvy hlavy státu. Právníci Hradu i Kaslové v minulých měsících jednali o smíru, shodu ale nenalezli. Zeman dnes ČTK řekl, že o výsledku dalších jednání nemá informace.