Prezident Miloš Zeman dnes omilostnil muže nemocného rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování. Oznámil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Je to sedmá milost, kterou Zeman udělil od svého nástupu do funkce. Většinu milostí zdůvodnil právě vážným zdravotním stavem odsouzených a jednu milost udělil na základě žádosti papeže mladé ženě, která se ve vězení starala o malé dítě.
„Prezident republiky přihlédl k velmi závažnému onkologickému onemocnění omilostněného, který nyní podstupuje bezodkladnou specializovanou a náročnou léčbu, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za majetkovou trestnou činnost a nedovolené ozbrojování,“ sdělil Ovčáček. Muži už soud kvůli špatnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil.
Už před prezidentskými volbami v roce 2013 se Zeman zavázal, že nebude udělovat milosti, s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v listopadu 2013 na ministerstvo spravedlnosti.
Loni v prosinci omilostnil prezident také muže s onkologickým onemocněním, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Ovčáček tehdy sdělil, že milost Zeman udělil přesto, že odsouzený je „značným recidivistou“.
Základní údaje o milostech českých prezidentů (prezident Miloš Zeman dnes udělil svou sedmou milost):
– Zeman (ve funkci od března 2013) poprvé omilostnil v únoru 2016 muže odsouzeného na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si část trestu odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování.
– Druhé žádosti prezident vyhověl v květnu 2016, kdy odsouzeného omilostnil rovněž ze zdravotních důvodů. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců. Muž byl odsouzen za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
– Třetí milost, která znamenala zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, udělil Zeman loni v září ze zdravotních důvodů.
– Loni v listopadu dal Zeman milost dvěma vězeňkyním. Jedné z nich na žádost papeže Františka ke konci Svatého roku milosrdenství. Šlo o mladou ženu starající se ve vězení o dítě, které by po dosažení tří let muselo od matky. Trest dostala za zpronevěru a nesplňovala podmínku, kterou prezident stanovil pro omilostnění, protože není dlouhodobě nemocná. Druhá žena, trpící dlouhodobou psychickou nemocí, byla potrestána za podvod, zpronevěru a trestnou činnost spojenou s konkurzem. Téměř polovinu trestu si už odpykala.
– V prosinci 2016 omilostnil Zeman muže, který byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost. Přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že milost Zeman udělil přesto, že odsouzený je „značným recidivistou“.
– Sedmou milost dnes Zeman udělil muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování. Muži už soud kvůli špatnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil.
– Už před prezidentskými volbami v roce 2013 Zeman řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl v prosinci 2013 na ministerstvo spravedlnosti.
– Zemanovi porevoluční předchůdci na Pražském hradě Václav Havel a Václav Klaus udělili mezi lety 1993 a 2013 celkem 1659 milostí, ať už šlo o prominutí či změnu trestu, nebo zastavení trestního stíhání.
– Zhruba tři čtvrtiny z nich (1247) připadly na Havlovo úřadování (1993 až 2003). V letech 1993 až 1997 udělil 902 milostí, mezi lety 1998 až 2002 pak 345. Nejvíce lidí prezident omilostnil v letech 1994 (407) a 1995 (107).
– Klaus udělil za desetiletého úřadování na Hradě (2003 až 2013) individuální milost 412 lidem. Za první pětiletý mandát prominul trest 218 lidem, v druhém sáhl ke stejnému kroku ve 194 případech. Nejvíce milostí (69) udělil Klaus v roce 2009.
– Havel uděloval milosti také jako federální prezident, celkem jich bylo 601.
– Poslední komunistický prezident Gustáv Husák jen v roce 1988 udělil 2028 milostí.