Andrej Babiš si zažádal o audienci u Miloše Zemana. Chce s ním probrat personální změny ve vládě a domluvit se s mocenským partnerem, zda již nazrál čas a je nutné vyměnit ministra dopravy, či ministryni průmyslu a obchodu. Překvapivě ovšem zřejmě nepůjde pouze o zájmy prezidenta a premiéra, ale v debatě se může brát ohled i na zájmy nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera.
Právě majitel společnosti PPF a podnikatel, který je opředen všemi možnými tajemstvími, je velkým hráčem v zahraničněpolitickém směřování naší země. Mnozí dokonce tvrdí, že kvůli jeho byznysu je prezident Zeman tak přívětivý vůči Rusku a Číně, kde se PPF ve vydělávání náramně daří.
Pro Kellnera je také velmi důležité, kdo ve vládě bdí nad zakázkami, které by se mu mohly vyplatit. A právě ministři, kterým hrozí vyhazov z Babišova kabinetu, musí mít u 73. nejbohatšího člověka na světě zapsané plus body. Marta Nováková se totiž svým nepochopitelným výrokem o škodlivém využívání wi-fi místo nakupování dat, zastávala i společnosti O2, kterou ovládá právě Kellner.
Ťok zase vede ministerstvo, které vypsalo mýtný tendr, jehož vítězem se stalo konsorcium firem CzechToll, patřící PPF a slovenské SkyToll. Za deset let si díky němu přijdou na 10,75 miliardy korun. Na zvláštní vztahy upozornil i pořad 168 hodin, kde bylo přesně popsáno, jak si Kellner „ochočil“ nejen prezidenta Zemana.
Není tedy jediný důvod, proč by měl miliardář chtít, aby se něco měnilo. Na pro něj klíčových ministerstvech totiž všechno funguje podle jeho představ. Určitě tak zrovna on nebude tím, kdo by horoval za konec dvou nejkritizovanějších ministrů Babišovy vlády.
Navíc Nováková má ještě jednu výhodu, kterou by měl Miloš Zeman řádně ocenit. Poslouchá diktát z Číny a vůbec jí přitom nevadí, že tím dělá ostudu celé České republice. Je sice fakt, že vykázání zástupce Tchaj-wanu ze schůzky, kde vadil čínskému velvyslanci, vzal na sebe náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, ale odpovědnost jde jednoznačně za Novákovou.
Rozmlouvání o možné výměně ministrů se tak nakonec nemusí vést v tak poklidné atmosféře, jak se předpokládá a hlavně, jak je při jednáních Zemana s Babišem zvykem.
Premiér se totiž pro vylepšení mediálního obrazu své vlády potřebuje alespoň jednoho z dvojice Nováková-Ťok zbavit. To se ovšem nemusí setkat s bezpodmínečným souhlasem hlavy státu. Zeman se proti zmiňovaným ministrům nijak nevymezuje, spíš jejich práci chválí a nedostatky marginalizuje. Tím by se ovšem mohl rozdmýchat spor mezi dvěma nejmocnějšími muži ve státě.
Čistě obchodně totiž Babiše Východ nezajímá a raději by si kvůli svým podnikatelským aktivitám dělal dobré vztahy u našich západních sousedů. Zeman zase potřebuje vycházet vstříc dvěma východním diktaturám. Kvůli kšeftům Martina Nejedlého, ale i dalších podnikatelů, mezi něž patří i Petr Kellner.
Když se z počátku politické spolupráce Andreje Babiše s Milošem Zemanem spekulovalo, že by je mohl rozdělit snad pouze odlišný postoj k Rusku a Číně, málokdo zřejmě předpokládal, že by významnou roli mohl sehrát i nejbohatší Čech Petr Kellner.