19. května 2000 v debatě v poslanecké sněmovně jako předseda vlády kritizoval svátek svatého Václava jako „symbol servility a kolaborace“. Tento týden ale duchovně pohovořil na pouti ve Staré Boleslavi.
Zeman tehdy řekl: „Svatý Václav do našich dějin vstoupil velmi rozporně. Měl některé skvělé myšlenky, např. roční export 300 volů do Němec by mohl být prováděn i v současné situaci, čímž by se výrazně zvýšila kvalifikační struktura české populace. Ale vedle těchto myšlenek, pro které si svatého Václava vážím, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem.
Myslím si, že není náhodou, kolegyně a kolegové, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem. A pokud to náhodou nevíte, tak poslední velkofilm, který se koncem druhé světové války z příkazu německých okupantů natáčel na Barrandově – naštěstí nebyl dokončen – byl velkofilm, který se jmenoval Svatý Václav. A to ještě – podobně jako Norové měli svého Knuta Hamsena – musím dodat, že bohužel, protože nebyli jenom signatáři Anticharty, hlavní roli v tomto velkofilmu přijal Karel Höger. Jestliže tedy shrnu tento historický význam, táži se, kdo v této sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace.“
V rozpravě pak vystoupil poslanec Petr Marešl, který tehdejšímu premiérovi připomněl: „Nehodlám vést při s panem premiérem na téma ‚hodnocení osoby knížete Václava‘. Na rozdíl od pana premiéra jsem odborníkem na moderní dějiny, nikoliv na raný středověk.
Rád bych tady ale upozornil na něco jiného. Pan premiér nám sdělil, kdo všechno se odvolával na svatováclavskou tradici. Rád bych této sněmovně připomněl, že 1. květen jako Svátek práce se slavil nejen za druhé republiky, ale také za protektorátu, že nadšené davy našich pracujících v tento den vítal nejen Klement Gottwald, ale i velký „vůdce pracujících“ Reinhard Heydrich. Takže odvoláváme-li se na svátky, které slavil někdo jiný, pak bychom museli do seznamu našich svátků sáhnout velmi hluboko.“
Ta dobrá zpráva je, že se Miloš Zeman mezitím obrátil k duchovním hodnotám. Pokud to tak není, nejspíš trpí ztrátou paměti. Nebo je ještě jedna možnost, že vždycky plácá, co ho napadne.